توضیحات غریب آبادی درباره ممانعت از ورود بازرس آژانس به تأسیسات نطنز

به گزارش بلاگ پو، نماینده دائم ایران با تشریح نشست امروز شورای حکام، درباره ممانعت از ورود بازرس آژانس به تأسیسات نطنز گفت: به اعضا گفتم که با توجه به سوابق خرابکاری در تأسیسات هسته ای کشور، به هیچ وجه درباره امنیت آن مصالحه نمی کنیم.

توضیحات غریب آبادی درباره ممانعت از ورود بازرس آژانس به تأسیسات نطنز

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در خاتمه جلسه امروز (پنجشنبه) شورای حکام آژانس در اظهاراتی مطرح نمود: جلسه ویژه شورای حکام امروز بنا به درخواست مدیرکل موقت و دبیرخانه آژانس برای بحث و برررسی درباره دو موضوع تشکیل شد. یک موضوع درباره حادثه ای بود که در رابطه با یکی از بازرسان آژانس هفته گذشته روی داد و یک موضوع پادمانی که در حال کار و همکاری بین ایران و آژانس است.

وی اضافه کرد: مدیرکل موقت می خواست گزارشی را به اعضای شورا ارائه کند و اگر اعضای شورا احیانا نظراتی دارند از آن نظرات استفاده کند.

غریب آبادی درباره بازرس آژانس که هفته گذشته از ورود آن به تأسیسات غنی سازی نطنز ممانعت به عمل آمده است نیز مطرح نمود:گزارش جامع و طولانی را درباره این بازرس به شورای حکام ارائه کردم و گاهشمار اتفاقاتی که از ورود بازرس به سایت هسته ای نطنز تا خروجش از کشور روی داد را به اعضای شورا ارائه و تأکید کردم که ایران در این خصوص دغدغه های امنیتی دارد و اینجا بحث نقض مزایا و مصونیت های بازرسان آژانس مطرح نیست، چون ما حقوق اینها را نقض نکردیم و به حقوق بین الملل و تعهداتمان واقفیم.

وی که با خبرگزاری صدا و سیما تبادل نظر می کرد، یادآور شد: وقتی بازرس در تأسیسات نطنز بود دتکتورهای (تجهیزات کنترلی) ما شناسایی کردند که این بازرس می تواند مواد خطرناک به همراه داشته باشد، اقدامات متعددی بعد از آن صورت گرفت، تنها یک بار از دتکتور استفاده نشد، بلکه در محیط های مختلف از دتکتور استفاده شد و حتی وقتی برای کیف دستی اش استفاده شد باز آلارم و هشدار داد.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس با ذکر این نکته که این موضوع را با آژانس تحت آنالیز داریم، اظهار داشت: به اعضای شورا گفتم با توجه به سوابق خرابکاری در تأسیسات هسته ای ما، به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی امنیت ملی و ایمنی و امنیت تأسیسات هسته ای را مورد مصالحه قرار نخواهیم داد و مصر هستیم آژانس باید با ما همکاری کامل انجام دهد که این تحقیقات را به صورت کامل انجام دهیم.

غریب آبادی یادآور شد: البته آژانس طی نامه ای کتبی به ما اعلام نمود که آماده است در روند تحقیقات با ما همکاری کند و این موضوع مورد استقبال ما نیز نهاده شد.

وی همچنین اضافه کرد: در حال همکاری با آژانس در زمینه موضوعات مورد نظر آژانس از جمله در حوزه پادمان هستیم و این فرآیند همکاری و تعامل با هدف حل و فصل هر موضوعی که مدنظر آژانس است ادامه دارد و در حال کار با هم هستیم.

به گزارش فارس، بعضی رسانه ها خبر داده بودند که ایران مانع از ورود یکی از بازرسان آژانس به سایت غنی سازی نطنز در هفته گذشته شده است. در همین خصوص سازمان انرژی اتمی نیز روز گذشته توضیحاتی در این باره ارائه کرد.(اینجا بخوانید)

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15330

به "توضیحات غریب آبادی درباره ممانعت از ورود بازرس آژانس به تأسیسات نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات غریب آبادی درباره ممانعت از ورود بازرس آژانس به تأسیسات نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید