فراوری بذر بومی خربزه در کشور

به گزارش بلاگ پو، یکی از شرکتهای دانش بنیان پیروز به فراوری نخستین رقم اصلاح شده خربزه در کشور شدند که عملکرد و خصوصیات کیفی این محصول در مقایسه با ارقام وارداتی از فزونی قابل توجهی برخوردار است و به مراتب قیمت پایین تری دارد.

فراوری بذر بومی خربزه در کشور

به گزارش خبرنگاران، علیرضا سبحانی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به تامین احتیاج کشور در این حوزه گفت: بذر استاندارد خربزه خاتونی از جمله محصولات ما بود که به واسطه فراوری آن، تاییدیه دانش بنیان هم دریافت کردیم.

وی با اشاره به فراوری نخستین رقم اصلاح شده خربزه در کشور، اضافه کرد: عملکرد و خصوصیات کیفی این محصول در مقایسه با ارقام وارداتی از فزونی قابل توجهی برخوردار است و به مراتب قیمت پایین تری دارد.

به گفته این فعال فناور، عملکرد بالا، کیفیت مطلوب میوه، شبکه بندی و رنگ مناسب در کنار بازارپسندی از مهم ترین ویژگی های این رقم است.

سبحانی با اشاره به عملکرد بالای بذر ایران ساخت، ادامه داد: این گونه گیاهی بالاترین عملکرد را در 4700 بوته در هکتار به دست آورده است. ظرفیت فراوری این رقم بیش از 50 تن در هکتار است که تحت شرایط مطلوب زراعی و مدیریت صحیح به دست می آید.

وی اضافه کرد: مصرف بذر در هکتار این محصول یک کیلوگرم و مقدار مصرف آب با توجه به روش آبیاری بین 6 تا 10 هزار متر مکعب در هکتار است. به طوری که مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره آن اعلام کرد: برای دستیابی به عملکرد بالا، تغذیه مناسب و کنترل آفات و بیماری ها در قالب برنامه تدوین شده در دستور کار قرار گرفته است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، بذر استاندارد خربزه درگزی هم از ارقام اصلاح شده خربزه در کشور است که کیفیت مطلوب میوه با طعم و درصد قند بالا، یکنواختی و بازارپسندی از مهم ترین ویژگی های این رقم به تعداد می رود.

به گفته سبحانی، این گونه خربزه، گیاهی زودرس است که بالاترین عملکرد درتراکم 4700 بوته در هکتار را حاصل می نماید. پتانسیل فراوری این رقم بیش از 35 تن در هکتار است که تحت شرایط مطلوب زراعی و مدیریت صحیح به دست می آید.

این فعال اکوسیستم فناوری و نوآوری، با اشاره به مزیت های این محصول گفت: ما به صورت مستقیم 10 فرصت شغلی ایجاد کردیم، اما پیش بینی می گردد بواسطه فراوری این محصول، بیش از 1000 فرصت شغلی هم به صورت غیرمستقیم ایجاد گردد. تا پیش از فراوری این بذر، ما شاهد بودیم که بذرها به صورت غیراستاندارد و بدون بسته بندی در بازار توزیع می شد که خوشبختانه در این عرصه هم تحولی ایجاد شد.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، امروز ما این توان را داریم که احتیاج کشور را در فراوری بذر تامین کنیم، اما احتیاج به حمایت داریم و مشخصا محدود کردن واردات بذر می تواند یک یاری بسزا در این عرصه باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 55814

به "فراوری بذر بومی خربزه در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری بذر بومی خربزه در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید