ثبت دومین افت متوالی دلار

به گزارش بلاگ پو، ارزش دلار مقابل ارزهای اروپایی کاهش پیدا کرد.

ثبت دومین افت متوالی دلار

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، طبق اعلام دفتر کنترل بودجه آمریکا کسری بودجه دولت این کشور در ماه ژانویه با افزایشی قابل توجه به 163 میلیارد دلار رسیده که این رقم در مقایسه با ماه قبل 140 میلیارد دلار بیشتر شده است. به گفته کارشناسان، در صورت تداوم فرایند حمایت های دولت از بخش های مختلف که تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند، باید منتظر ثبت رکوردهای جدیدی در کسری بودجه دولت باشیم. تا قبل از روی کار آمدن بایدن دولت 900 میلیارد دلار به حمایت از بخش های مختلف اقتصادی تخصیص داده بود و دولت بایدن نیز یک بسته حمایتی دیگر به ارزش حدود دو تریلیون دلار را پیشنهاد داده است.

روابط روسیه و غرب بر سر بازداشت مخالف سرنشناس ولادمیر پوتین رو به وخامت رفته است و پس از دستگیری شماری از معترضین در این کشور و اعتراض اروپایی ها، مسکو سه دیپلمات اروپایی را از این کشور اخراج کرد. افزایش تنش ها در اروپا باعث نگرانی معامله گران از افزایش ریسک های ژئوپلتیک در قاره سبز و اخلال در بازار انرژی با توجه به نقش پررنگ روسیه در تامین انرژی اروپا شده است.

با احیای نسبی تقاضای مصرف نمایندگان و افزایش استخدام نیروهای جدید در شرکت های عظیم آمریکایی نرخ بیکاری عظیم ترین اقتصاد دنیا تا سرانجام ماه ژانویه باز هم کاهشی شد و رقم 6.3 درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که 0.4 درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول 11 ماه اخیر است. با این حال وزیر خزانه داری آمریکا این کاهش را ناکافی دانسته و با اشاره به پیامدهای غیرقابل انکار کرونا بر روی اقتصاد و بازار کار آمریکا گفته است در حال حاضر بازار کار در حال درجا زدن است و سال ها زمان خواهد برد تا به شرایط قبل از بحران بازگردد.

برخلاف انتظارات، مناسبات دولت جدید هم در آمریکا با چین به گرمی پیش نمی رود و آنتونی بلینکن- وزیر خارجه آمریکا با متهم کردن چین به سو استفاده از ساز و کارهای بین المللی گفته است کشورش متعهد به دفاع از ارزش های دموکراتیک است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با هشدار به چین گفته است چین باید جوابگوی اعمال خود در منطقه آسیا- اقیانوسیه باشد. امانویل مکرون- رییس جمهور فرانسه در واکنش به تنش های اخیر گفته است اروپا باید از قرار دریافت در جبهه مخالف چین خودداری کند. وی همچنین از توافق اخیر تجاری اتحادیه اروپا با چین دفاع کرد.

در راستای کوشش چین برای کاهش وابستگی دلار و همچنین به حداقل رساندن آسیب ها از تحریم های احتاقتصادی آمریکا بر روی مراودات اقتصادی و بانکی این کشور با دنیا، سوییفت و بانک مرکزی چین موافقت نامه ای را به امضا رساندند که در آن قرار است دو طرف با یکدیگر در راستای افزایش استفاده از سطح یوان در دنیا همکاری نموده و زمینه را برای ورود یوان دیجیتال به نظام اقتصادی مهیا نمایند. شماری از کشورها در ماه های اخیر به کوشش خود برای کاهش وابستگی به دلار شدت بخشیده اند که این مساله تقاضا برای دلار را تحت تاثیر قرار داده است.

دلار به طور متوسط حدود هفت درصد ارزش خود را مقابل سبد ارزهای مهم دنیای از دست داد اما انتظار می رود روزهای بهتری در انتظار دلار باشد چرا که چشم انداز اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و تیم جدید مدیریت وزارت خزانه داری نیز مخالف تضعیف دلار محسوب می گردد. بانک مرکزی آمریکا احتمالا نرخ بهره را در نزدیکی صفر درصد حفظ خواهد نمود اما زمزمه هایی از امکان رسیدن نرخ بهره به سطح منفی در انگلیس به گوش می رسد. بانک مرکزی انگلیس پیش بینی نموده است رشد سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد این کشور منفی چهار درصد باشد و فرایند احیای اقتصاد تا سرانجام سال به طول بیانجامد.

ماریو دراگی- رییس سابق بانک مرکزی اروپا احتمالا نخست وزیر جدید ایتالیا خواهد بود. انتصاب یک فرد با سابقه بانکی در کشوری که یکی از حادترین بحران های بدهی را در قاره سبز دارد می تواند تا حدی باعث آرامش خیال بیشتر معامله گران از آینده سومین اقتصاد عظیم منطقه یورو گردد. دراگی در بحران اقتصادی سال 2012 و 2013 اروپا که ابتدا از کشورهای غربی نظیر اسپانیا و پرتغال شروع شد و سپس به سراسر اروپا سرایت کرد نقشی کلیدی ایفا کرد و از وی به عنوان چهره ای توانمند در مدیریت بحران بدهی که جدی ترین مشکل اقتصاد ایتالیا نیز هست یاد می گردد.

انگلیس به کانون اصلی جهش کرونا در دنیا تبدیل شده و گونه جدید دارای مقاومت بیشتری نسبت به گونه های قبلی است. تلفات روزانه ناشی از ابتلا به کووید در بسیاری از کشورهای اروپایی بالا باقی مانده و کشورهای اروپایی باید مجددا منتظر کاهش رشد اقتصادی و طولانی تر شدن مدت زمان لازم برای بازگشت به شرایط پیش از شروع همه گیری باشند. بعضی از مقامات بهداشتی اروپایی هشدار داده اند که هدف واکسیناسیون 70 درصدی شهفرایندان اتحادیه اروپا با فرایند فعلی تا سال 2022 طول خواهد کشید. با وجود آن که انگلیس یکی از بالاترین میزان واکسیناسیون را در بین کشورهای اروپایی دارد، به دلیل جهش کرونا در این کشور آمار تلفات بالا مانده است.

دفتر کنترل بودجه کنترل آمریکا در ارزیابی خود از شرایط اقتصادی این کشور پیش بینی نموده رشد اقتصادی سال جاری عظیم ترین اقتصاد دنیا به 4.6 درصد برسد که اگرچه دو درصد کمتر از برآورد قبلی است اما نسبت به رشد سال قبل 8.1 درصد بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر شرایط اقتصادی اروپا کماکان ناامید نماینده باقی مانده و تا سرانجام دسامبر 2020 نرخ بیکاری در منطقه یورو با 0.1 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 7.5 درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح 8.4 درصد باقی ماند. رییس بانک مرکزی اروپا گفته است اقتصاد اروپا در یک چاله عمیق قرار گرفته است.

تا به امروز بیش از 107 میلیون و 680 هزار و 138 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 358 هزار و 780 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 481 هزار و 86 نفر، برزیل با 233 هزار و 935 نفر، مکزیک با 168 هزار و 432 نفر، هند با 155 هزار و 375 نفر و انگلیس با 114 هزار و 851 نفر بوده است.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا نموده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.11 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.32 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.124 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت سرانجامی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.39 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.385 دلار مبادله شد. یورو 0.24 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.21 به 1.213 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.04 درصد افزایش به 104.657 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.293 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.457 یوان چین اعلام شد.

مجله گرگانلند

مجله گرگانلند | وبلاگ خبری گرگانلند، مجله خبری گرگان

مجله دانلود و سرگرمی

مجله دانلود و سرگرمی | معرفی بازی ها و سرگرمی های رایانه ای
منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 43233

به "ثبت دومین افت متوالی دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت دومین افت متوالی دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید