جاذبه های گردشگری چالوس را بشناسیم

به گزارش بلاگ پو، جاذبه های گردشگری چالوس را نمی توان با هیچ مکانی دیگر در جهان مقایسه کرد. بسیاری از مردمان ایران خاطرات بسیار خوبی فقط از جاده جالوس دارند.

جاذبه های گردشگری چالوس را بشناسیم

برای سفر با هزینه سفر به پوکت با هواپیما همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

جاذبه های گردشگری چالوس از نظر طبیعی یکی از غنی ترین مکان های دنیا است. چالوس از شهرهای قدیمی استان مازندران است که در جلگه میانی سواحل دریای خزر واقع شده است. زبان مردم آن مازندرانی و گیلکی است. تنها دیدن جاده چالوس بسیار هیجان انگیز می باشد. در میان سفر کردن و رسیدن به این شهر در استان مازندران می توانید از جاذبه های طبیعی زیادی لذت ببرید و از مناظر عکس بگیرید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فوق العاده کشور بهار و تابستان می باشد. به علاوه بهتر است قبل از سفر به این شهر شرایط آب و هوا را برای ایمنی بیشتر کنترل و آنالیز کنید.

آبشار سواسره

این آبشار که نزدیک به 100 متر ارتفاع دارد، در بالادست ناحیه ای از توابع بلده قرار گرفته و دارای آب فراوان و پخشابی ویژه است. فضای آن کوهستانی - بیشه ای است و چشم اندازهای بکر و شگفت دارد. سواسره منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و دارای چشم اندازهای فوق العاده ای است. واژه سواسره به معنای نسیم صبحگاهی است.

منطقه بلده به واسطه داشتن رودخانه های زیبا و خروشان مملو از آبشارهای کوچک و عظیم است که بسیاری از آنان هنوز شناسایی نشده اند. از آبشارهای گزارش شده از منطقه بلده می توان به آبشار بطاهر کلا، آبشار یالرود، آبشار وسمیط، آبشار میناک و آبشار سواسره اشاره نمود که دارای فضایی کوهستانی و بیشه ای بوده و چشم اندازهایی بکر و شگفت دارند.

تکمیل اطلاعات در خصوص آبشارهای این مناطق نیاز به تحقیق بیشتری دارد. رودخانه بطاهرکلا با جلوه های طبیعی زیبا، بطول تقریبی بیست کیلومتر از دامنه های شرقی کوه رستم چال در 64 کیلومتری جنوب غربی نور سرچشمه گرفته و پس از عبور از روستاهای کلاچای، بردون و کمر با رودخانه لور مخلوط شده و به خوش رود تغییر نام می یابد. این رودخانه در راستا خود از چشمه های بسیاری آبگیری کرده و آبشارهای کوچک و عظیم زیادی را باعث می گردد.

همچنین در نزدیکی روستای یالرود، در فاصله 10 کیلومتری جنوب بلده و در دامنه کوه خرچر می توان آبشارهای زیبایی را درون تنگه های باریک و صعب العبور یافت که همچنان دست نخورده باقی مانده اند، راستا یالرود آنقدر زیبا و بکر است که طی آن، اصلا احساس خستگی نخواهید کرد. طبیعت این منطقه روح هر انسانی را نوازش می نماید.

پارک جنگلی چالوس

پارک جنگلی چالوس (فی ین) در 7 کیلومتری جاده چالوس ـ تهران واقع شده است. رودخانه چالوس از کنار آن می گذرد و در آن، اردوگاهی احداث شده که کلبه و کومه هایی برای اقامت مسافران دارد.

آبشار هریجان

آبشار هریجان در نزدیکی روستای زیبایی به همین نام، در منطقه کلاردشت استان مازندران با طبیعتی بکر و حیات وحشی بی نظیر یکی از بهترین مقاصد تورهای طبیعت گردی، به ویژه برای پایتخت نشینان است. هریجان یکی از مناطق خوش آب و هوای منطقه کلاردشت در استان مازندران است که پایتخت نشینان با چند ساعت رانندگی می توانند یک آخر هفته خوب را پشت سر بگذارند و تا پای آبشار بلندش که حدود 80 متر ارتفاع دارد، بالا بروند.

چاده چالوس برای همه نامی آشناست اما شاید فکرش را هم نکنید که تقریباً تمام فرعی های جاده چالوس، هرکدام به منطقه ای دیدنی بسیار بکر و دست نخورده منتهی می شوند. یکی از این مناطق دیدنی، روستای هریجان است که آبشاری بلند دارد و با کمتر از 10 کیلومتر فاصله از جاده چالوس و پیچ های مختلف، شما را به یک طبیعت بکر و آرام می رساند.

آبشار اکاپل

این آبشار در جنگل کوهستانی سردی چال کلاردشت واقع شده و چشم انداز و مناظری بدیع دارد. همجواری این آبشار با ییلاق های کلاردشت و زیبایی طبیعت آن که دریاچه ولشت را نیز در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق العاده ای افزایش می دهد. آبشار زیبای اکاپل در امتداد رود زیبای سردآبرود در غرب محله رودبارک جریان دارد و زیبایی خاصی به این رود بخشیده است.

پارک جنگلی نمک آبرود

پارک جنگلی نمک آبرود بیش از 200 هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک هاى جنگلى، درختان خودرو و انبوهى را در خود جاى داده است. گونه هاى مختلف گیاهان شمشاد، توسکا، ملچ و افرا از جمله این درختان هستند که عمر درخشان شمشاد آن بیش از 700 سال برآورد شده است. پارک نمک آبرود با طبیعت بکر و وحشى، ضمن حفظ سیستم هاى اکولوژیکى به عنوان یکى از پارک هاى جنگلى زیباى دنیا محسوب مى گردد. در حال حاضر از این پارک مسافران و اهالى شهرهاى مجاور بهره مند مى شوند.

تله کابین نمک آبرود

یکی از بخشهای مهم توریستی نمک آبرود تله کابین است. این تله کابین که در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود واقع شده، امکان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را فراهم می نماید قله کوه مدوبن، با داشتن امکانات پذیرایی مسافرین و همچنین اختلاف دمای حدود 10 درجه سانتیگراد نسبت به پای کوه در ماه های گرم سال فضای دلنشین و خاطره انگیزی را برای گردشگران خواهد داشت. تله کابین نمک آبرود دارای 42 کابین 4 نفره می باشد که با سرعت 3 متر بر ثانیه راستا 2100 متری را کمتر از 12 دقیقه طی می نماید. ارتفاع دکل تله کابین بین 4 الی 49 متر متغییر است. متوسط جابجایی مسافرین در طول سال با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه و همچنین ایام تعطیل سال متفاوت بوده بطوریکه در ایام غیر تعطیل بین 700 الی 1000 (نفر در روز) و در ایام تعطیل بین 2500 الی 3500 (نفر در روز) متغیر است. اگر به منطقه رویایی نمک آبرود سفر کردید اقامت در یکی از لوکس ترین هتل های منطقه (هتل ونوس پلاس چالوس) را از دست ندهید.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می گردد که در منطقه کلاردشت واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم کرده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی های آن هستند.

مجموعه ویژگی های طبیعی کلاردشت شرایطی را فراهم کرده که از دیرباز این منطقه مورد توجه انسان و سکونت وی قرار گرفته است. امروزه شواهد فراوان برجای مانده در زمینه های باستان شناسی، مردم شناسی، صنایع دستی و هنرهای سنتی حکایت از غنای فرهنگی این منطقه دارد.

مرداب کندوچال

مرداب کندوچال یکی از مکان های دیدنی و البته نا شناخته استان مازندران و شهرستان چالوس است که در میان جنگل فین چالوس در ارتفاع 730 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این تالاب یک هکتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد. آب این مرداب از چشمه های اطراف تامین می گردد و شیرین است. غیر از درختان جنگلی که دورتادور آن را فرا گرفته اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است. همچنین اگر در فصل اردیبهشت به این تالاب زیبا سفر کنید، سطح تالاب را گل های نیلوفر زیبا پوشانده اند.

دریاچه سد دریوک

این دریاچه که در حدود یک هکتار وسعت دارد، روبروی دره ولی آباد هزارچم و در دامنه کوه دال کمر قرار گرفته است. عمق آن حدود 5 متر است و آبی شیرین دارد و اطراف آن را مراتع و مرغزار احاطه کرده است. به همین جهت این دریاچه مامن و زیست گاه پرندگان بومی و وحشی است.در ماه های زمستان نیز پرندگان مهاجری مانند غاز و مرغابی در اطراف آن مشاهده می گردد. اقلیم مناسب و فضای طبیعی و دلنشین آن با چشم اندازهای بدیع، جلوه تفرجگاهی جذابی را به این دریاچه بخشیده است. از آن جایی که این مجموعه دریاچه ها دارای راه های دسترسی، محوطه های اتراق، چشم اندازه های طبیعی، مرغزارهای وسیع، پرندگان گوناگون و همچنین استفاده های طبی می باشند، قابلیت های فوق العاده مناسبی برای ایجاد و احداث کانون های تفرجگاهی، زیستگاهی و پژوهشی دارند.

کلام آخر

جاذبه های گردشگری چالوس بسیار از تنوع بالایی برخوردار است. اگر اهل گردشگری و هیجان هستید حتما لوازم رفتینگ را در سفرتان با خود همراه داشته باشید. به علاوه قبل از سفر دوربین عکاسی و بارونی را هم بردارید. سفر خوبی داشته باشید.

منبع: ستاره
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 36570

به "جاذبه های گردشگری چالوس را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری چالوس را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید