جزئیات کارگروه تشخیص علت بوی نامطبوع، حدس و گمانه هایی که باز هم قطعیت پیدا نکرد

به گزارش بلاگ پو، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران جزئیات جلسه امروز کارگروه تشخیص علت انتشار بوی نامطبوع را تشریح نموده و خبر از خرید 2 دستگاه تشخیص بو داد.

جزئیات کارگروه تشخیص علت بوی نامطبوع، حدس و گمانه هایی که باز هم قطعیت پیدا نکرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بیش از یک سال قبل در شامگاه 12 دی بویی نامطبوع در مناطق مرکزی شهر تهران به مشام شهروندان رسید.

این بو حدود 3 الی 4 ساعت در مناطق مرکزی و شمالی شهر تهران استمشام شد و حتی بعضی شهروندان در حوالی میدان شهدا این بو را استشمام کردند و به یک باره بو از بین رفت.

بلافاصله پس از آن محیط زیست استان تهران، محیط زیست شهرداری تهران، استانداری و بعضی دستگاه های دیگر نسبت به انتشار این بوی نامطبوع واکنش نشان داده و آنالیز هایی شروع کردند تا اینکه پایان به طور دقیق منشا بو معین نشد.

هر چند بعضی انتشار بو را به ماده مرکاپتان ربط دادند، اما این نظریه هم خیلی دقیق و قطعی نبود.

حالا بعد از گذشت کمتر از یک سال بار دیگر در تاریخ 11 آذرماه سال جاری بویی نامطبوع و کمی شبیه به بوی سال قبل در مناطق مرکزی شهر تهران به مشام رسید.

گله آقای رئیس از مدیریت بحران

واکنش ها درخصوص علت این بو زیاد بود، اما روز یکشنبه 24 آذرماه محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران درخصوص اینکه پایان آنالیز منشأ بوی نامطبوع در تهران چه شد گفت: ما گله داریم از تشکیلات مدیریت بحران شهرداری تهران، زیرا لازم بود یک جلسه ویژه ای برگزار می شد.

محسن هاشمی گفته بود بحران نباید حتما منجر به کشته شدن افراد بگردد تا تشکیل جلسه بدهند بلکه باید برای همین موضوع یک جلسه ای تشکیل می دادند.

وی درخصوص اینکه در شهرداری گفته می گردد که پولی برای خرید تجهیزات مورد نظر در مورد بوی نامطبوع وجود ندارد گفت: باید اولا آنالیز ها انجام گردد ببینیم منبع این بو کجاست.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در این خصوص اولا باید منشأ بو معلوم گردد و سپس درخصوص تجهیزات و بودجه صحبت گردد.

مدیریت بحران شنبه 30 آذر تشکیل جلسه می دهد

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در مصاحبه با خبرنگار شهری خبرگزاری فارس در مورد اینکه در حاشیه برگزاری جلسه شورای اسلامی شهر تهران محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران از عملکرد این سازمان گلایه نموده و گفته است بهتر بود تشکیلات مدیریت بحران شهرداری تهران برای پیدا کردن منشأ بوی نامطبوع در شهر تهران جلسه ای برگزار می کرد و موضوع را مورد رسیدگی قرار می داد، گفت: گلایه ایشان را احترام می گذاریم.

کرمی محمدی ادامه داد: البته این را هم می گوییم که ما یکسری آنالیز هایی انجام دادیم و به یک نتایجی هم درخصوص منشأ بوی نامطبوع رسیدیم.

وی گفت: با توجه به فرمایشات ایشان (محسن هاشمی) قرار است روز دوشنبه دعوتنامه هایی را برای اعضای کارگروه مدیریت بحران بفرستیم تا در روز شنبه پیش رو یعنی 30 آذرماه جلسه ای تشکیل گردد تا نتایج آنالیز همه سازمان ها جمع بندی شده و به اطلاع مردم برسد.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: اینکه ما بخواهیم به صورت مطلق و براساس یک وظیفه ذاتی به سراغ آنالیز این موضوع برویم این کار را ننموده ایم به خاطر اینکه اعتقاد داشتیم در این موضوع سازمان محیط زیست، شرکت کنترل کیفیت هوا و دستگاه های دیگر مسئولیت دارند و از قضا تجهیزات آن شرکت ها و دستگاه ها و سازمان ها برای شناسایی او و تشخیص عوامل آن قوی تر بوده است و کوشش کردیم کار تکراری انجام نگردد.

وی اضافه کرد: البته بیکار هم ننشستیم و به سراغ آن رفتیم که ببینیم آیا اصلاً سنسور و تجهیزاتی برای آنالیز چنین وضعیتی در کشور وجود دارد یا خیر، که به این نتیجه رسیدیم در کشور چنین سنسوری وجود ندارد.

کرمی محمدی گفت:، اما تحقیقات مان را صرفاً معطوف به داخل کشور نکردیم و کشور های پیشرفته جهان را هم آنالیز کردیم و فهمیدم که در رابطه با انتشار بو یکسری سنسور در خارج از کشور وجود دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: در حال حاضر هم درصدد تهیه و خرید این سنسور ها هستیم.

وی توضیح داد: البته بودجه سازمان بسیار محدود است و طبیعتاً اگر دوستان در سایر بخش ها یاری نمایند می توانیم این تجهیزات را خریداری کنیم.

3 منشأ انتشار بوی نامطبوع از نگاه استاندار تهران

26 آذر ماه بود که انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران درباره کارگروه شناسایی علت بوی نامطبوع در شهر تهران و مصوبات این جلسه گفت: قرار شد کارخانه سیمان شهرستان ری از سوخت مازوت استفاده نکند و از گاز استفاده کند.

وی بیان داشت: مقرر شد اداره کل سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران فعالیت تمام صنایع در جنوب تهران را آنالیز کند و خروجی آلاینده های آن ها مورد آنالیز قرار گیرد و ظرف مدت یک هفته گزارش آن ارائه گردد همچنین قرار شد گزارش عوامل 20 گانه بوی نامطبوع تا 10 روز آینده در کاگروه اعلام گردد.

استاندار تهران گفت: شهرداری تهران نیز ملکف به خریداری دستگاه های سنجش آلاینده های تهران شده است.

وی با بیان اینکه آیا منشأ بوی نامطبوع تهران معین شده است، گفت: سه نوع گاز به نام های SO2، SH2 و به احتمال کمتر آمونیاک معین شده، ولی متهم اصلی منشأ بوی نامطبوع تهران هنوز معین نشده است.

هیچ کس قطعی علت انتشار بو را نمی داند

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در مصاحبه با خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، در مورد برگزاری کارگروه ویژه آنالیز علت انتشار بوی نامطبوع در تهران که پیش از ظهر امروز به میزبانی سازمان مدیریت بحران و حضور تمام دستگاه های متولی در این حوزه برگزار گردید، گفت: خوشبختانه همه اعضای دعوت شده در این کارگروه در ساعت مقرر در این جلسه حضور بهم رساندند.

وی اضافه کرد: اولین نتیجه برگزاری این جلسه این بود که معین شد هیچ کدام از دستگاه ها به طور قطعی نمی توانند یک عامل را برای انتشار بوی نامطبوع معرفی نمایند و همه تنها حدس و گمانه هایی در مورد علت انتشار بوی نامطبوع بیان می نمایند.

کرمی محمدی گفت: دومین نتیجه ای که از این جلسه به دست آمد این بود که هیچ کدام از دستگاه های متولی این امر و عضو این کارگروه تجهیزات دقیق برای شناسایی منشا بو را ندارند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: سومین نتیجه حاصل از این جلسه این بود که مقرر شد بر اساس قانون هوای پاک سازمان محیط زیست استان تهران مسئول ایجاد یک کارگروه برای آنالیز علل انتشار بو گردد و هر هفته اعضای این کارگروه با تشکیل جلسه نسبت به شناسایی منشا انتشار بو اقدام لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: همه اعضای کارگروه این مصوبه و نتیجه سوم را پذیرفتند به جز خود سازمان محیط زیست و نماینده سازمان محیط زیست گفت که باید این موضوع به اطلاع استاندار تهران برسد و در صورت موافقت استاندار این کارگروه تشکیل گردد.

کرمی محمدی گفت: ما به محیط زیست گفتیم که این آمادگی را داریم که دبیرخانه این کارگروه در سازمان مدیریت بحران تشکیل گردد و همچنین به آن ها گفتیم که تشکیل این کارگروه منافاتی با اقدامات استانداری تهران ندارد و حتی به آن ها گفتیم که می گردد این کارگروه تشکیل گردد و اگر استاندار تهران آن را موازی کاری و غیرقابل احتیاج دانستند، ادامه فعالیت آن متوقف گردد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در مورد اینکه شما از تعدادی حدس و گمان صحبت کردید، این ها کدام منشا های انتشار بو هستند، گفت: فعالیت پالایشگاه جنوب تهران، تصفیه خانه های آب و فاضلاب بخش جنوبی تهران، فعالیت آرادکوه و در نهایت اقدامات دامداری ها چهار علتی بود که بر روی آن حدس و گمان هایی وجود داشت.

وی همچنین خبر از خرید دو دستگاه سنجش بو و تشخیص علت انتشار بو داد و گفت: این دستگاه ها ظرف یک هفته تا 10 روز آینده وارد کشور شده و پس از نصب اقدام به کار های تشخیصی خواهند کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18077

به "جزئیات کارگروه تشخیص علت بوی نامطبوع، حدس و گمانه هایی که باز هم قطعیت پیدا نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات کارگروه تشخیص علت بوی نامطبوع، حدس و گمانه هایی که باز هم قطعیت پیدا نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید