جهان با جنگ بیولوژیک روبرو است، وارد مرحله جدید جهانی شدن شده ایم

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران، گروه بین الملل - آذر مهدوان: همه کشورها حتی کشورهای ابرقدرت و اقتصاد اولی در مقابل ویروس کرونا سر خم کرده اند و به ناچار در حال دست وپنجه نرم کردن با مسائل ناشی از آن هستند.

جهان با جنگ بیولوژیک روبرو است، وارد مرحله جدید جهانی شدن شده ایم

به عنوان مثال کشوری مانند ایتالیا که به عنوان اقتصاد اول اتحادیه اروپا بود بیشترین آمار مرگ و مبتلایان را به خود اختصاص داده است. از طرفی کشوری مانند آمریکا که ادعای ابرقدرت بودن را می کند با تمام تدابیری که اتخاذ کرده بازهم نمی تواند شیوع این ویروس را کنترل کند؛ نکته جالب توجه این است که در این برهه هم این کشور سیاسی بازی را کنار نمی گذارد و تلاش می کند با استفاده از اصطلاح ویروس چینی کشور چین را مقصر معرفی کرده و یک شرایط ضد چینی در جامعه جهانی ایجاد کند.

در همین خصوص دکتر لونت سومر عضو هیئت علمی دانشگاه ایستینیه استانبول در مصاحبه با خبرنگار مهر مطرح کرد که جهان با یک جنگ بیولوژیکی روبرو است که به زودی تبدیل به یک تنش سیاسی جدید خواهد شد. رفتار مقامات آمریکا در مقابل چین از سیاست داخلی این کشور نشأت می گیرد و این رفتار را می توان به عنوان گام مهم دولت آمریکا برای جبران خسارت این بحران بعد از کرونا تحلیل کرد.

وی در ادامه گفت: عنوان ویروس چینی با هر اهداف سیاسی که باشد باز نمی تواند برای آمریکا نتیجه ای داشته باشد. دولت ها هرچقدر هم بخواهند یکدیگر را دراین باره مقصر جلوه دهند نمی توانند مسئله ای را حل کنند. حمایت متقابل دولت ها از و اتخاذ سیاستی که بتواند اقتصاد جهان را نجات دهد منطقی ترین راه حل است.

سومربا اشاره به شرایط جهانی شدن گفت: با شروع انتخابات 2016 در آمریکا و روی کار آمدن ترامپ جهانی شدن وارد یک فرایند معکوس شد. سپس مسأله برگزیت در اتحادیه اروپا و همچنین جنگ تجاری نشان داد که در اصل وارد شرایط جدیدی از جهانی شدن شده ایم. کوید- 19 هم موجب شد روابط میان کشورها شکسته شود. حتی برخی کشورها مانند روسیه، ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان شروع به منع صادرات و وارداتشان بخصوص در حوزه دارو و مواد غذایی کردند.

وی همچنین با اشاره رویدادهای احتاقتصادی دوران پساکرونا گفت: در این میان صنعت گردشگر بیشترین ضرر را از پیدا شدن سروکله کووید -19 متحمل شده است. تا جایی که کریستینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول در سخنانی مطرح کرد اقتصاد جهانی وارد دوره ای شده است که مشابه آن را یک بار در سال 1929 تجربه کرده بودیم. به زودی اسپانیا و ایتالیا هم در روابطشان با اتحادیه اروپا را مورد بازنگری قرار خواهند داد، که این ممکن است انتهای بر روابطشان با اتحادیه اروپا باشد. به احتمال زیاد آمریکا هم انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق خواهد انداخت.

وی اضافه کرد: در دوران کرونا و پساکرونایی کشورها منزوی تر اما در تأمین مصارف و تولید خود تعادل ایجاد خواهند کرد. همچنین ما در سال های اخیر شاهد تنش ها و اختلاف نظرهای بسکمک میان دولت ها هستیم. برای مثال در سال های اخیر آمریکا در زمینه های اقتصادی علیه اتحادیه اروپا، چین و کشورهای خاورمیانه جنگ شروع کرده است و حالا در چنین موقعیت حساسی چنین ویروسی که می تواند بسط دهنده این تنش ها باشد دولت ها را درگیر کرده است.

وی در ادامه تأکید کرد: وجود رویدادهایی که همانند یک بازی شطرنج در دریای مدیترانه رخ می دهد، بحرانی که در سوریه انتها نمی یابد و اختلاف نظرهای موجود میان دولت ها، نشان می دهد که این ویروس زمانی پیداشده است که هیچ دولتی آمادگی مقابله با آن را نداشته است. مطمئناً بسکمک از کشورها به صندوق بین المللی پول درخواست کمک خواهند داشت. اگر کشورها بتوانند با به کارگیری منابع داخلی (در صورت وجود) و پویایی، راه حلی جایگزین پیدا کنند، ممکن است توازن سیاسی نیز دستخوش تغییراتی شود. این بحران هم در آینده اتحادیه اروپا هم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و هم در کشورهای آفریقایی تغییرات و نتایج مهمی خواهد داشت.

سومر در انتها به تأثیر ویروس کرونا در اقتصاد دولت ها گفت: در شرایط کنونی وارد یک رکود اقتصادی شده ایم یعنی حداقل می توان از انقباض 5 درصد صحبت کرد. می توان گفت مهم ترین بحران تاریخی در اقتصاد جهانی را تجربه خواهیم کرد که برای اتحادیه اروپا و آمریکا سخت تر هم خواهد بود. کاهش قیمت نفت به دلیل کاهش تولید و عرضه به شرایط عادی بازنخواهد گشت و از طرفی هم در پس کاهش تولید تقاضای نفتی کشورها نیز کاهش خواهد یافت و این برای کشورهای تولیدکننده نفت رویداد خوبی نیست. تخصیص وام برای تولیدکنندگان وارد مسائل بسکمک خواهد شد. شرکت هایی که به علت وام بدهکار هستند توانای پرداخت بدهی شان را نخواهند داشت.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 24433

به "جهان با جنگ بیولوژیک روبرو است، وارد مرحله جدید جهانی شدن شده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهان با جنگ بیولوژیک روبرو است، وارد مرحله جدید جهانی شدن شده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید