جهش فراوری و امنیت غذایی بر پایه فناوری های نوین الگوی سایر بخش ها گردد

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - معاون اول رییس جمهوری گفت کشور در زمینه فعالیت های دانش بنیان و فناوری های نوین از پیشرفت خوبی برخوردار است و جهش فراوری و امنیت غذایی بر پایه فناوری های نوین الگوی سایر بخش ها گردد.

جهش فراوری و امنیت غذایی بر پایه فناوری های نوین الگوی سایر بخش ها گردد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور، در جلسه ای با حضور محمد مخبر، ارتقاء امنیت غذایی بر پایه توسعه فعالیت های دانش بنیان مورد آنالیز نهاده شد.

محمد مخبر در این جلسه با تبریک ولادت با سعادت امام جواد(ع) و با تاکید بر ضرورت دانش بنیان کردن فعالیت ها و فرایند های مختلف در دولت، گفت: خوشبختانه کشور ما در زمینه فعالیت های دانش بنیان و فناوری های نوین از پیشرفت ها و دستاوردهای خوبی برخوردار است و جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم.

مخبر با اشاره به توانمندی های گسترده جوانان تحصیل نموده کشور گفت: به فضل الهی جوانان تحصیل نموده و مستعد در اقصی نقاط کشور مشغول فعالیت در زمینه فناوری های نوین هستند و از نظر دانش و نیروی انسانی، کمبودی نسبت به سایر کشورها نداریم.

وی اضافه نمود: امروز 30 الی 35 درصد هزینه تمام شده مردم در محصولات غذایی و کشاورزی مربوط به حمل و نقل و فاصله محل فراوری با محل مصرف این محصولات است که می توانیم با اتکا به فناوری های نوین و با استفاده از علوم دانش بنیان گام های موثری در کاهش هزینه های تمام شده برای مردم برداریم.

معاون اول رییس جمهور از وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رییس جمهور خواست طرحی جامع و قابل اجرا برای همکاری در زمینه امنیت غذایی به همراه برنامه زمان بندی و تقسیم وظایف معین ارائه دهند تا این برنامه هر چه زودتر عملیاتی گردد و شاهد آثار آن در کاهش وابستگی، صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه های سفره مردم باشیم.

مخبر با اشاره به ضرورت تدوین برنامه مشترک وزارت جهاد کشاورزی با معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در حوزه امنیت غذایی دانش بنیان اظهار امیدواری کرد برنامه همکاری این دو دستگاه اجرایی هر چه سریعتر نهایی و به الگویی برای دانش بنیان شدن سایر بخش ها تبدیل گردد.

در این جلسه که معاون علمی رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی حضور داشتند، سورنا ستاری گزارشی از پیشنهادات این معاونت به منظور جهش فراوری و امنیت غذایی با استفاده از فناوری های نوین ارائه کرد و به تشریح جزییات این پیشنهادات و نتایج آن پرداخت.

جهش فراوری غذایی با استفاده از فناوری های نوین، تکمیل زنجیره ارزش محصولات دانش بنیان، مدیریت فناوری های اجرایی، توسعه گلخانه های هوشمند، به روز کردن ماشین آلات کشاورزی، توسعه گیاهان متناسب با اقلیم، فراوری خوراک های جایگزین برای دام و طیور، ایجاد مزارع نوآوری اصلاح نژاد دام و نباتات و توسعه پرورش دریایی آبزیان از جمله محورهای پیشنهادات معاونت علمی و فناوری رییس جمهور بود که در این جلسه مورد بحث و آنالیز نهاده شد و مقرر شد این پیشنهادات در قالب طرحی مشترک و جامع به همراه برنامه زمان بندی برای اجرا، پس از تدوین و تصویب در جلسه هیات دولت ارائه گردد.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه بر ضرورت دانش بنیان کردن فعالیت های کشاورزی تاکید نمود و از آمادگی این وزارتخانه برای تسهیل جهت و پشتیبانی از عملیاتی کردن پیشنهادات مصوب اطلاع داد.

لازم به ذکر است در راستای توسعه کاربردی فناوری های نوین و فعالیت های دانش بنیان در تمامی دستگاه های اجرایی کشور، جلساتی در معاونت اول ریاست جمهوری تشکیل شده با حضور معاون علمی ریاست جمهوری و سایر دستگاه های اجرایی زمینه های کاربردی کردن دانش نوین و به روز در کلیه فعالیت های دستگاه مربوطه مورد آنالیز نهاده شده و پس از تصویب، عملیاتی می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 63015

به "جهش فراوری و امنیت غذایی بر پایه فناوری های نوین الگوی سایر بخش ها گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش فراوری و امنیت غذایی بر پایه فناوری های نوین الگوی سایر بخش ها گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید