اعطای کرسی پژوهشی به طرح شارژ بی سیم خودروهای برقی

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شارژ بی سیم خودرو برقی عنوان پروژه ای است که با اعطای کرسی پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در حال انجام است.

اعطای کرسی پژوهشی به طرح شارژ بی سیم خودروهای برقی

پروژه شارژ بی سیم دینامیکی خودرو برقی در آزمایشگاه پژوهشی سیستم های حرکت پیشرفته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران زیر نظر صادق واعظ زاده در حال انجام است. این پروژه در قالب کرسی پژوهشی انتقال توان بی سیم و بدون تماس به اجرا در آمده است و به پژوهش در حوزه فناوری انتقال توان الکتریکی بی سیم و بدون تماس در کاربرد مختلف شامل قطارها، محرکه های الکتریکی و خودروها می پردازد.

صادق واعظ زاده دارنده این کرسی پژوهشی درباره آن گفت: در این کرسی پژوهشی با همکاری تیم قوی و فعال دانشجویی در پردیس دانشکده های فنی، پیروز به طراحی، ساخت و آزمایش سیستمی شدیم که توان الکتریکی را با بازده زیاد به صورت بی سیم به خودرو برقی در حال حرکت منتقل می کند. این سیستم با هدف حل مشکل باتری در خودروهای برقی به عنوان مانع اصلی بر سر راه رواج سریع استفاده از این خودروها به اجرا در آمده است.

به گفته وی، با حاد شدن معضل وابستگی حمل و نقل به سوخت های فسیلی و لزوم کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها، توجه بسکمک بر استفاده از خودروهای برقی معطوف شده است. با این حال یکی از چالش های اساسی در برابر رواج سریع خودروهای برقی هزینه اولیه، هزینه نگهداری، حجم و وزن باتری آن ها است. با بکارگیری سیستم شارژ بی سیم دینامیکی در خودروهای برقی، چالش های فوق رفع و به فراگیر، ارزان و آسان شدن استفاده از این خودروها کمک مؤثری می شود.

بر اساس این گزارش، شارژ دینامیکی خودروهای برقی در دنیا در آستانه تجاری شدن قرار گرفته است. دانشگاه ها و شرکت های فناوری متعددی با حمایت دولت ها به همکاری و رقابت در این زمینه مشغول هستند. صنعتی شدن این فناوری در کشورمان همزمان با ورود آن به بازارهای دنیا می تواند منجر به نقش آفرینی ایران در عرصه بین المللی صنعت خودرو برقی شود.

علاوه بر آن با ترویج استفاده از خودروهای برقی در کشور از میزان وابستگی به سوخت های فسیلی و بحران آلودگی هوای کلانشهرها کاسته می شود. طراحی و ساخت سیستم شارژ بی سیم دینامیکی خودروهای برقی در مقیاس صنعتی در دستور کار آینده این آزمایشگاه قرار گرفته است.

banima.ir: مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

chinaro.ir: مجله گردشگری چین، سفر به پکن، شانگهای هانگزو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18776

به "اعطای کرسی پژوهشی به طرح شارژ بی سیم خودروهای برقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای کرسی پژوهشی به طرح شارژ بی سیم خودروهای برقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید