خبرنگاران وبینار بین المللی پیامدهای کووید 19 بر مدیریت آب در کلانشهرها برگزار گردید

به گزارش بلاگ پو، تهران- خبرنگاران- وبینار بین المللی پیامدهای کووید 19 بر مدیریت آب در کلانشهرهابا آنالیز بازطراحی سیستم تصفیه خانه بهشت زهرا به منظور بهینه سازی مصرف آب با حضورنمایندگان شهر تهران توسط یونسکو برگزار گردید.

خبرنگاران وبینار بین المللی پیامدهای کووید 19 بر مدیریت آب در کلانشهرها برگزار گردید

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران از اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ این وبینار با سخنرانی شامیلا نیر بدوئل، دستیار مدیر بخش علوم یونسکو شروع شد و در ادامه حبیب الله فتاحی مشاور اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ااین وبیناربه ارایه تجربیات شهر تهران پرداخت و در مورد اقدامات شهرداری تهران به منظور کنترل ویروس کرونا گفت: با توجه به ارزانی آب ژاول، در ابتدا از این ماده ضدعفونی کننده با غلظت زیاد پنج هزار ppm برای تمام سطوح و معابر شهری استفاده شد. اما با آنالیز مواد ضدعفونی کننده و اثرات منفی آن ها بر محیط زیست مانند خوردگی سطوح و آلودگی منابع آبی در نهایت دستورالعمل جامعی حاوی میزان غلظت های مناسب و مجاز مواد ضدعفونی برای هر یک از سطوح تدوین و در ماه آوریل جهت اجرا ابلاغ شد.

وی با اشاره به اپیدمی شدن بیماری کرونا و مرگ تعداد زیادی از شهروندان در اثر این بیماری گفت: در بهشت زهرای تهران برای شستشوی هر جسد حدود 100 لیتر آب مصرف می گردد. با توجه به لزوم بهینه سازی مصرف آب به ویژه در شرایط کنونی و همچنین جلوگیری از انتشار کرونا، تصفیه خانه بهشت زهرا توسط شهرداری تهران و با یاری شرکت آب و فاضلاب تهران جهت جذف ویروس کووید 19 بازطراحی شد. در تغییرات اجرا شده میزان کلر در پساب خروجی به ppm 2 افزایش یافته و این پساب وارد چاه جذبی می گردد که این امر از گسترش بیماری در زمین ها و جنگل های اطراف جلوگیری می نماید. طبق نتایج آزمایش های اجرا شده، ویروس کووید 19 در پساب تصفیه شده این تصفیه خانه وجود ندارد.

افزایش 12.7 درصدی میزان مصرف آب در کشور

در ادامه سیمین ناصری استاد دانشگاه تهران و رییس پژوهشکده بهداشت و محیط زیست در مورد آمار و ارقام مبتنی بر تغییر رفتار شهروندان بعد از با شیوع ویروس کووید 19 در مقایسه با قبل از آن و همچنین تاثیر مستقیم این ویروس مصرف آب و میزان آب در دسترس، گفت: با توجه به جمعیت 9 میلیون نفری کلانشهر تهران بعنوان پایتخت ایران و جمعیت 14 میلیون نفری استان تهران (شهرتهران به همراه شهرها و روستاهای اطراف)، آمار دسترسی به آب شهری در شرایط معمول در شهر تهران 99.89 درصد و در روستاهای آن 93.73 درصد است.

وی اضافه کرد: در شرایط اپیدمی کووید 19 به دلیل لزوم رعایت مسائل بهداشتی به خصوص افزایش تعداد دفعات شستشوی دست ها، میزان مصرف آب در کشور ایران حدود 12.7درصد افزایش یافته که این رقم برای شهر تهران 5 درصد است.

ناصری همچنین یادآور شد: در تهران بحث مشکل دسترسی به آب مطرح نیست بلکه معضل اصلی مدیریت منابع آب است که در این مدت سعی شده به صورت علمی و مطلوبی این امر صورت بگیرد.

رییس پژوهشکده بهداشت و محیط زیست در مورد نحوه نظارت بر بحران دنیای آب در شرایط کنونی گفت: در زمینه کیفیت آب و فاضلاب موارد و پارامترهای متعددی وجود دارد که هر کشوری می¬بایست برنامه و استراتژی ویژه¬ای برای کنترل این پارامترها داشته باشد، که آموزش در این میان نقش بسیار موثری دارد. همچنین باید ضمن تخصیص اعتبارات مناسب به مباحث مدیریت منابع آبی و ارتقای سیستم های تصفیه، گزارشات مدون ارزیابی از شرایط، توسط نهادهای حاکمیتی (دولت و مجلس) تدوین و ارائه گردد.

بنا بر این گزارش، وبینار بین المللی پیامدهای کووید 19 بر مدیریت آب در ابر شهرها با حضور چهره های برجسته علمی در زمینه مدیریت آب در شهرها، از شهرهای عظیم دنیا نظیر تهران، پکن، جاکارتا، کراچی، لائوس، شانگهای، ووهان، بمبئی، هوانگژو و شنزن به عنوان اعضای پنل و با مدیریت آقای فدی کومار، رئیس برنامه بین الدولی آب یونسکو توسط این نهاد برگزار گردید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: ایرنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 32121

به "خبرنگاران وبینار بین المللی پیامدهای کووید 19 بر مدیریت آب در کلانشهرها برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وبینار بین المللی پیامدهای کووید 19 بر مدیریت آب در کلانشهرها برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید