افزایش مبتلایان به کرونا؛ فراوری واکسن مشترک ایران - کوبا به کجا رسید؟

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - اعلام مصوبات ستاد ملی کرونا، هشدار برای خطر عادی انگاری کرونا، نحوه حضور دانش آموزان در مدارس، تداوم ممنوعیت تردد شبانه، ارسال لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت و چهارمین سالگرد فروریزش ساختمان پلاسکو بخشی از مهم ترین اخبار مطرح شده در حوزه اجتماعی است در هفته ای که سپری شد.

افزایش مبتلایان به کرونا؛ فراوری واکسن مشترک ایران - کوبا به کجا رسید؟

در هفته ای که گذشت اخبار متعددی در حوزه اجتماعی منتشر شد که بیشتر این اخبار تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا نهاده شد. در ادامه مروری بر مهم ترین رویدادهای این حوزه آمده است:

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا کنون تعداد یک میلیون و 348 هزار و 316 نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد 57 هزار و 57 نفر جان خود را از دست داده اند و تا کنون یک میلیون و 137 هزار و 812 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. همچنین 4214 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون 8 میلیون و 688 هزار و 732 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور اجرا شده است. در هفته ای که سپری شد تعداد مبتلایان به کرونا نسبت به هفته پیش بیشتر شد.

10 شهرستان در شرایط قرمز

بر اساس آخرین تحلیل ها، 10 شهر در شرایط قرمز، 23 شهر در شرایط نارنجی، 163 شهر در شرایط زرد و 252 شهر در شرایط آبی قرار دارند. 10 شهر قرمز کشور در استان مازندران و شامل آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا است.

مصوبات جدید ستاد کرونا

در هفته ای که سپری شد علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: علاوه بر 10 شهر استان مازندران که در شرایط قرمز هستند، 23 شهر در شرایط نارنجی، 163 شهر در شرایط زرد و 252 شهر در شرایط آبی هستند. مازندران همچنان در شرایط خوبی نیست و 10 شهر مازندران در شرایط قرمز نهاده شده است ضمن اینکه استان گیلان و گلستان هم درگیر هستند. آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدون کنار و نکا شهرهای قرمز استان مازندران هستند و حتما احتیاج است پروتکل ها بیشتر و جدی تر رعایت گردد.

حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نیست

رئیسی همچنین درباره بازگشایی مدارس نیز تاکید نمود که مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نخواهد شد. برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است. کلاس کمتر از 10 نفر و مدرسه با جمعیت کمتر از 50 نفر هم جزو شاخص هایی بود که اعلام شد. برنامه ریزی خود آموزش و پروش حداکثر دو روز در هفته و یکی دو ساعت در هرروز است که آن هم اصلا اجباری نیست اما حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه به عهده خود آموزش و پرورش است و خودشان تصمیم می گیرند که به چه صورت خواهد بود.

تداوم ممنوعیت تردد شبانه

منع رفت و آمد از ساعت 21 تا 4 صبح در شهرهایی که از لحاظ ویروس کرونا شکننده هستند همچون پایتخت ادامه دارد. شکرالله حسن بیگی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران با اعلام این موضوع تاکید نمود: باید پروتکل های بهداشتی همچنان به عنوان یک ضرورت در دستور کار همه شهفرایندان قرار گیرد.

خطر عادی انگاری کرونا

طی هفته های گذشته میزان ابتلا و فوتی های کرونا فرایندی کاهشی را شروع نموده است و محدودیت های کرونایی کاهش یافته است اما این مساله موجب نگرانی متولیان نظام سلامت شده است. سعید نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به ضرورت آمادگی برای مواجهه با پیک های بعدی کرونا بر خطر عادی انگاری اوضاع و بازگشت به شرایط قبلی تاکید نمود. سعید نمکی گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی باید با جدیت، دقت و به صورت مستمر دنبال گردد، عادی پنداری در شرایطی که سیستم بهداشت و درمان به صورت شبانه روزی نهایت کوشش خود را نموده تا آمار ابتلا و فوتی ها را پایین بیاورد، قطعا دوباره ما را به شرایط خطرناک همه گیری کرونا باز می گرداند.

آخرین وضع فراوری واکسن ایران - کوبا

همچنین مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری درمورد چرایی دلیل همکاری ایران با کوبا برای فراوری واکسن کرونا اظهار کرد: نظام سلامت کوبا از جهت عدالت رتبه اول دنیا را داراست و این کشور در حوزه پزشکی یکی از قدرت های دنیا است. در گذشته نیز با کشورمان برای فراوری واکسن هپاتیت ب همکاری داشته و همین طور ایران و کوبا سوابق خوبی در حوزه روابط سیاسی و دیپلماتیک دارند. در این راستا از 9 شرکت ایرانی در حال فراوری واکسن کرونا، 3 واکسن کرونا در مرحله فاز بالینی قرار گرفته است و همچنین واکسن مشترک کوبا و انسیستوپاستور ایران نیز در مرحله فاز 3 قرار گرفته است.

رویای هوای پاک

8 کلانشهر کشور از جمله پایتخت سال هاست که در نیمه دوم سال در جستجوی داشتن هوای پاک هستند و هوای پاک به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است. کلانشهرهای ایران، زمستان سال جاری را همچون زمستان های گذشته با آلودگی هوا شروع کردند و سال جاری بیش از 90 درصد روزهای اولین ماه زمستان را با آلودگی شدید سپری کردند. وارونگی دما، مازوت سوزی نیروگاه ها و خودروی فرسوده نشان دهنده اجرا نشدن قانون هوای پاک است که بیش از سه سال است در پیچ و خم اجرا باقی مانده است و بی توجهی دستگاه های اجرایی نسبت به اجرای این قانون، راستا داشتن هوای پاک را همچنان غیرقابل دسترس نموده است. قانون هوای پاک در سال 1396 به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید و قرار شد اجرای آن مرهمی بر کیفیت هوای شهرهای مختلف کشور از جمله کلانشهر تهران باشد اما حالا پس از گذشت چند سال از تصویب این قانون هوای شهرهای مختلف کشور به شدت آلوده است. این قانون دارای 34 ماده است که در آن دستگاه های مختلف اجرایی در کشور ازجمله وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت نیرو، نیروی انتظامی، شهرداری و صدا و سیما را مکلف نموده است که هر یک به تناسب وظایف خود، اقداماتی را برای کنترل آلودگی هوا در کشور انجام دهند.

مرگ سالانه 30 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا

به گزارش سازمان بهداشت دنیای سالانه 7 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا در دنیا جان خود را از دست می دهند. در عین حال تلفات کرونا طی یک سال گذشته 1.4 میلیون نفر بوده است، این در حالیست که برابر آمار کشوری و مرگ های منتسب به آلودگی هوا که توسط وزارت بهداشت منتشر شده است آلودگی هوا سالانه 4500 نفر از شهفرایندان تهرانی و بیش از 30000 نفر را در کشور به کام مرگ می کشد. شینا انصاری، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در هفته ای که گذشت گفت: مرگ سالانه 30 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور قابل تامل و تکان دهنده است و انجام نشدن محورهای مؤثر در کاهش آلودگی هوا حکایت از عدم اولویت و اهمیت موضوع هوای پاک دارد.

چهارمین سالگرد فاجعه پلاسکو

حادثه ریزش ساختمان پلاسکو که منجر به شهادت 16 آتش نشان و 6 شهفرایند شد، در هفته ای که سپری شد به چهارمین سالگرد خود رسید، حادثه ای که در آن موقع بسیاری از ضعف مدیریت بحران در آن صحبت کردند و در گزارش ملی حادثه پلاسکو نیز به این موضوع پرداخته شد. پس از این حادثه بود که ارتقای ایمنی در ساختمان های بلند و موجود مسکونی مورد توجه نهاده شد و بسیاری از کارشناسان مدیریت بحران ضرورت چاره اندیشی برای ارتقای ایمنی در ساختمان های بلندمرتبه را مطرح کردند اما امروز و در چهارمین سالگرد حادثه تلخ پلاسکو همچنان این سوال مطرح است که آیا آنگونه که در روزهای ابتدایی حادثه به مساله ایمنی توجه می شد، ساختمان های بلند ایمن شدند؟ دکتر مهدی زارع، محقق زلزله شناسی و استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله همزمان با چهارمین سالگرد حادثه پلاسکو در پاسخ به این سوال اظهار کرد: حادثه ساختمان پلاسکو موجب شد همان هفته ها و ماه های نخست پس از حادثه، به ایمنی ساختمان های بلندمرتبه در رسانه ها و افکار عمومی توجه گردد و موجی به سمت مساله ایمنی و در حمایت از ایمن سازی برخواست اما از سال 95 تا 99 در پایتخت و استان تهران فرایند احداث ساختمان های بلندمرتبه ادامه پیدا کرد اما بسیاری از مال ها و مراکز خرید عظیم که قبل از پلاسکو در حال ساخت بود در همین چهار سال تکمیل شد در حالی که بسیاری از این ساختمان ها در مراکز پر جمعیت قرار دارند. از جمله مرکز عظیم لوازم خانگی در مجاورت میدان شوش تهران در همین مدت تکمیل شد و به عنوان افتخارات شهر تهران محسوب می گردد. همچنین ساختمان هایی که روی گسل شمال تهران در ولنجک قرار گرفته است و برج های دوقلوی ولنجک در حریم رودخانه ولنجک در حال ساخت بودند که در همین چهار سال تکمیل شد. به گفته او، به نظر نمی رسد که حادثه پلاسکو موجب شده باشد که به صورت بنیادی بر فرایند ایمن سازی ساختمان ها اثر بگذارد، البته پس از حادثه پلاسکو هوشیاری بیشتری در مدیریت آتش نشانی برقرار شد و به تامین تجهیزات مورد احتیاج آتش نشانی تهران نیز پرداخته شد که قابل توجه است اما توجه بنیادی که موجب تغییر توسعه شهری تهران گردد هنوز صورت نگرفته است.

ارسال لایحه تامین امنیت زنان به مجلس

لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت پس از حدود 10 سال کش و قوس بین دولت و قوه قضاییه، بالاخره در نیمه دی ماه سال جاری در دولت به تصویب رسید و در هفته ای که گذشت برای آنالیز نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. این لایحه سال 90 از سوی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تدوین شد. لایحه ای که در ابتدا 5 فصل و 92 ماده داشت اما پس از 6 بار ویرایش در آذر سال 91 به 5 فصل و 81 ماده تغییر پیدا کرد. تغییراتی که همچنان ادامه داشت تا اینکه لایحه مذکور پس از 3 سال بازنویسی، در دولت یازدهم به 5 فصل و 77 ماده تغییر یافت. این لایحه به دلیل دارا بودن موارد جزایی برای آنالیز به قوه قضاییه ارسال و نهایتا در شهریورماه سال 98 به دولت بازگشت داده شد. این لایحه که نام آن به حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت تغییر یافته است هر چند دیر به تصویب رسیده است اما در صورت تصویب می تواند برای عاملان خشونت خانگی، بازدارنده باشد.

fun30t1.ir: شهر سرگرمی، در شهر سرگرمی کلی مطلب باحال براتون داریم

javedandld.ir: مجله جاودان | مجله خانه و خانواده ایرانی

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 42438

به "افزایش مبتلایان به کرونا؛ فراوری واکسن مشترک ایران - کوبا به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مبتلایان به کرونا؛ فراوری واکسن مشترک ایران - کوبا به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید