خواص درمانی روغن منداب چیست؟

به گزارش بلاگ پو، روغن منداب، از دانه های گیاه منداب استخراج میشود. کاهش درد مفاصل، دردهای عضلانی، تسکین درد آرتروز و سیاتیک از خواص روغن منداب است.

خواص درمانی روغن منداب چیست؟

گیاه منداب از جمله گیاهان روغنی درجه 2 است که دارای خواص دارویی فراوانی بوده و کشت آن در ایران از زمانهای گذشته به صورت حاشیهای و در کنار سایر محصولات اصلی زراعی مرسوم بوده است. گیاه منداب بسیار کم کالری، ضد سرطان و سرشار از مواد مغذنی معدنی و انواع ویتامینها است. این گیاه برای سلامت چشم، حفظ استحکام استخوانها، یاری به کاهش وزن و تصفیه خون بسیار مفید است. خوردن برگ خام منداب حاوی ویتامین C است و معده را تحریک میکند و مصرف مقدار کمی از تخم منداب، باعث تقویت نیروی جنسی میگردد. به این گیاه در فارسی جرجیر، شابانک و خردل بری نیز گفته میگردد. برگهای گیاه منداب به رنگ سبز شفاف است و بدون کرک، بدون تیغ و بسیار بد بو هستند و دارای گلهای به رنگ زرد کمرنگ و یا صورتی روشن میباشد. قسمتهای مورد استفاده این گیاه برگها و دانه آن است و در بعضی مناطق ایران همانند سبزی و یا در سالاد مصرف میگردد، طبع این گیاه گرم و خشک بوده و حاوی فیبر فراوان میباشد و از اینرو درمان مناسبی برای یبوست است. دانه منداب از جمله دانههای روغنی بوده که از آن روغن منداب استخراج میگردد و حاوی 40 تا 46 درصد روغن است، پس از استحصال روغن از دانه منداب، کنجاله یا تفاله به جامانده که به طور متوسط حدود 38 درصد پروتئین خام دارد به عنوان مکمل پروتئینی در تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. روغن ارقام مختلف منداب کم و بیش حاوی مقداری اسیداروسیک است که فاقد ارزش غذائی می باشد.

ترکیب شیمیایی روغن گیاه منداب

دانه منداب داراى 30% مواد پروتئینى و معادل همین مقدار مواد چرب و روغنی است و از دانههای این گیاه، روغنى استخراج مى گردد که در حرارت 31 درجه ذوب مىگردد، ولى در حرارت کمتر از آن به صورت مادهای سفید رنگ و شکل آن متبلور است. این روغن حاوى اسید اروسیک و مقدار نسبتاٌ زیادى ماده گواترزا بنام گلوکوز زینولیت است. پس از روغنگیری، تفاله به جامانده دانههای گیاه، حاوی مقدار زیادی پروتئین خام و ترکیبات دیگر نظیر تری متیل آمین است.

خواص درمانی روغن منداب

  • از این روغن جهت کاهش درد مفاصل، دردهای عضلانی، تسکین درد آرتروز و درمان سیاتیک استفاده میگردد.
  • از دیگر خواص دارویی این روغن خاصیت ضد التهاب است.
  • این روغن خاصیت نیروبخش دارد و برطرف کننده خستگیهای عمومی بدن است.
  • روغن گیاه منداب باعث افزایش تعریق بدن شده و تسریع کننده گردش خون است.
  • برای برطرف آب آوردن انساج بدن مفید است.
  • عوارض بعضی بیماریها مانند هیستری را برطرف میکند.
  • از دیگر خواص دارویی روغن گیاه منداب برطرف کردن مسائل و ناراحتیهای قاعدگی زنان است.
  • روغن گیاه منداب خاصیت ضد تشنج دارد.
  • استفاده از این روغن ضد کرم و انگلهای بدن است.
  • قدما براى آن اثر مقوى قوه باء قائل بودهاند و حتى عقیده داشتند که این اثر در آن غیر قابل تردید است.

کاربردها و سایر خواص روغن منداب

در گذشته از روغن منداب برای پیشگیری و مداوای بیماری گری شتران استفاده می شد، البته امروزه، روش های علمی و واکسیناسیون جایگزین آن شده است.

بیودیزل روغن گیاه منداب، یک منبع سوختی و جایگزین مناسبی برای سوخت دیزل می تواند باشد.

پس از استحصال روغن از دانههای گیاه منداب، از کنجاله به جامانده برای تغذیه دام استفاده میگردد.

طرز تهیه روغن منداب

به طور کلی، دانه های روغنی، به منظور استخراج روغن از دانه آن ها پرورش می یابند؛ ولی به عنوان منبع باارزش پروتئین نیز مطرح هستند و بقایای محصول بعد از روغن کشی بدین منظور بکار می رود. هم روغن و هم کنجاله باقی مانده از بقایای دانههای گیاه، به همان اندازه اهمیت داشته و نیاز به تجزیه های ویژه دارند تا سلامت و مواد موجود در آنها برای مصرف کننده چه انسان چه دام و طیور مورد تایید باشد. عموما ناخالصی و تغییرات اصلاح ژنتیکی ممکن است، کیفیت روغن به دست آمده از دانههای روغنی مانند دانه منداب را به شدت پایین آورده و یا کنجاله فراوریی از آنها حاوی مواد سمی باشد. بنابراین پرورش دهندگان بذر می بایست دقت ویژه ای برای جلوگیری از آلودگی منابع نامناسب فراوری دانه داشته باشند.

برای روغن گیری از گیاه منداب ضروری است گیاه قبل از ریزش بذرها از زمین برداشت، و برای استخراج روغن منتقل گردد. البته بعضی انواع گیاه منداب نیز صرفا به منظور تغذیه دام کشت میگردد که به آن منداب علوفهای گفته میگردد.

مضرات و موارد احتیاطی روغن منداب

بعضی از دانه های روغنی ممکن است با بعضی ناخالصیها همراه باشند، منداب روغنی نیز از آن دسته بوده و بایستی هنگام استفاده از آن، استاندردهای لازم را داشته باشد. همچنین بعضی افراد به دانههای منداب حساسیت داشته، لذا قبل از استفاده از این روغن مقدار کمی از آن را امتحان نموده و در صورت عدم حساسیت آن را بهره ببرید. گفتنی است همانند سایر گیاهان دارویی رعایت اعتدال و مقدار مجاز مصرف ریز نظر متخصص یا پزشک ضروری است.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: setare.com
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 37211

به "خواص درمانی روغن منداب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص درمانی روغن منداب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید