10 آنتی هیستامین گیاهی برای آبریزش بینی

به گزارش بلاگ پو، گزنه را می توانید به صورت دم نوش روزانه میل کنید. در سال 2000 یک آزمایش روی گیاه گزنه انجام شد. طی این مطالعات 58% از شرکت کنندگان گزارش دادند که علائم حساسیت آن ها با مصرف این گیاه کاهش پیدا کرد. 69% نیز موافق بودند که گزنه بهتر از دارونما عمل نموده است.

10 آنتی هیستامین گیاهی برای آبریزش بینی

اگر مدام دچار واکنش های آلرژیک می شوید و آبریزش بینی پیدا می کنید، می توانید از آنتی هیستامین طبیعی برای رفع آبریزش بینی بهره ببرید.

عملکرد آنتی هیستامین ها در بدن باعث مسدود شدن فعالیت هیستامین می گردد. علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش چشم و خارش گلو به علت وجود همین پروتئین هیستامین است.

به گزارش دکترتو؛ دارو های زیادی با نسخه و بدون نسخه در داروخانه ها موجود است که علائم آلرژی را کاهش می دهند. اما همه این دارو ها عوارض جانبی دارند که می توانند باعث بروز مشکل شوند. شایع ترین عارضه جانبی این دارو ها خواب آلودگی و حالت تهوع است.

به همین علت بسیاری از افراد در پی جایگزین های طبیعی و بدون عارضه برای رفع علائم آلرژی از جمله آبریزش بینی هستند.

در ادامه 10 آنتی هیستامین طبیعی را به شما معرفی می کنیم. با مصرف این مواد طبیعی می توانید آبریزش بینی و دیگر علائم مربوط به حساسیت را تا حد زیادی کاهش دهید. درمان گیاهی آبریزش بینی عوارض بسیار کمتری داشته و می توان با خیال راحت از این دارو های گیاهی استفاده کرد.

اولین داروی گیاهی برای رفع آبریزش بینی گیاه گزینه است. گزنه یک ضدالتهاب قوی است و می تواند علائم آلرژی از جمله رینیت آلرژی را تا حدودی رفع کند. در طب سنتی مصرف این گیاه برای کاهش علائم حساسیت توصیه می گردد.

گزنه را می توانید به صورت دم نوش روزانه میل کنید. در سال 2000 یک آزمایش روی گیاه گزنه انجام شد. طی این مطالعات 58% از شرکت نمایندگان گزارش دادند که علائم حساسیت آن ها با مصرف این گیاه کاهش پیدا کرد. 69% نیز موافق بودند که گزنه بهتر از دارونما عمل نموده است.

البته باید در مصرف این گیاه دقت داشته باشید. مصرف بیش از حد گزنه می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و باعث خارش و تورم گردد. در طب سنتی از این گیاه علاوه بر درمان آلرژی برای درمان دیابت، نقرس و آرتریت نیز استفاده می گردد.

نجبیل خواص بسیار زیادی دارد و برای سلامت کلی بدن توصیه می گردد از این گیاه در آشپزی بهره ببرید. این آنتی هیستامین طبیعی برای دستگاه گوارش مفید بوده و علائم بیماری را تسکین می دهد. بعلاوه گردش خون را بهبود داده و از این طریق به سلامت بدن یاری می نماید.

در طب سنتی زنجبیل را به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی، تقویت نماینده سیستم ایمنی و عامل ضدویروسی قوی معرفی می نمایند.

اگر دچار گرفتگی بینی هستید یا در پی یک داروی گیاهی برای آبریزش بینی هستید، چای زنجبیل می تواند به رفع احتقان بینی و تسکین سردرد یاری کند. زمانی که در حال نوشیدن چای زنجبیل هستید، بخار آن را استنشاق کنید تا مجرای بینی باز گردد.

حتی می توانید هنگام تهیه چای از گیاه دیگری مانند زردچوبه نیز بهره ببرید. زردچوبه هم خاصیت آنتی هیستامین داشته و تاثیر آن را دوبرابر می نماید.

گیاه بومادران یک گیاه بومی جزایر بریتانیا است. اما امروزه در اروپا، آسیا و ایران نیز به عنوان درمان گیاهی آبریزش بینی مورد استقبال قرار گرفته است. این گیاه خواص ضدعفونی نماینده داشته، علائم بیماری های معده را تسکین داده و خاصیت ضد اسپاسم دارد. بعلاوه در رفع علائم آلرژی نیز بسیار مفید است.

از گذشته این گیاه برای درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و تب استفاده می شد. امروزه مطالعات نشان می دهد، در درمان رینیت آلرژیک نیز می تواند تاثیرگذار باشد. به علت خواص ضدمیکروبی این گیاه برای دستگاه تنفس بسیار مفید بوده و سینوزیت و آلرژی ناشی از گردوغبار را به خوبی تسکین می دهد.

گیاه بومادران را می توانید به شکل چای مصرف کنید. اگر می خواهید برای رفع آلرژی یا بیماری های دیگر روزانه این چای را بنوشید، دقت داشته باشید مصرف آن نباید بیشتر از دوهفته ادامه داشته باشد. زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض ایجاد کند.

سیر یک آنتی هیستامین طبیعی و قوی است که می تواند بسیاری از علائم حساسیت مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش چشم را تسکین دهد. این گیاه به علت عطر قوی یک ضد احتقان قوی است. به همین علت در فصلی که دچار آلرژی می شوید، می توانید مصرف سیر را افزایش دهید. این گیاه به کاهش فشار سینوسی نیز یاری می نماید.

اگر به علت حساسیت دچار سرفه، کهیر، بثورات پوستی، خارش پوست و پف چشم می شوید، بازهم می توانید از سیر بهره ببرید. میزان آنتی اکسیدان سیر بسیار زیاد بوده و هنگام تشدید آلرژی به تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید. در نتیجه به طور موثر با هیستامین مبارزه نموده و علائم آلرژی را تسکین می دهد.

در مواقع نادر بعضی افراد ممکن است به سیر حساسیت داشته باشند. اگر احساس می کنید، با مصرف سیر علائم آلرژی تشدید پیدا می نماید، نباید از آن مصرف کنید.

پیاز حاوی ماده ای به نام کوئرستین است. این ماده یک آنتی هیستامین طبیعی است که برای ساخت بسیاری از دارو ها و مکمل های ضد آلرژی از آن استفاده می گردد. پیاز علاوه بر خواص آنتی هیستامینی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هم است. به همین علت سیستم ایمنی را فعال می نماید. این گیاه ضدویروس بوده و ترشح هیستامین را مهار می نماید.

در میان انواع پیاز، پیاز قرمز، میزان کوئرستین بیشتری دارد و در صورت مصرف آن به صورت خام تاثیر آنتی هیستامینی آن بیشتر می گردد. از پیاز خام می توانید همراه غذا یا در سالاد بهره ببرید.

ریحان گیاه خوش بویی است که برای طعم دادن به غذا از آن استفاده می گردد. این گیاه برای درمان مسائل معده مانند اسپاسم، ازدست دادن اشتها، گاز معده، اسهال و یبوست کاربرد دارد. ریحان مواد شیمیایی زیادی دارد و می تواند قارچ ها و باکتری ها را نیز از بین ببرد.

در درمان آلرژی و حملات هیستامین نیز استفاده از گیاه ریحان توصیه می گردد. این گیاه آنتی هیستامین قوی است. حتی برای بیرون کشیدن زهر حشرات، زنبور و مار هم از این گیاه استفاده می گردد.

از ریحان می توانید در تهیه غذا و سالاد بهره ببرید. بعلاوه دم نوش آن تاثیر خوبی در رفع آبریزش بینی دارد. اگر می خواهید از بخور بهره ببرید، ریحان می تواند گزینه خوبی باشد.

بابونه خواص آنتی هیستامینی داشته و می توان برای تسکین علائم آلرژی از جمله آبریزش بینی از آن استفاده کرد. اگر در ناحیه ای از پوست به علت حساسیت تورم و التهاب دارید، میزانی از گیاه بابونه را له نموده و از آن به عنوان ضماد بهره ببرید. بابونه می تواند التهاب را تسکین دهد.

درصورتی که دچار علائمی مانند آبریزش بینی، خارش بینی و گلو، عطسه یا گرفتگی بینی هستید، بهتر است از چای بابونه بهره ببرید. این چای را دو یا سه بار در روز بنوشید. گاهی ممکن است بابونه در افراد بسیار حساس باعث بروز آلرژی گردد. اگر با مصرف بابونه علائم حساسیت در بدن شما ظاهر می گردد، مصرف آن را قطع کنید.

یکی دیگر از آنتی هیستامین های طبیعی و موثر گیاه آویشن است. آویشن بعلاوه خواص ضدعفونی نماینده دارد. به همین علت برای پاک سازی عفونت هم می توان از آن استفاده کرد. بعضی مطالعات نشان می دهد که آویشن خاصیت ضدمیکروبی در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها دارد.

در زمان بروز بیماری مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده از آویشن می تواند علاوه بر رفع میکروب ها به کاهش آبریزش بینی و عطسه یاری کند.

آویشن را می توان به صورت ادویه در غذا استفاده کرد. علاوه بر خاصیت درمانی طعم خوبی به غذا می دهد. بعلاوه چای آویشن خواص زیادی داشته و در هنگام بروز آلرژی یا بیماری های دیگر مانند سرماخوردگی بهتر است از آن بهره ببرید. مصرف دو یا سه بار در روز از چای آویشن تاثیر خوبی ایجاد می نماید.

نعناع به عنوان یک گیاه ضدالتهاب شناخته می گردد. در طب سنتی استفاده از روغن نعناع و پخش کردن آن در فضا یا استفاده روی پوست برای بازشدن مجرای تنفسی توصیه می گردد. اگر می خواهید برای تسکین آلرژی از ترکیب موثرتری بهره ببرید، می توانید روغن نعناع را با روغن اسطوخودوس و لیمو ترکیب کنید.

استفاده از نعناع در غذا یا تهیه چای آن یک آنتی هیستامین طبیعی و قوی برای رفع علائم حساسیت است. چای نعناع به پاک سازی مجاری بینی و ریه یاری نموده و آبریزش بینی را کاهش می دهد. اگر دچار سردرد سینوسی می شوید، چای نعناع را امتحان کنید. این گیاه التهاب ناشی از سینوزیت را کاهش داده و درد را تسکین می دهد.

زردچوبه بیشتر به علت خواص ضدالتهابی شناخته می گردد. در زردچوبه ماده فعالی به نام کورکومین وجود دارد که علائم مربوط به آرتریت را کاهش می دهد. این ماده تورم را کاهش داده و تحریک دستگاه تنفسی فوقانی را بهبود می بخشد.

به همین علت افرادی که مدام دچار آلرژی می شوند، می توانند با مصرف زردچوبه علائمی مانند آبریزش بینی، گرفتگی بینی، سرفه و عطسه را درمان نمایند.

شما می توانید از زردچوبه هم به عنوان ادویه در غذا ها بهره ببرید و هم آن را به شکل قرص بخرید. در چاشنی هایی مانند پودر کاری و خردل نیز میزان زیادی زردچوبه وجود دارد. اگر می خواهید به عنوان ادویه از آن بهره ببرید، بهتر است با فلفل سیاه ترکیب گردد. فلفل سیاه باعث می گردد، فعالیت کورکومین افزایش پیدا کند.

منبع: فرادید
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 63733

به "10 آنتی هیستامین گیاهی برای آبریزش بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 آنتی هیستامین گیاهی برای آبریزش بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید