در این سال ها بر خاص ترین چشمه ایران چه گذشته است؟

به گزارش بلاگ پو، یازده سال پیش چشمه باداب سورت در مازندران پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

در این سال ها بر خاص ترین چشمه ایران چه گذشته است؟

به گزارش خبرنگار از ، چشمه باداب سورت شبیه به آنچه تصور می کنید نیست، قرار نیست در این چشمه هم باریکه آب خنکی را ببینید که در وسط کوه، دشت یا جنگل سبز از دل زمین بیرون می آید و با نوشیدن جرعه ای، گوارا بودنش را تایید کنید.

باداب سورت مجموعه ای از چشمه های پلکانی با آب های رنگی مختلف است که از دل زمین با فاصله کمی از یک دیگر می جوشند، چشمه هایی در رنگ های سیاه، قرمز، زرد، نارنجی و سبزآبی و البته آب این چشمه ها نه تنها در رنگ، بلکه در طعم نیز با یک دیگر متفاوت است.

نام باداب سورت هم با خصوصیات آن جور در می آید، بادآب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدّتِ اثر است که ترکیب باداب سورت در کنار یک دیگر را می توان شدّت اثر آب گازدار ترجمه کرد.

تجربه شخصی ام از مشاهده خاص ترین چشمه ایران اینگونه بود: بعد از طی یک راستا طولانی، در یک سراشیبی نسبتا تند، صخره هایی به رنگ آجری رنگی بینید که لایه لایه های نامنظم را تشکیل دادند، آب از بلور های سنگی شان چکه می نماید، وقتی که بر می گشت و به پشت سرتان نگاه می اندازید، حالا زمین را با آب درون آن لایه لایه سبزآبی وکمی آن طرف تر، لایه لایه زرد می یابید، اگر برای بار اول به آنجا پا می گذارید بوی آن هم برای تان عجیب است، اما ویژگی که با تجربه آن چشمان تان گرد می گردد، اینست که آب در چشمه باداب سورت هم گازدار است و همرنگ، بو و مزه متفاوتی دارند، مثلا یکی شور شور است و دیگری ترش و شیرین!

پلکانی بودن این چشمه ها که سبب زیبایی خاص خود شده است به دلیل املاح موجود در آب و رسوبات مختلف است و همین املاح موجود در آب این چشمه ها موجب شده هر کجا که گوگرد داخل آب باشد رنگش زرد گردد، مس، رنگ آب را قرمز و آهن سیاه کند و نمک و آهک نیز رنگ چشمه ها را به سفید می کشاند.

سنگ های تراورتنی بستر این چشمه ها را تشکیل می دهند، تراورتن نوعی سنگ آهک است که از دسته سنگ های رسوبی به شمار می رود که این سنگ ها از رسوبات چشمه های آب گرم برجای مانده اند.

باداب سورت در مازندران پس از چشمه پاموکاله در ترکیه، به عنوان دومین چشمه با ویژگی های خاص است و نیز پس از کوه دماوند، دومین میراث طبیعی ایران است که به ثبت جهانی رسیده است.

با قاطعیت می توان گفت ثبت ملی شدن باداب سورت یاری خاصی به این چشمه ننموده است، چون برای حفاظت از این اثر ملی منطقه گردشگری باداب سورت تمهیدات خاصی اندیشیده نشده است و این چشمه ناملایمات زیادی را تجربه نموده است.

درحالیکه بار ها اشاره شده خاک و سنگ های رسوبی این چشمه ها مقاومت ندارند و نباید با کفش روی پلکان های این چشمه قدم زد و یا حتی زیاد روی آن توقف کرد، اما با گذری کوتاه در منطقه متوجه خواهید شد کسی دلش برای این چشمه نمی سوزد، و بعضی گردشگران حتی با خودروی شخصی روی چشمه ها می فرایند.

تنها حضور گردشگران و ورود خودرو های شخصی و موتورسیکلت نیست که چشمه های پلکانی باداب سورت را تهدید می نماید، و علاوه بر خشکسالی سال های اخیر که موجب خشک شدن این چشمه ها شده، وجود معدن سنگ تراول تن نیز بی تاثیر نبود.

سال ها سنگ های این محدوده از دل زمین و صخره هایش فروخته می شد و برداشت این برش سنگ ها به چشمه های باداب سورت نزدیک و نزدیک تر می شد، اما در نهایت روزی همه اهالی روستا های اطراف مانند مالخواست و اروست، به نشانه اعتراض رفتند و بساط معدن را جمع کردند و معدن بالاخره تعطیل شد.

بیست و چهارم آذر ماه فرماندار ساری با خبر واگذاری باداب سورت به بخش خصوصی، دوباره این چشمه را به نقل محافل و رسانه ها تبدیل کرد.

عباسعلی رضایی در جلسه آنالیز و پیگیری موضوعات منطقه توریستی گردشگری چشمه باداب سورت با اعلام اینکه فرآیند واگذاری چشمه باداب سورت به زودی شروع می گردد، گفت: با اقدامات موثر و تعامل همه دستگاه های مسئول شروع فرآیند واگذاری چشمه باداب سورت محقق شده است.

مهدی ایزدی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران هم با بیان اینکه واگذاری مطرح شده فقط مربوط به سرمایه گذاری بخش خصوصی برای مدیریت و محافظت از چشمه سورت است، ادامه داد: در همه جای جهان سرمایه گذاری بخش خصوصی بر آثار میراث فرهنگی یکی از راه های دوام و حفاظت است.

او درباره نحوه اداره سرمایه گذاران در چشمه سورت نیز گفت: با توجه به اینکه این چشمه جزو املاک منابع طبیعی است، اما بواسطه ثبت میراثی بدون اجازه میراث فرهنگی هیچ تغییری نباید در شکل چشمه صورت بگیرد و طرح واگذاری نیز بر این اساس است.

ایزدی اضافه کرد: بنابر طرح پیشنهادی محوطه چشمه فقط باید برای استفاده گردشگری به منظور بازدید و تصویربرداری استفاده گردد و هیچ تاسیساتی نباید در محیط و محوطه چشمه مستقر گردد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت: طبق توافقات ما با میراث فرهنگی سرمایه گذاران در پایین دست می توانند تاسیسات همچون اقامتگاه، رستوران و سرویس بهداشتی ایجاد نمایند که آن نیز باید با نظر کارشناسان میراث فرهنگی انجام گردد.

فتح الله غفاری معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران نیز با تاکید بر این که عرصه منابع طبیعی به هیچ وجه قابل فروش نیست، گفت: طرح واگذاری و اجاره باداب سورت 15 ساله خواهد بود.

او به شرایط سرمایه گذاران برای احراز مدیریت باداب سورت اشاره نمود و اضافه کرد: سرمایه گذاران باید شرایطی همچون سابقه فعالیت در عرصه میراث فرهنگی، توانایی پیشنهاد و ارائه طرح حفاظت و بهره برداری از منابع میراثی و همچنین پیشینه مناسب برخوردار باشند.

اما احمد حسینی یک دوستدار محیط زیست می گوید، تجربه واگذاری آثار طبیعی و تاریخی به بخش های غیردولتی نشان می دهد که سرمایه گذار علاقه مند به تغییر کاربری کارکرد اثر دارد و اینکه فقط جنبه حفاظتی و صیانتی داشته باشد برای وی مقدور نیست.

او اضافه کرد: به عنوان نمونه ایجاد راه دسترسی و آسفالت کردن بخشی از راستا سبب شده تا گردشگران خودرو ها را تا حوالی چشمه طبیعی پیش برند و این مسئله اثرات تخریبی را بیشتر نموده است.

حسینی گفت: از سوی دیگر سرمایه گذار در سال های دیگر راغب به ایجاد تأسیسات و مجموعه هایی همانند قلیان سرا و سفره خانه در حوالی چشمه خواهد بود که ایجاد تأسیسات مطمئناً به چشمه پلکانی سورت لطمه وارد خواهد شد.

حامد گلی

م

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19083

به "در این سال ها بر خاص ترین چشمه ایران چه گذشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این سال ها بر خاص ترین چشمه ایران چه گذشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید