در فوتبال هم مثل سریال آقازاده پدر به پسر مجوز می دهد، باید مثل کره جنوبی فوتبال مان را تعطیل کنیم و از نو بسازیم

به گزارش بلاگ پو، پیشکسوت سرشناس تیم ملی گفت: من اسمی از کسی نمی برم اما مطمئنم که پدرها مجوزهایی را به پسر هایشان داده اند تا هر کاری می خواهند بکنند! شما حتما سریال آقازاده را دیده اید که البته به فوتبال هم ارتباط مستقیم دارد.

در فوتبال هم مثل سریال آقازاده پدر به پسر مجوز می دهد، باید مثل کره جنوبی فوتبال مان را تعطیل کنیم و از نو بسازیم

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از فرهیختگان، بعد از شکایت مارک ویلموتس از فدراسیون فوتبال ایران و جریمه میلیون دلاری فیفا تقریبا اوضاع آشفته ای بر فدراسیون فوتبال حاکم شده و مسائل عدیده زیادی به وجود آمده است. این درحالی است که به انتخابات فدراسیون فوتبال نزدیک می شویم و این امیدواری وجود دارد که با روی کار آمدن نفرات جدید، فوتبال ایران دوباره به صندلی گذشته خود بازگشته و به قدرت اول آسیا تبدیل گردد. درخصوص اوضاع و احوال اخیر فوتبال ایران دقایقی با پیشکسوت سرشناس تیم ملی به صحبت پرداختیم و از آنجایی که او سال های سال در استقلال توپ زده، صحبت هایش درخصوص این باشگاه نیز خالی از لطف نیست. گفت وگو با حسن روشن را در ادامه می خوانید.

صحبت مان را از شرایط آشفته فدراسیون فوتبال شروع کنیم. بعد از ماجرای ویلموتس تقریبا همه چیز به تاراج رفت. در آستانه انتخابات هم وعده و وعید ها شروع شده!

فوتبال در دنیا، خیلی از مملکت ها مثل برزیل را به اوج رسانده و حتما می دانید که الان یکی از عظیم ترین صادرات این کشور بازیکن فوتبال است. از سوی دیگر همین فوتبال خیلی از مملکت های دیگر را نابود نموده است. کره جنوبی بعد از شکست پرگل مقابل ایران در جام ملت های 96 امارات تا جام دنیای 2002 که میزبان این رقابت ها بود و عنوان چهارم را به دست آورد تقریبا فوتبال را تعطیل کرد. کره ای ها که یک قطب صنعتی در آسیا هستند و می خواستند فوتبال شان را هم با این صنعت مطابقت دهند، بعد از 6 گلی که از ایران دریافت کردند فوتبال این کشور را آشفته دیده و دست به این اقدام زدند و چون در آن موقع در فوتبال امارات کار می کردم و سرمربی تیم پلیس دبی بودم یادم می آید بعد از این شکست و حذف از جام ملت های آسیا، این تیم برخلاف پروتکل های برگزاری مسابقات همان شب بعد از شکست از ایران قصد داشت امارات را به مقصد کره جنوبی ترک کند. با تعهد سفیر کره جنوبی در امارات و گزارشی که او به مسئولان برگزاری مسابقات و کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کرد و تضمین داد که هر نوع جریمه ای که لازم باشد پرداخت خواهد شد، این امر صورت گرفت و کره ای ها همان شب امارات را ترک کردند. نکته جالب اینکه طبق قانون مقرر شد تا آنها گزارش کاملی از سفر و ساعاتی بعد از آن را ارائه بدهند که در گزارش اینطور توضیح داده شده بود که به محض بازگشت اعضای تیم ملی فوتبال کره جنوبی به این کشور و در همان فرودگاه، مسئولان با اعضای تیم ملی خداحافظی نموده و همانجا تصمیم می گیرند تا فوتبال را تعطیل نمایند، البته نه اینکه کامل تعطیل نمایند بلکه فوتبالی که داشتند و خراب شده بود، همه را تعطیل نموده و کار اساسی و اصولی با جوانان را شروع کردند و کار به آنجا رسید که این کشور به عنوان میزبان (مشترک با ژاپن) جام دنیای 2002 به عنوان چهارمی دنیا رسید.

یعنی اعتقاد دارید چنین الگویی را باید در فوتبال ایران پیاده کرد؟

به نظر من در این فوتبال آشفته که پر از دلال بازی است باید یک سری را بگیرند تا حساب کار دست بقیه بیاید. البته در این بین بعضی مسئولان هم باید جواب پس بدهند چون دلال و مسئول هرکدام به تنهایی نمی توانند کارها را پیش ببرند. همه مردم هم می دانند اینها چه کسانی هستند و چهره شان معین است. اگر اینها را بگیرند بهترین موقع است تا فوتبال را تعطیل نمایند. اتفاقا اوضاع امروز ازجمله اینکه فدراسیون فوتبال نداریم و آن آبرو و حیثیت و وقاری که در گذشته داشتیم را نداریم، بهترین فرصت و بهانه را می دهد تا فوتبال را تعطیل کنیم تا در ادامه روی جوان ترها سرمایه گذاری نموده و فوتبال را از نو بسازیم، البته جوان های ما از آنجایی که با استعداد هستند دیگر احتیاج نیست 6 سال تعطیل کنیم و در مدت زمان کمتری می توان فوتبال ایران را بازسازی کرد. در این مدت هم باید یک سری افراد جدید و آدم حسابی روی کار بیایند تا فوتبال از اول درست گردد.

اما در فوتبال هر گروهی که رفته در دوره بعد گروهی بدتر روی کار آمده است! چه تضمینی وجود دارد که با تعطیلی فوتبال واقعا آدم حسابی ها روی کار بیایند؟

دیگر باید مردم پشت قضیه باشند که اگر اینها رفتند حداقل چند سالی آدم حسابی ها بیایند و بعد که آنها هم راه گذشتگان را یاد دریافتد دیگر همان راستا را ادامه دهند، البته من اسمی از کسی نمی برم اما مطمئنم که پدرها مجوزهایی را به پسر هایشان داده اند تا هر کاری می خواهند بنمایند! شما حتما سریال آقازاده را دیده اید که البته به فوتبال هم ارتباط مستقیم دارد. حتما دیده اید که خودشان را آدم حسابی و معتقد جا می زنند و می گویند پسرم آن کارها را انجام می دهد. به هرحال باید یک کنترل و نظارت باشد تا این اتفاقات نیفتد. اگر مجلس اصل 90 را ادامه می داد و ملاحظه دست اندرکاران را نمی کرد الان فوتبال ما درست شده بود.

درحالی صحبت از تعطیلی فوتبال می کنید که خیلی ها می گویند در این شرایط کرونا تنها دلخوشی مردم همین فوتبال است.

چه دلخوشی ای وقتی که همین مردم نمی توانند فوتبال را از نزدیک تماشا نمایند؟ اتفاقا همین کرونا و سایر مواردی که گفتم همه دست به دست هم داده و بهترین فرصت را ایجاد نموده تا فوتبال را تعطیل کنیم. الان کوچک ترین کشورهای آسیا مثل قطر، کویت، امارات و غیره به دنبال آن هستند تا در کنفدراسیون فوتبال آسیا صندلیی پیدا نمایند و بتوانند صاحب قدرت شوند البته قطر به این امر دست یافته اما ما فقط به دنبال آن هستیم تا با دست خودمان فدراسیون ایران را ضعیف کنیم و الان هم که می بینید بیشترین پرونده انضباطی را در فیفا داریم و بیشترین جریمه را ما می دهیم. همه اینها به خاطر بی برنامه گی است و دولت هم نمی تواند در شرایط فوتبال دخالت کند. الان چون هیچ کس حق دخالت ندارد باید مجلس و سایر ارگان ها به عنوان مشاور پا پیش گذاشته و تصمیم گیری نمایند در غیر این صورت فوتبال با این شرایط روزبه روز بدتر می گردد.

صحبت از حضور چهره هایی مثل دایی و کریمی در انتخابات فدراسیون است. خود شما اگر شرایط سنی مانع حضورتان نمی شد مایل بودید جلو بیایید؟

نه خودم و نه هم سن و سالانم را مناسب برای ورود به این عرصه نمی بینم برای اینکه باید رئیس فدراسیون از نیروی جوانی و سرزندگی و نشاط برخوردار باشد و یک پایش در فدراسیون و یک پایش در مالزی و سوئیس برای رایزنی و ارتباط با مقامات کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا باشد تا دوباره مثل گذشته های دور شرایط فدراسیون فوتبال ایران طوری باشد که قدرت گرفته و بتوان روی آن حساب نمایند. اتفاقا مسرور می شوم وقتی اسم افرادی مثل علی دایی و علی کریمی مطرح می گردد چون اینها هم از نظر اقتصادی شرایط خوبی دارند و هم جوان هستند و هم از موقعیت خوبی در فوتبال آسیا و فیفا بهره می برند و به نظرم این طور اشخاص انتخاب خوبی هستند. اگر بهترین رفقایم کاندیدا شوند و این نفراتی که نام بردید هم کاندیدا شوند به خاطر جوانی و انرژی و اسم و رسمی که اینها دارند جای رفقایم به آنها رای می دهم. البته معدود افرادی که امروز در فدراسیون هستند به عنوان آدم های با تجربه باید در کنار این جوانان به کار ادامه بدهند تا با تلفیق تجربه و جوانی کار پیش برده گردد و بتوان به موفقیت رسید هرچند اصولا فکر می کنم نه به علی دایی و نه به علی کریمی اجازه حضور در انتخابات را بدهند چون حرف هایی را می زنند که ناخوشایند آقایان است. با این حال خیلی خوب است اگر این افراد در عرصه انتخابات ورود نمایند و کار را در کنار باتجربه ها در فدراسیون فوتبال پیش ببرند.

کمی هم درباره استقلال صحبت کنیم. شرایط و شرایط این تیم را چطور می بینید. در ملاقات با گل گهر تا حدی امیدوارنماینده ظاهر شد.

خیلی به آن صورت بازی ها را نمی بینم اما وقتی تیم می برد به خاطر مردم که مسرور می شوند مسرور می شوم و وقتی هم که تیم نتیجه نمی گیرد به خاطر مردم که ناراحت می شوند من هم ناراحت می شوم اما حالا که تیم درحال نتیجه دریافت است ای کاش از درون هم مسائل را حل نموده و به صورت اساسی یک سروشکل به مدیریت بدهند. الان چون یک سری مسائل بی پایه و اساس است هر چقدر هم این برد ها ادامه داشته باشد نمی توان امیدوار بود. معتقدم باید گروه مدیریتی استقلال ثبات داشته باشد و نباید این طور باشد که عضو هیات مدیره با یکی دو باخت و بعد از ناراحتی تماشاگر قهر کند و یا برکنار گردد و مدام به این شکل دستخوش تغییرات شده و از ثبات خبری نباشد. الان با موقعیتی که پیش آمده و تیم درحال نتیجه دریافت و طرفدار هم مسرور است، بهتر است هیات مدیره کاری کند که حداقل برای سه چهار سال مردم به آنها امیدوار باشند البته اگر کار برنامه محور باشد می توان به تداوم کار هم فکر کرد اما چون دوستان برنامه جامع ندارند، هرچند وقت یکبار و با تغییر هیات مدیره قوانین جدید هم وضع شده و کار دوباره از صفر شروع می گردد، این درحالی است که برخلاف باشگاه های تازه تاسیس، باشگاه استقلال با 75 سال قدمت خودش مظهر باشگاه داری به شمار می رود. الان هم با یک هیات مدیره قوی، مدیرعامل قوی و کمیته های قدرتمند به عنوان بازوهای باشگاه می توان دوباره به اوج بازگشته و به شرایط آینده امیدوار بود. ان شاءالله که درست می گردد!

درباره محمود فکری و عملکرد او هم صحبت کنید. بعد از نقدها به دستیارانش حالا یک عده معتقدند سخت گیری های فکری به ضرر استقلال است و بعضی دیگر آن را در راستای مقابله با بازیکن سالاری مفید می دانند.

برای سرمربی استقلال آرزوی موفقیت می کنم و درخصوص دستیاران فکری معتقدم که اکیپ خوبی در استقلال درحال حاضر حضور دارند اما فکری باید بداند اینجا استقلال است و با نساجی و تیم های دیگر فرق دارد. بنابراین باید خودش و اطرافش را قوی کند چه آنهایی که معلوم هستند و چه آنهایی که در پشت پرده می توانند به او یاری نمایند اما هیچ کجای دنیا سرمربی با بازیکن اینطور برخورد نمی نماید که می گویید در راستای مقابله با بازیکن سالاری است. اگر بازیکن اشتباهی مرتکب شده که شده، آقای فکری باید گزارش این تخلف را آن طور که دوست دارد به کمیته انضباطی باشگاه بدهد و این کمیته درخصوص تخلف بازیکن فوق به صورت جامع و اساسی تصمیم گیری کند نه اینکه منِ سرمربی چون می خواهم زهرچشم بگیرم بیایم یک نفر را بیرون بگذارم و بعدا هم که نتیجه نگرفتم بخواهم جوابگو باشم. به طور مثال اگر یک نفر مشکل اقتصادی داشته باشد سرمربی که نمی تواند بگوید من پول تو را می دهم بلکه باید گزارش آن را به مدیریت بدهد و این طور به او یاری کند و اگر بخواهد شخصا تصمیم بگیرد هر کسی باشد ضرر می نماید.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 41249

به "در فوتبال هم مثل سریال آقازاده پدر به پسر مجوز می دهد، باید مثل کره جنوبی فوتبال مان را تعطیل کنیم و از نو بسازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در فوتبال هم مثل سریال آقازاده پدر به پسر مجوز می دهد، باید مثل کره جنوبی فوتبال مان را تعطیل کنیم و از نو بسازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید