دلایل سیلابی شدن مناطق اطراف آتشفشان دماوند

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، جلیل قلمقاش، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین، از اجرای طرح پایش آتشفشان دماوند و تهیه نقشه یک بیست وپنج هزارم این منطقه اطلاع داد و گفت: این طرح از چند سال پیش در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شروع گردیده؛ ولی با توجه به موقعیت خاص آتشفشان دماوند و امکان فعالیت در چند ماه از سال و همچنین ارتفاع بلند دماوند و دسترسی مشکل به قله، مطالعات بسیار سخت و با سرعت پایین پیش می رود.

دلایل سیلابی شدن مناطق اطراف آتشفشان دماوند

وی با بیان این که تا انتها شهریور ماه سال جاری آخرین مرحله از برداشت های زمین شناسی جهت تهیه نقشه آتشفشان دماوند به انتها خواهد رسید، اظهار داشت: همیشه در علم زمین شناسی: گذشته، کلید حل مسائل آینده است که بر همین اساس برای پیش بینی رفتار آتشفشان دماوند در آینده بایستی تاریخچه تشکیل آن را به دقت مطالعه کنیم و نقشه زمین شناسی منطقه را در اختیار داشته باشیم.

قلمقاش، با تاکید بر این که برای پیش بینی رفتار آتشفشان دماوند سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال تهیه نقشه زمین شناسی یک بیست و پنج هزارم آتشفشان دماوند است، گفت: در این طرح بخش های مختلف این آتشفشان از نزدیک مطالعه و نمونه برداری می گردد تا با انجام مطالعات آزمایشگاهی و سن سنجی و مشخص دقیق رفتار آن در گذشته نسبت به پیش بینی فعالیت آن در آینده اقدام کنیم.

این کارشناس ارشد زمین شناسی، در رابطه با شایعاتی مبنی بر فعال شدن آتشفشان دماوند و سیلابی شدن مناطق اطراف آن که چندی پیش افکار عمومی جامعه را درگیر کرد، خاطر نشان کرد: دماوند دارای یخچال های همیشگی در ارتفاع بالای 4000 متر است که حجم آنها در زمستان با بارش برف بیشتر گردیده و در طول تابستان به دلیل گرمای هوا بخش زیادی از یخچال ها ذوب می شوند.

قلمقاش ادامه داد: سال جاری به دلیل گرمای بی سابقه در مرداد ماه حجم قابل توجهی از یخچال های طبیعی دماوند ذوب شد و همین امر باعث شد که برخی از اهالی منطقه و کارشناسان، فعال و گرم شدن آتشفشان دماوند را دلیل ذوب یخچال های دائمی فرض نمایند.

دانشیار پژوهشکده علوم زمین با بیان این که هیچ داده مستندی در رابطه حرکت ماگما در اعماق دماوند و گرما شدن مخروط آتشفشانی ارائه نگردیده، توضیح داد: پس از ارسال این خبر ضمن آنالیز داده های سازمان هواشناسی مشاهده شد که منطقه دماوند در تابستان سال جاری تقریبا 50 الی 60 روز دمای بالاتر از میانگین بیشینه و کمینه سال های گذشته را داشته و تدوام روزهای گرم تابستان جاری باعث ذوب یخچال های دماوند گردیده است .

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به مذاکرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با سازمان هواشناسی استان مازندران اضافه نمود: بر اساس داده های موجود استان مازندران و منطقه دماوند سه ونیم درجه سانتیگراد به طور متوسط از سال های قبل گرم تر بوده و این بالا رفتن دمای هوا در طول تابستان، و ذوب یخچال های دائمی آتشفشان دماوند باعث بروز سیل در برخی مناطق اطراف گردیده است.

قلمقاش تاکید نمود: سال جاری دمای قله دماوند به بالای 7 درجه سانتیگراد رسید که این دما تاکنون برای این منطقه سابقه نداشته و با توجه به گرم شدن کلی دما در بیشتر مناطق کشور و ذوب یخچال های طبیعی این قله شاهد سیلابی شدن مناطق اطراف آتشفشان دماوند بودیم.

وی ضمن اشاره به اظهارات دیگر کارشناسان و کوهنوردان مبنی بر آب شدن یخچال های طبیعی در ارتفاعات توچال و دنا، توضیح داد: این ارتفاعات آتشفشانی نیستند ولی با این وجود ذوب یخچال های طبیعی در این مناطق نیز به دلیل گرم شدن کلی هوا مشاهده و ثبت گردیده است.

این کارشناس ارشد زمین شناسی با بیان این که برای فعال شدن آتشفشان دماوند چندین پارامتر را باید مورد آنالیز و توجه قرار داد، اظهار داشت: مواردی از جمله تغییرات سطح زمین، افزایش دمای آب چشمه ها، افزایش خروج گاز از دهانه آتشفشان و رخداد زمین لرزه مرتبط با آن به کارشناسان فعال شدن آتشفشان را هشدار می دهد که خوشبختانه تاکنون هیچکدام از این عوامل در آتشفشان دماوند مشاهده و ثبت نگردیده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم زمین اظهار داشت: همه اطلاعات موجود درباره آتشفشان دماوند به کارشناسان نشان می دهد که در حال حاضر هیچ خطری وجود ندارد و وضعیت این آتشفشان بر اساس مطالعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور همانند سال های گذشته است.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 1482

به "دلایل سیلابی شدن مناطق اطراف آتشفشان دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل سیلابی شدن مناطق اطراف آتشفشان دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید