دلایل عجیبی که نمی گذارند بخوابید

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: داشتن یک خواب خوب شبانه برای سلامت جسم و روح ضروریست. وقتی دراز می کشید و نمی توانید بخوابید واقعا کلافه می شوید. شاید ندانید که علت بیخوابی شما موارد زیر نیز می توانند باشند.

دلایل عجیبی که نمی گذارند بخوابید

نور آبی

کارشناسان (و شاید حتی خانواده تان) بار ها و بار ها به شما گفته باشند که پیش از رفتن به رختخواب با موبایل و کامپیوتر و ... کار نکنید. اگر به این توصیه عمل نکنید دچار بیخوابی ناشی از نور آبی خواهید شد. ابزار های الکترونیکی شما وقتی که روشن هستند، نور آبی ساطع می نمایند که می تواند تولید طبیعی ملاتونین را سرکوب نمایند.

متاسفانه حتی اگر سه ساعت پیش از خواب نیز این ابزار ها را خاموش کنید باز هم خواب تان به تاخیر خواهد افتاد. شما می توانید با خریدن عینک مخصوصی که جلوی رسیدن نور آبی به چشمان تان را می گیرد از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

تشک تان کهنه شده

شما باید نهایتا هر 10 تا 15 سال یک بار تشک خواب تان را عوض کنید. نداشتن تشک راحت می تواند باعث شود در رختخواب تان راحت نباشید و نتوانید به خواب بروید. این علت معمولا علتی خاموش است که متوجه آن نمی شویم، زیرا به تشک قدیمی مان عادت می کنیم. تشک های متنوعی در بازار وجود دارد، اما باید نوعی را انتخاب کنید که به اندازه کافی سفت یا نرم باشد و روی آن احساس راحتی کنید. تشک راحت باعث می شود فورا به خواب بروید و صبح با نشاط و انرژی از خواب بیدار شوید.

دارو مصرف می کنید

برای فشار خون تان داروی مدر مصرف می کنید؟ اگر چنین است پس این دارو می تواند سبب شود در طول شب از خواب بیدار شوید و به دستشویی بروید. اگر داروی ضد افسردگی مصرف می کنید این دارو نیز می تواند سطح انرژی تان را بالا ببرد و در زمان خواب، ساعت ها بیدار نگه تان دارد. از پزشک تان بپرسید بهترین زمان مصرف این دارو ها کِی است تا خواب تان بهم نریزد.

در طول روز چُرت می زنید

طبیعی است که سطح انرژی تان بین ساعت دو تا سه بعدازظهر افت کند و این زمانی است که احساس خواب آلودگی می کنید و دوست دارید چرت بزنید. اگر بتوانید مقاومت کنید و چرت نزنید خواب شب تان هم بهم نمی ریزد. می توانید از ساعت دو تا سه بعد از ظهر کمی فعالیت فیزیکی انجام دهید تا نه تنها انرژی بگیرید بلکه خواب شب تان نیز مختل نشود.

ندانسته کافئین مصرف می کنید

وقتی به کافئین فکر می کنید معمولا قهوه و نوشابه به ذهن تان می رسد، اما کافئین در خیلی از غذا هایی که طی روز مصرف می کنیم وجود دارد و ما نمی دانیم. مثلا شکلات و آیس تی حاوی مقداری کافئین هستند. اگر فکر می کنید علت بیخوابی شما کافئین است، بعد از ناهار دیگر قهوه ننوشید.

دارید یائسه می شوید

یائسگی می تواند تاثیرات بدی روی تمام بدن بگذارد و مسائل روحی و جسمی ایجاد کند. تقریبا یگ چهارم زنانی که یائسه می شوند گُرگرفتگی را تجربه می نمایند. نیمه شب، داغ و خیس از عرق بیدار شدن، تجربه ای ناخوشایند برای هر کسی می تواند باشد، چون بعد از آن دوباره به خواب رفتن واقعا سخت است. شاید نتوانید جلوی گرگرفتگی و تعریق شبانه تان را بگیرید، اما می توانید از بالش و ملافه ای استفاده کنید که رطوبت را جذب نمایند.

عادات خواب تان نادرست اند

شاید هر شب سر ساعت به رختخواب نمی روید یا شب زنده داری را به سحر خیزی ترجیح می دهید. این عادت ها می توانند خوابیدن را سخت نمایند. سعی کنید الگوی خواب تان را منظم کنید و پیش از رفتن بدن و ذهن تان را آرام کنید.

آخر هفته ها زیاد می خوابید

بله بیشتر خوابیدن در روز های تعطیل آخر هفته خیلی خوب به نظر می رسد، اما می تواند ساعت بیولوژیک بدن تان را بهم بریزد و باعث شود طی هفته برای به خواب رفتن مشکل داشته باشید. روز های تعطیل نیز همان ساعت روز های کاری بخوابید و بیدار شوید.

با حیوان خانگی تان می خوابید

خیلی ها دوست دارند حیوان خانگی شان را با خود به رختخواب ببرند. اما اگر آلرژی یا حساسیت نسبت به موی حیوان داشته باشید این کار شما دردسرساز خواهد شد. ضمناً حیوانات طی شب، فعال ترند و بیشتر تحرک می نمایند و اگر در رختخواب شما باشند با هر بار حرکتی که می نمایند شما را بیخواب خواهند کرد.

بالش تان خیلی گرم است

خوابیدن روی بالش خنک می تواند دمای مرکزی بدن را پایین بیاورد. با افت دمای بدن، احساس خواب آلودگی خواهید کرد و این کمک تان می کند زودتر بخوابید. می توانید روی بالش تان یک آیس پک بگذارید.

منبع: dumblittleman

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7939

به "دلایل عجیبی که نمی گذارند بخوابید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل عجیبی که نمی گذارند بخوابید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید