با رستورانهای ارگانیک آشنا شویم

به گزارش بلاگ پو، عموم مصرف نمایندگانی که با آگاهی و اعتقاد درونی مبادرت به مصرف محصولات ارگانیک می نمایند، سبک زندگی خود را در جهت مصرف پایدار تغییر می دهند. برای مثال از کیسه های پلاستکی کمتر استفاده می نمایند، در مصرف انرژی زیاده روی نمی نمایند و در تمامی انتخاب های خود اصول سلامت و پیشگیری را رعایت می نمایند. این افراد علاوه بر جستجوی فروشگاه های ارگانیک برای خرید مایحتاج روزانه یا هفتگی به دنبال رستوران ها وکافه های ارگانیک هم هستند. این تقاضا، میل و رغبت مصرف نمایندگان موجب شد تا رستوران ها و کافه های ارگانیک در بعضی کشورها افتتاح شوند. مردم بسیاری از کشورها رفتن به رستوران های خاص را یکی از تفریحات خود می دانند و از این زاویه تاسیس رستوران های ارگانیک می تواند فرصت شغلی مناسب برای علاقه مندان به این حرفه باشند.

با رستورانهای ارگانیک آشنا شویم

علت رواج این قبیل مصارف این است که استفاده از مواد غذایی ناسالم و صنعتی موجب بروز انواع بیماری ها برای افراد شده است. محیط های شلوغ شهری، آلودگی شهرها، استفاده از مواد غذایی آلوده، فست فودها و دوری از محیط های طبیعی و پاک برای جامعه امروزی مسائل زیادی ایجاد نموده که افراد تمایل دارند از مواد غذایی سالم و محیط سالم و طبیعی برخوردار باشند. بنابراین یکی از راههای کمتر کردن این مسائل می تواند تاسیس رستوران های ارگانیک در سطح شهرها باشند که مطمئنا هواداران زیادی خواهد داشت و می تواند جز کسب وکارهای سودمند محسوب شود. اما رستوران ارگانیک به کدام رستوران ها گفته می شود؟

رستوران ارگانیک

در رستوران های ارگانیک باید تمام غذاهای ارائه شده در منوی رستوران و یا بیشتر آن از مواد اولیه ارگانیک تهیه شده باشد .برای مثال در استرالیا منوی غذا در یک رستوران یا کافه باید حداقل دارای سه یا تعداد بیشتری غذای ارگانیک حاوی یک غذای کامل ارگانیک و دو غذای حاوی مواد ارگانیک باشد. غذاهای ارگانیک حاوی حداقل 95 درصد مواد تشکیل دهنده ارگانیک گواهی دار هستند. در رستوران ارگانیک اولویت عرضه با مواد اصلی و تشکیل دهنده محلی و فصلی(تازه) در دسترس می باشد. به هیچ عنوان موادغذایی و خوراکی تراریخته (تغییریافته ژنتیکی) در آشپزخانه های رستوران های ارگانیک استفاده نمی شود. ردیابی و جداسازی محصولات ارگانیک در همه زمان ها حفظ می شود و با استفاده از بهترین روش های مدیریتی بر انتخاب مواد ضدعفونی نماینده و کنترل آفات تمرکز می شود.

رستوران های ارگانیک به رستوران هایی گفته می شود که تمام غذاها و نوشیدنی های موجود در آن سالم و طبیعی و از مواد غذایی تازه، سالم و ارگانیک تهیه شود و هیچ گونه مواد سمی و مُضری در تهیه آنها به کار نرفته باشد. علاوه بر این اینگونه رستوران ها در تلاشند که نقشی مثبت در محافظت از محیط زیست برای نسل های آینده داشته باشند. چرا که نکته بسیار مهم در فراوری محصولات ارگانیک حفاظت از خاک است. در فراوری این قبیل محصولات با استفاده از روش های مختلفی مانند استفاده از کمپوست (کود آلی)، تناوب زراعی (کاشت گیاهان مختلف در یک قطعه زمین)، گیاهان پوششی، کنترل طبیعی آفات و عدم استفاده از آفت کش ها وعلف کش ها از خاک محافظت می شود. در بعضی از این رستوران ها مواد غذایی روزانه برداشت می شود که هم غذا تازه و هم طعم بهتری خواهد داشت. بنابراین در منوی این رستوران ها می توانید غذاهای فصلی را مشاهده کنید. از گوشت های یخ زده و دارای آنتی بیوتیک به هیچ عنوان استفاده نمی شود و فرآورده های دامی و تخم مرغ های مورد استفاده نیز باید از دام ها وطیور ارگانیک و یا پرورش یافته در فضای آزاد گرفته شوند.

همچنین در این رستوران ها زباله های رستوران و بسته بندی موادغذایی و روغن های پخت و پز قابل بازیافت است. فضای این رستوران برای محیط زیست هیچ آسیبی ندارد و با محیط سازگار است و مصالح و دکوراسیون داخلی آن از مواد طبیعی قابل باریافت استفاده می شود. در رستوران های ارگانیک به جای استفاده از مواد پلاستیکی و نایلونی، از گل ها وگیاهان زینتی جذاب برای طبیعی تر کردن فضای رستوران استفاده می شود. در این رستوران ها جهت استفاده بهینه از انرژی و صرفه جویی از آن از نورگیرهای سقفی یا شیشه های بلند برای تامین نور استفاده می شود.

در رستوران های ارگانیک علاوه بر تهیه غذای سالم و طبیعی و ایجاد محیط سازگار با محیط زیست رستوران دارها برنامه های مختلفی از جمله برنامه های آموزشی برای آشنایی افراد با محیط زیست، آموزش نحوه تهیه غذاهای ارگانیک و... برای مشتریان خود و علاقه مندان به غذای ارگانیک دارند. امروزه بسیاری از رستوران های ارگانیک در بسیاری از کشورهای دنیا مثل آلمان، آمریکا، ترکیه، استرالیا و... وجود دارد که هرکدام از این رستوران ها به شیوه های مختلف، خدماتی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

چند نمونه از مهم ترین رستوران های ارگانیک دنیا

رستوران NORA

این رستوران یکی از رستوران های ارگانیک معروف در آمریکا است. این رستوران در سال 1979 یک فروشگاه مواد غذایی بوده است که صاحبان آن در طبقه بالایی آن ساکن بوده اند. این رستوران نمایانگر چشم انداز نورا پوئیلون است که با یاری دو شریک زندگی اش استیو و توماس داماتو همواره هوادار سبک زندگی پایدار بوده و معتقدند که مهمترین عنصر در فراوری مواد غذایی ارگانیک، فصلی و محلی آن است که به روشی فراوری شوند که سالم، با طعم خوب و متعادل باشند. درسال 1999 رستوران نورا به اولین رستوران ارگانیک معتبر کشور تبدیل شد، به این معنی که حداقل 95 درصد از تمام مواد لازم برای فراوری غذاهای این رستوران باید گواهی داشته باشند. منوی این رستوران روزانه تغییر می نماید. آشپز موارد چرخشی و منوی مزه را ارائه می دهد. در منوی رستوران بیش از صد نوع نوشیدنی وجود دارد که همه آنها از محصولات ارگانیک تهیه شده اند و با روش های پایدار کشت شده اند. در رستوران NORA اتاق هایی برای غذاخوری وجود دارد که با معماری خاص و زیبا طراحی وتدوین شده اند. بسیاری از این اتاق های غذاخوری برای ناهارهای خصوصی، جلسات تجاری، مهمانی ها وعروسی ها مناسب هستند.

پاک نماینده ها، رنگ، فرش و وسایل مورد استفاده در رستوران نورا همه سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت هستند. منوهای این رستوران روی کاغد چاپ می شوند که پس از مصرف بازیافت شده و قوطی ها و بطری های شیشه ای آن هم بازیافت می شود. علاوه بر این رستوران روزانه حداکثر 50 گالن پسماند سبزیجات، تفاله های قهوه و پوسته های تخ مرغ جمع آوری می نماید، که شرکای این رستوران برای باغ های خود از آن استفاده می نمایند. از روغن های سرخ و مصرف شده این رستوران می توان به عنوان سوخت ماشین های بیودیزل (زیست دیزل یا بیودیزل سوختی غیر سمی، ایمن و تجدید پذیر که از منابع طبیعی نظیر روغن های گیاهی، روغن پسماند غذایی، چربی حیوانات و جلبک به دست می آید و می توان آن را با گازوئیل مخلوط و در خودروهای گازوئیل سوز بکار بُرد). این رستوران ها مزرعه هایی در نقاط مختلف کشور دارد که تمام مواد غذایی مورد استفاده از آنجا تهیه می شود. فراوریات این مزرعه شامل میوه و سبزیجات بدون استفاده از علف کش های مصنوعی، سموم دفع آفات، قارچ کش ها یا ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی و پرورش دام بدون استفاده از هورمون ها و آنتی بیوتیک است. نکته مهم حفظ خاک سالم و مولد است که به وسیله کمپوست، تناوب زراعی، روش های غیر مصنوعی کنترل آفات و استفاده از گیاهان پوششی حاصل می شود.

رستوران Burgerville

این رستوران در آمریکا قرار گرفته است و درسال 1961 تاسیس شده است. یکی از مهم ترین ویژگی های این رستوران این است که غذا را تازه سِرو می نماید ومواد غذایی را روزانه تهیه می نمایند که طعم غذا بهتر شود و غذا سالم باشد. در واقع مزرعه فراوریی فاصله زیادی با رستوران ندارد، بنابراین محصولات مورد احتیاج هرلحظه در دسترس می باشد. در این رستوران نیز پایداری اکوسیستم بسیار اهمیت دارد و با استفاده از وسایل قابل باریافت سعی در محافظت از محیط زیست خواهند داشت. زباله های رستوران و روغن های مصرفی قابل بازیافت اند. همچنین برق مصرفی رستوران با انرژی تجدیدپذیر فراوری می شود. مدیریت مزارع این رستوران به صورتی است که علاوه بر فراوری محصول تازه و سالم به سلامت محیط زیست و آب و خاک نیز اهمیت می دهند و به آینده پایدار بسیار توجه می نمایند.

فراوریات مزرعه رستوران شامل انواع میوه و سبزیجات تازه، گوشت تازه، مرغ و تخم مرغ، ماهی و لبنیات محلی است. همبرگرهای این مزرعه از گوشت هایی که 100 درصد در فراوری آنان از هورمون و آنتی بیوتیک استفاده نشده تهیه می شوند. البته این دو تنها برای مثال ذکر شدند وعلاقه مندان می توانند با جستجو در اینترنت موارد بیشتری را مشاهده و مطالعه نمایند.

در کشور ما هنوز رستوران ارگانیکی به طور رسمی با مشخصاتی که گفته شد ثبت نشده است. هرچند انتظار می رود با توجه به استقبال مردم از مواد غذایی ارگانیک افتتاح یک یا چند رستوران ارگانیک مورد توجه واستقبال قرار گیرند.

مطلب برگرفته از:

فصلنامه انجمن ارگانیک ایران شماره بیستم.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39563

به "با رستورانهای ارگانیک آشنا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با رستورانهای ارگانیک آشنا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید