دوربین آیفون 13؛ هر آنچه درباره دوربین نسل تازه گوشی های اپل می دانیم

به گزارش بلاگ پو، اپل می خواهد از نسل تازه آیفون با نام احتمالی آیفون 13 در ماه سپتامبر (شهریور) رونمایی کند. شایعه های منتشر شده درباره این آیفون های تازه نشان می دهند که سری آیفون 13 دارای بهبود های زیادی در قسمت های مختلفی هستند.

دوربین آیفون 13؛ هر آنچه درباره دوربین نسل تازه گوشی های اپل می دانیم

با وجود اینکه هم اکنون در حدود دو ماه تا زمان رونمایی از نسل نو آیفون به جای مانده است، اما به لطف شایعه های منتشر شده می توانیم ذهنیت خوبی را درباره آیفون 13 و ویژگی های نو اضافه شده به آن داشته باشیم. این شایعه های منتشر شده بعلاوه نشان می دهند که بیشترین تغییرات اتفاق افتاده در این آیفون ها مربوط به دوربین های به کار رفته در این گوشی ها است.

البته باید بگوییم که رخ دادن این اتفاق و ایجاد بهبود های مختلف در دوربین نسل نو آیفون منطقی به نظر می رسد، زیرا دوربین به کار رفته در گوشی های امروزی و تکنولوژی های وابسته به آن ها، یک رکن اساسی در تمامی گوشی های مدرن امروزی است.

نگاهی به بازار گوشی های هوشمند نشان می دهد که بازار این دستگاه های هوشمند اکنون به ثبات رسیده و بالغ شده است. در واقع این بازار اکنون از بازه زمانی که نسل نو گوشی های پرچمدار، گوشی های کاملا متفاوتی بودند گذر نموده است.

در واقع بازار گوشی های هوشمند امروزی به این شکل است که شرکت های مختلف سازنده گوشی در دنیا برای بهبود تجربه در زمان کار کردن با گوشی، در نسل نو گوشی های پرچمدار خود تنها بهبود های تدریجی را در تمامی ویژگی های به کار رفته در آن گوشی ایجاد می نمایند.

در میان این بهبود های اجرا شده، بدون شک افزایش قدرت دوربین و بهبود کیفیت تصاویر گرفته شده با گوشی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بعلاوه کاربران هم به ایجاد بهبود های مختلف در سیستم دوربین به کار رفته در گوشی های هوشمند، بعد از رونمایی از هر نسل نو گوشی ها عادت نموده اند.

با توجه به این موضوع، باید بگوییم که انتظار می رود سری آیفون 13 دارای بهبود های بسیار زیادی در سیستم دوربین و تکنولوژی های وابسته به آن باشند. در نتیجه در این مقاله می خواهیم به تمامی بهبود های احتمالی سیستم دوربین آیفون 13 بپردازیم.

تغییرات مورد انتظار دوربین سری آیفون 13

اگر بخواهیم به تغییرات اصلی اتفاق افتاده در دوربین سری آیفون 13 بپردازیم باید بگوییم که شایعه های منتشر شده از ایجاد بهبود های مختلف در ماژول دوربین و تکنولوژی های وابسته به آن خبر می دهند. انتظار می رود که تمامی مدل های آیفون 13 دارای دوربین فوق عریض بهبود یافته باشند.

تحلیلگر باسابقه محصولات اپل، مینگ چی کو، معتقد است که اپل از دوربین فوق عریض بهبود یافته با گگرددگی دیافراگم f/1.8 در آیفون های 13 استفاده خواهد نمود. برای اطلاع باید بگوییم که دوربین فوق عریض به کار رفته در تمامی آیفون های 12 دارای گگرددگی دیافراگم f/2.4 است.

بدون شک رخ دادن این تغییر باعث می گردد که تصاویر گرفته شده با دوربین فوق عریض آیفون های 13 شارپ تر و با نویز کمتر باشد. شایعه های دیگری هم هستند که ادعا می نمایند اپل تعداد المان های اپتیکی به کار رفته در لنز دوربین فوق عریض آیفون های 13 را از پنج المان به شش المان افزایش خواهد داد.

ایجاد این بهبود ها در المان های اپتیکی لنز دوربین فوق عریض سری آیفون 13 باعث می گردد که اعوجاج تصاویر گرفته شده با دوربین فوق عریض کاهش پیدا کند که یک موضوع بسیار مهم در زمان عکاسی با این دوربین است. در نهایت گفته می گردد که اپل می خواهد قابلیت فوکوس اتوماتیک را هم به دوربین فوق عریض آیفون های 13 اضافه کند.

علاوه بر دوربین فوق عریض، حدس و گمان هایی هم درباره استفاده از سنسور تشخیص عمق LiDAR در تمامی آیفون های 13 مطرح شده است. ضمناً شایعه های وجود دارند که ادعا می نمایند اپل از قابلیت لرزشگیر تصویر با استفاده از حرکت سنسور هم در تمامی آیفون های 13 استفاده خواهد نمود.

رخ دادن این اتفاق ها باعث می گردد که این آیفون ها بتوانند در شب عکس های باکیفیت تر و شارپ تری را ثبت نمایند و در زمان فیلم برداری هم لرزش تصاویر ضبط شده کاهش پیدا کند.

شایعه های منتشر شده به صورت خلاصه نشان می دهند که مشخصات سخت افزاری دوربین آیفون های 13 عبارتند از:

  • آیفون 13 مینی: دوربین 12 مگاپیکسلی فوق عریض با F1.8، دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی با F1.6.
  • آیفون 13: دوربین 12 مگاپیکسلی فوق عریض با F1.8، دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی با F1.6.
  • آیفون 13 پرو: دوربین 12 مگاپیکسلی فوق عریض با F1.8، دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی با F1.6، دوربین تله فوتوی 12 مگاپیکسلی با زوم 2.5 برابری و F.2.0.
  • آیفون 13 پرو مکس: دوربین 12 مگاپیکسلی فوق عریض با F1.8، دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی با F1.5، دوربین تله فوتوی 12 مگاپیکسلی با زوم 2.5 برابری و F.2.0.

دوربین فوق عریض بهبودیافته

همان گونه که پیش تر گفته شده به احتمال زیاد تمامی آیفون های 13 دارای دوربین فوق عریض بهبود یافته در ماژول دوربین خود خواهند بود. برای مقایسه باید بگوییم که دوربین فوق عریض به کار رفته در آیفون های 12 دارای گگرددگی دیافراگم F2.4 و لنزی با پنج المان اپتیکی است.

شایعه های منتشر شده درباره دوربین فوق عریض سری آیفون 13 نشان می دهند که این دوربین دارای گگرددگی دیافراگم F1.8 و لنزی با شش المان اپتیکی است. رخ دادن این تغییرات در دوربین فوق عریض سری آیفون 13 باعث می گردد که این آیفون ها در زمان ثبت تصاویر بتوانند تصاویر با کیفیت تری را ثبت نمایند.

ضمناً، رخ دادن این اتفاق باعث افزایش کیفیت تصاویر گرفته شده با دوربین فوق عریض آیفون 13 در شب و محیط های تاریک خواهد شد. بعلاوه افزایش تعداد المان های لنز هم باعث کاهش اعوجاج تصاویر گرفته شده با دوربین فوق عریض آیفون، به ویژه اعوجاج به وجود آمده در گوشه های تصویر، خواهد شد که در زمان استفاده از دوربین فوق عریض بسیار مهم است.

شایعه های اولیه منتشر شده درباره دوربین فوق عریض آیفون های 13 اسم می کردند که اپل از دوربین فوق عریض بهبود یافته در تمامی آیفون های 13 استفاده خواهد نمود. اما شایعه های نو و گفته های نو مینگ چی کو نشان می دهند که اپل ممکن است از این دوربین فوق عریض بهبود یافته تنها در آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس استفاده کند.

مینگ چی کو بعلاوه می گوید که از این دوربین فوق عریض بهبود یافته ممکن است در تمامی مدل های آیفون 14 استفاده گردد که این گفته منطقی تر به نظر می رسد. امیدواریم که استفاده از این دوربین فوق عریض بهبودیافته باعث گردد که تصاویر ثبت شده با این دوربین فوق عریض نو شارپ تر باشند. تصاویر ثبت شده با دوربین فوق عریض آیفون های 12 آن طور که باید شارپ نیستند.

دیافراگم بازتر

شایعه های منتشر شده درباره دوربین اصلی آیفون 13 پرو مکس نشان می دهند که اپل می خواهد از یک دوربین با گگرددگی دیافراگم f/1.5 در این گوشی استفاده کند. برای مقایسه، دوربین اصلی استفاده شده در ماژول دوربین آیفون 12 پرو مکس دارای گگرددگی دیافراگم f/1.6 است.

استفاده از لنزی با گگرددگی دیافراگم بازتر باعث می گردد که در هنگام ثبت تصاویر نور بیشتری وارد لنز شده و به سنسور دوربین برسد. در نتیجه هر چه دیافراگم بازتر باشد توانایی های عکاسی در محیط های تاریک و کم نور افزایش پیدا می نماید.

ضمناً باید بگوییم که لنز های با دیافراگم بازتر در هنگام عکاسی می توانند که بوکه زیبا و طبیعی بهتری را هم داشته باشند. در نهایت باید گفت که رخ دادن این اتفاق بدون شک باعث بهبود کلی دوربین آیفون 13 پرو مکس خواهد شد.

سنسور های بزرگتر

در اواخر سال 2020 خبری منتشر شد که ادعا می کرد اپل می خواهد از سنسور های به کار رفته در ماژول دوربین آیفون 12 پرو مکس در ماژول دوربین آیفون 13 مینی، آیفون 13 و آیفون 13 پرو استفاده کند. البته باید گفت که رخ دادن این اتفاق هم منطقی به نظر می رسد.

بعلاوه به نظر می رسد که اپل در آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس از سنسور بزرگتری استفاده خواهد نمود. بدون شک افزایش اندازه سنسور و استفاده از سنسوری با پیکسل های به اندازه 1.9 میکرومتر باعث افزایش قدرت دوربین این آیفون ها در هنگام ثبت تصاویر در محیط های کم نور خواهد شد.

ضمناً استفاده از سنسور بزرگتر باعث می گردد که در هنگام ثبت تصاویر در زمان کمتر نور بیشتری به سنسور برسد، در نتیجه زمان باز ماندن شاتر برای ثبت تصاویر کاهش می یابد. رخ دادن این اتفاق در نهایت باعث می گردد که وجود لرزش در تصاویر گرفته شده کاهش پیدا کند و جزئیات به شکل بهتری ثبت شوند.

البته باید بگوییم که رخ دادن این اتفاق یعنی استفاده از سنسور بزرگتر در ماژول دوربین تمامی آیفون ها مزایای بسیار زیادی را به قابلیت های عکاسی و فیلم برداری آیفون ها اضافه می نماید و این احتمال هم وجود دارد که شاهد اضافه شدن سنسور های بزرگتر در سال 2022 و به سری آیفون 14 باشیم.

سیستم فوکوس اتوماتیک در تمامی دوربین ها

ممکن است که فکر کنید تمامی دوربین های به کار رفته در ماژول دوربین آیفون ها دارای سیستم فوکوس اتوماتیک هستند که البته تصوری اشتباه است. در واقع اپل در سری آیفون 12 و آیفون 11 از دوربین فوق عریض با فوکوس ثابت استفاده نموده است.

انجام این کار به وسیله اپل باعث شده است که در زمان عکاسی با دوربین فوق عریض این آیفون ها با وجود اینکه همه سوژه های موجود در تصویر به صورت فوکوس شده هستند، اما شما نمی توانید که بر روی سوژه مورد نظر خود فوکوس کنید که ناخوشایند است.

گزارش های منتشر شده درباره خانواده آیفون 13 نشان می دهند که اپل در این آیفون ها سیستم فوکوس اتوماتیک را به دوربین فوق عریض اضافه خواهد نمود. رخ دادن این اتفاق و اضافه شدن قابلیت فوکوس اتوماتیک به این دوربین شاید باعث گردد که کاربران بتوانند از این دوربین فوق عریض برای ثبت تصاویر ماکرو هم استفاده نمایند.

با وجود اینکه شایعه های منتشر شده از ایجاد بهبود هایی مانند استفاده از لنز با گگرددگی دیافراگم بازتر و افزایش تعداد المان های اپتیکی لنز دوربین فوق عریض تمامی آیفون های 13 خبر می دهند، اما ممکن است که اپل از دوربین فوق عریض مجهز به سیستم فوکوس اتوماتیک تنها در ماژول دوربین آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس استفاده کند تا این آیفون ها دارای ویژگی منحصر به فردی در ماژول دوربین خود باشند که به فروش بیشترشان یاری کند.

لرزشگیر تصویر با حرکت سنسور

اپل برای اولین بار از سیستم لرزشگیر تصویر با استفاده از حرکت سنسور در ماژول دوربین آیفون 12 پرو مکس و در کنار لرزشگیر تصویر اپتیکال استفاده کرد. با وجود اینکه از سیستم لرزشگیر تصویر با استفاده از حرکت سنسور به طور معمول در دوربین های DSLR و بدون آینه استفاده می گردد، اما اپل در سال گذشته این قابلیت را به بزرگترین مدل آیفون 12 اضافه نمود.

اضافه شدن این قابلیت به ماژول دوربین آیفون 12 پرو مکس باعث شد که دوربین این آیفون در زمنیه حذف لرزش تصاویر عملکرد بهتری را داشته باشد که در نهایت باعث ثبت تصاویر با کیفیت تر در محیط های با شرایط نوری سخت خواهد شد.

ضمناً کاربران می توانند از این ویژگی برای ضبط فیلم هایی با لرزش کمتر هم استفاده نمایند. نگاهی به شایعه های منتشر شده درباره این موضوع نشان می دهد که ممکن است اپل از این ویژگی در تمامی مدل های آیفون 13 شامل آیفون 13 مینی، آیفون 13، آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس استفاده کند تا تمامی آیفون های بعدی از این ویژگی در زمان ثبت تصاویر بهره مند باشند.

سنسور LiDAR در تمامی مدل های آیفون 13

خبر ها و شایعه های منتشر شده نشان می دهند که ممکن است از سنسور LiDAR در تمامی آیفون های 13 استفاده گردد و در نسل بعدی آیفون این ویژگی تنها محدود به آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس نباشد. با وجود مطرح شدن این شایعه ها، البته باید گفت که احتمال رخ دادن این اتفاق کم است زیرا شرکت های سازنده گوشی علاقه مند هستند تا از بعضی ویژگی های خاص تنها در مدل های پرمیوم گوشی ها خود استفاده نمایند.

کاربران با استفاده از سنسور LiDAR می توانند که محیط اطراف خود را به صورت سه بعدی اسکن نمایند و از این مدل سه بعدی بدست آمده در اپ های مخصوصی استفاده نمایند. یکی دیگر از ویژگی های خوب سنسور LiDAR بهبود کیفیت تصاویر پرتره ثبت شده در محیط های کم نور است. بعلاوه ماژول دوربین می تواند از سنسور LiDAR در زمان ثبت تصاویر پرتره در محیط های پرنور هم استفاده کند.

دیگر ویژگی ها

حدس و گمان های وجود دارند که ادعا می نمایند اپل ممکن است قابلیت عکس برداری نجومی را به آیفون های بعدی اضافه کند. رخ دادن این ویژگی باعث می گردد که کاربران بتوانند عکاس های باکیفیتی را از آسمان شب که شامل ستاره ها و ماه است، ثبت نمایند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که ممکن است به آیفون های نسل بعد اضافه گردد قابلیت ثبت تصاویر پرتره در هنگام فیلم برداری است. اضافه شدن این ویژگی به آیفون های 13 باعث می گردد که کاربران بتوانند بعد از فیلم برداری با این آیفون ها عمق میدان را تغییر دهند. در واقع وجود این قابلیت به کاربران اجازه می دهد که بتوانند پس زمینه یا پیش زمینه فیلم ثبت شده را محو نمایند.

طراحی ماژول دوربین

یکی دیگر از تغییراتی که ممکن است در ماژول دوربین آیفون های 13 رخ بدهد تغییرات اتفاق افتاده در اندازه برجستگی ماژول دوربین است. نگاهی به ماژول دوربین نسل فعلی آیفون نشان می دهد که دوربین های تشکیل دهنده ماژول دوربین برجسته آیفون های 12، چندین میلیمتر برجستگی بیشتری را در مقایسه با ماژول دوربین دارند.

اما به نظر می رسد که اپل می خواهد تغییراتی را هم در طراحی ظاهری ماژول دوربین آیفون 13 مینی، آیفون 13، آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس ایجاد کند. شایعه های منتشر شده نشان می دهند که اپل می خواهد با افزایش برجستگی کلی ماژول دوربین کاری کند که لنز های تشکیل دهنده این ماژول برجستگی کمتری را داشته باشند.

بعلاوه انتظار می رود اندازه کلی ماژول دوربین هم افزایش پیدا کند. گویا اپل می خواهد از این افزایش اندازه برای استفاده از فناوری ها و ویژگی های نوی که پیش تر درباره آن ها در این مقاله صحبت شد، استفاده کند.

علاوه بر این ها، رندر ها و تصاویر منتشر شده از ماکت های آیفون های 13 نشان می دهند که چینش لنز های دوربین در آیفون 13 مینی و نسخه استاندارد آیفون 13 حالتی قطری مانند دارد. اپل در آیفون 12 مینی و نسخه استاندارد آیفون 12 لنز های تشکیل دهنده ماژول دوربین را به صورت عمودی و بر روی یکدیگر قرار داده است.

رخ دادن این اتفاق و استفاده از طراحی نو در ماژول دوربین آیفون 13 مینی و آیفون 13 باعث می گردد که بتوان این دو آیفون را از دیگر آیفون ها به راحتی تشخیص داد. البته به احتمال زیاد اپل مجبور شده است که برای ایجاد تغییرات سخت افزاری مختلف در ماژول دوربین، طراحی ظاهری ماژول دوربین آیفون 13 مینی و آیفون 13 را به این شکل تغییر دهد.

ماکت های منتشر شده

دوربین های سری آیفون 13 چند مگاپیکسل است؟

با وجود رخ دادن این تغییرات در دوربین آیفون های 13 ما انتظار نداریم که اپل جهش بزرگی را در مگاپیکسل سنسور های به کار رفته در ماژول دوربین این آیفون ها ایجاد کند. با توجه به این موضوع، انتظار داریم که اپل همچون آیفون های 12، در سری آیفون های 13 هم از سنسور های 12 مگاپیکسلی استفاده کند.

همان گونه که پیش تر گفتیم انتظار نداریم که اپل سال جاری تغییری را در مگاپیکسل سنسور های به کار رفته در آیفون های نو ایجاد کند. بعلاوه شایعه های منتشر شده نشان می دهند که اپل در آیفون 14 از سنسور 48 مگاپیکسلی استفاده خواهد نمود و این آیفون می تواند که در زمان ضبط فیلم این کار را با رزولوشن 8K انجام دهد. البته باید بگوییم که از آیفون 14 در سال 2022 رونمایی خواهد شد.

بزرگنمایی دوربین تله فوتو

باید بگوییم که انتظار نمی رود که اپل از دوربین تله فوتو در آیفون 13 مینی و نسخه استاندارد آیفون 13 استفاده کند و به احتمال زیاد همچون ماژول دوربین آیفون های 12، انتظار می رود که ماژول دوربین به کار رفته در آیفون 13 مینی و آیفون 13 تنها شامل دوربین فوق عریض و دوربین اصلی باشد.

به احتمال زیاد اپل از دوربین تله فوتو با بزرگنمایی 2.5 برابری در آیفون 13 پرو مکس استفاده می نماید و ممکن است که شاهد استفاده از این دوربین با همین میزان بزرگنمایی در ماژول دوربین آیفون 13 پرو هم باشیم.

زمانی رونمایی

همان گونه که می دانید اپل به طور معمول از نسل نو آیفون در ماه سپتامبر (شهریور) رونمایی می نماید. با توجه به این موضوع انتظار داریم که همچون گذشته شاهد رونمایی از نسل نو آیفون در ماه سپتامبر (شهریور) باشیم. می توان حدس زد که بخش بسیار زیادی از این مراسم هم به معرفی ویژگی های دوربین به کار رفته در آیفون های 13 اختصاص داشته باشد.

منبع: Phone Arena

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 52019

به "دوربین آیفون 13؛ هر آنچه درباره دوربین نسل تازه گوشی های اپل می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین آیفون 13؛ هر آنچه درباره دوربین نسل تازه گوشی های اپل می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید