راز کاخ بریساک فرانسه

به گزارش بلاگ پو، وقتی مردم برای نخستین بار کاخ و قلعه زیبا و خوش منظره بریساک (Chateau de Brissac) واقع در ایالت آنژو (Anjou) را تماشا می نمایند، غرق بهت و شگفتی می شوند. کاخی زیبا و قرون وسطایی که در دره لوآر (Loire Vally) و در کشور فرانسه واقع شده و بی شباهت به قلعه های افسانه ای نیست که گویی از دل داستان های پریان سر برآورده اند.

راز کاخ بریساک فرانسه

این مکان در اصل کاخی است به سبک و سیاق شاتوهای فرانسوی که قرن هاست در مالکیت خانواده کاوس-بریساک (Cossé) باقی مانده است، خانواده ای که میراث دار عنوان اشرافی دوک بوده و هم اکنون به عنوان دوک های بریساک شناخته می شوند. از سوی دیگر این قلعه به دلیل تاریخچه غنی و خواندنی خود از سوی وزارت فرهنگ فرانسه به عنوان اثر معماری ارزشمند و میراث ملی ثبت شده است.

در حقیقت کاخ امروزی روزگاری بخشی از یک قلعه بزرگ و باشکوه بود که در قرن یازدهم توسط کنت های آنژو بنیان قرار گرفت. اما در قرن پانزدهم وقتی شاه رنه که در آن موقع حکومت آنژو را برعهده داشت، این قلعه را تغییر داده و در حدود 60 کاخ و خانه اشرافی بزرگ را در دل آن بنا نهاد که البته در میان تمامی این ساختمان ها، بریساک یکی از زیباترین ها است.

از سوی دیگر بریساک را باید بلندترین کاخ نوع خود در فرانسه دانست، سازه ای شگفت و تماشایی که حتی مشاهده اش نیز جریانی از گرما و جادوی دنیا کهن را در رگ و پی بیننده به جریان می اندازد. اما در عین حال این کاخ زیبا نیز رویی تیره و تار دارد که ارتباطی تنگاتنگ با یکی از قدیمی ترین ساکنان آن دارد، بانویی خشمگین که ملاقاتش لرزه به اندام بازدیدنمایندگان می اندازد.

اما تاریخ این ساختمان تماشایی در کنار روزهای درخشان و به یادماندنی، روزهایی غمگین و ناامید نماینده را نیز در خاطر دارد. به دلیل جنگ های متعدد این کاخ بارها تخریب و مجددا بازسازی شده و حتی در اواخر دهه 1790 برای مدتی برای مدتی متروکه و خالی از سکنه شد. این قلعه همچنین از حملات نوردیک ها (Nordic) جان به در برد و برای مدتی نیز در تسخیر انگلیسی ها، گروه پروتستان های اصلاح طلب فرانسوی موسوم به هوگونوت ها (the Huguenot) و البته ژاکوبین ها (Jacobins) بود.

نسل پشت نسل از اعضای یک خاندان معین ساکن این قلعه بودند که نوادگان آنها در نهایت امروز به دلیل وقوع یک قتل توأم با خشونت، با معضلی به نام تسخیرشدگی دست به گریبانند. قتلی سبعانه که در میان دیوارهای این کاخ باستانی رخ داد و باعث شد این قصر پریان به سرنوشتی ناخوشایند مبتلا شده و به عنوان مکانی تسخیرشده و جن زده معرفی گردد. مکانی که ظاهرا در تسخیر بانویی موسوم به la Dame Verte یا بانوی سبز پوش است. برای آشنایی بیشتر با این داستان مهیج بد نیست مروری کوتاه بر تاریخچه این کاخ داشته باشیم.

همان گونه که اشاره کردیم اولین بار این کاخ در قرن یازدهم و زیر نظر حکومت شاه فیلیپ دوم از فرانسه ساخته شد. پس از غلبه بر انگلستان، شاه این ملک را به مباشرش ویلیام (گیلیوم) روچس (Guillaume des Roches) واگذار کرد.

در قرن پانزدهم پیر دی بریز (Pierre de Breze) وزیر چارلز هفتم این قلعه را بازسازی کرد و بعدا پسرش ژاک دی بریز (Jacques de Breze) به مقام مشاور اعظم نرماندی رسیده و این قلعه را به ارث برد و با دختری فرانسوی به نام شارلوت ازدواج کرد. شارلوت در واقع دختر نامشروع پادشاه و زنی به نام اگنس سورل بود که پیشتر در خدمت شاه رنه کار می کرد. علی رغم پیچیدگی های پیرامون تولد این دختر مورد توجه و علاقه اقوام خود بود. ازدواج بین ژاک و شارلوت اما خاتمه خوشایندی نداشت. بلیط تهران استانبول | بلیط استانبول تهران

گفته می گردد شارلوت آن گونه که باید پایبند اصول زندگی مشترک نبود و در نهایت همسرش نیز به این مسئله پی برد. معین نیست بعد از افشای رسوایی اخلاقی او چه اتفاقی افتاد، اما عده ای معتقدند ژاک همسر خیانت کار خود را با ضربات متعدد شمشیر (بیش از صد ضربه) از پای درآورد. از سوی دیگر طبق تئوری دیگری ژاک، شارلوت را در برجی واقع در این قلعه خفه نموده است. البته در نهایت این ها تنها حدس و گمان است و ما دقیقا نمی دانیم که واقعا بین ژاک و همسر بی وفایش چه گذشت، اما به هر حال از آن روز این زن دیگر هرگز مشاهده نشد.

لوئی یازدهم و نابرادری شارلوت وقتی اخبار این حادثه را شنیدند، بسیار خشمگین شدند. او به سرعت درصدد انتقام از قاتل ناخواهریش برآمد. او دستور داد ژاک را دستیگر نموده و او را به سزای اعمالش برسانند. در ادامه او دادگاه را متقاعد کرد حکم به مرگ ژاک بدهند و تمام اموال و دارایی های او را مصادره نمایند. اما در نهایت ژاک به میل خود اموالش را به شاه واگذار و شاه نیز از دریافت جان او چشم پوشی کرد.

لوئی بعدا این اموال را به لوئیس دی بریز فرزند ژاک منتقل کرد و بدین شکل این خانواده مالکیت این قلعه را باز هم در اختیار گرفته و نیز به عنوان دوک بریساک شناخته می شدند. دوک بریساک فعلی و خانواده اش هنوز هم دراین قلعه سکونت دارند.

برای نسل ها این خانواده با شایعات مربوط به روح بانوی سبز پوش درگیر بوده اند. این روح اغلب در حال راه رفتن در اتاق های برج شاتو چپل یعنی همان جایی که ظاهرا شارلوت واپسین نفس هایش را کشیده است، مشاهده می گردد. روحی که تا به امروز باعث ترس و وحشت بسیاری از مهمانان شده است.

او را به دلیل لباس سبزرنگی که به تن دارد، بانوی سبزپوش می نامند. زنی که صورتش اغلب به عنوان صورت یک جسد در حال پوسیدن توصیف شده است، چهره ای با چاله هایی که احتمالا روزگاری جای چشم ها و بینی او بوده اند.

در طول این سال ها بسیاری در نخستین ساعات روز صدای شیون او را نیز شنیده اند، مویه های زنی درمانده که ظاهرا میلی به ترک کردن مکانی ندارد که روزی جانش را در آنجا به شکلی خشن و بی رحمانه ستاندند.

امروزه شاتو بریساک میزبان بسیاری از اتفاقات خاص و ویژه است. تورهایی نیز در این قلعه برگزار و دو سوئیت این کاخ برای اقامت در طول شب مهیا شده اند و درهایش به روی عموم باز است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: دور و نزدیک
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19291

به "راز کاخ بریساک فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز کاخ بریساک فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید