راه هایی ساده برای تشخیص تخم مرغ سالم

به گزارش بلاگ پو، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شرح داد: اگر تخم مرغ ها هنگام خرید، در بین راه و یا در منزل دچار شکستگی یا ترک شدند باید سریع آن را مصرف کرد و در صورت عدم احتیاج باید محتویات تخم مرغ را شکسته، داخل ظرف تمیز در دار ریخته و حداکثر ظرف مدت دو روز از آن استفاده کنیم.

راه هایی ساده برای تشخیص تخم مرغ سالم

تخم مرغ یکی از مواد غذایی پرمصرف است که بسیاری از ما به تنهایی آن را در یک وعده غذایی مصرف می کنیم و یا به عنوان مواد اولیه غذا های مختلف در برنامه غذایی به کار می بریم، اما با چه روش هایی می توان از سلامت تخم مرغ اطمینان حاصل کنیم؟

گلبن سهراب، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در پاسخ به این سوال که آیا تخم مرغ آلوده به مدفوع مرغ را باید بشوییم یا خیر؟ شرح داد: درست است که مدفوع مرغ حاوی باکتری سالمونلاست، ولی اگر پوست تخم مرغ ترک نداشته باشد و یا شکسته نباشد، جای نگرانی نیست.

وی با بیان این که بهتر است که تخم مرغ را نشویید، تاکید نمود: شستن تخم مرغ می تواند باعث پخش شدن آلودگی گردد، این عمل باکتری ها را از سطح تخم مرغ پاک می نماید، ولی لایه حفاظتی و طبیعی روی پوست تخم مرغ را از بین می برد، از این لایه باکتری ها به راحتی وارد تخم مرغ می شوند.

وی هشدار داد: می توانید آلودگی را با دستمال کاغذی از روی تخم مرغ بردارید، ولی حتما دست های خود را با مایع حاوی مواد آنتی باکتریال بشویید.

او در ادامه با بیان این که اگر روی تخم مرغ نیز ترک داشته باشد، باکتری های سالمونلا می توانند به راحتی داخل آن شوند، ادامه داد: هیچ گاه از تخم مرغ شکسته و یا ترک خورده استفاده نکنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شرح داد: اگر تخم مرغ ها هنگام خرید، در بین راه و یا در منزل دچار شکستگی یا ترک شدند باید سریع آن را مصرف کرد و در صورت عدم احتیاج باید محتویات تخم مرغ را شکسته، داخل ظرف تمیز در دار ریخته و حداکثر ظرف مدت دو روز از آن استفاده کنیم.

او تاکید نمود: تخم مرغ اگر حین پخته شدن بشکند خطری ندارد و به راحتی می توان از آن استفاده کرد.

وی بعلاوه درباره رشته های سفید چسبیده به زرده تخم مرغ نیز گفت: زمانی که تخم مرغ را می شکنیم معمولا رشته سفیدرنگ که به زرده چسبیده را مشاهده می کنیم، زمانی که زرده تشکیل می گردد داخل سفیده می چرخد و در طی این فرآیند فیبر های پروتئینی در بالا و پایین تخم مرغ تشکیل می گردد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: نقش این رشته ها یا فیبر ها نگه داشتن زرده در وسط تخم مرغ است و همچون کمربند عمل می نماید، هر چقدر این رشته ها ضخیم تر باشد به این معنی است که تخم مرغ تازه تر و استفاده از آن نه تنها مسئله ای ندارد بلکه مفیدتر بوده و پروتئین بالاتری دارد.

وی درباره وجود لکه های خون در تخم مرغ اظهار کرد: گاهی اوقات لکه خون در تخم مرغ دیده می گردد، در این مواقع، لکه خون در تخم مرغ آزارمان می دهد و ما را نسبت به خوردن چنین تخم مرغی نگران می نماید.

وی با بیان این که لکه خون در روند شکل گیری تخم مرغ ایجاد می گردد، اعلام نمود: خوردن این تخم مرغ ها برای سلامت مسئله ای ایجاد نمی نماید و برخلاف باور رایج، این لکه ها اصلا نشان دهنده آلودگی یا مسائل دیگر در تخم مرغ نیستند. در واقع، این تخم مرغ ها از نظر ارزش تغذیه ای هیچ تفاوتی با تخم مرغ های دیگر ندارند.

وی با اشاره به این که علت به وجود آمدن لکه های خونی بدین گونه است که در مراحل ابتدایی شکل گیری تخم مرغ، تخم در حال رشد در میان کیسه ای که حاوی شبکه ای از عروق خونی است احاطه می گردد، ادامه داد: زمانی که زرده به تدریج بالغ می گردد، از کیسه زرده به نام خط شکاف یا استیگما جدا و آزاد می گردد، گاهی کیسه زرده می تواند در طول این فرآیند پاره شده و گسستگی رگه ای خونی را موجب گردد که به درون زرده نشت نموده و حتی موجب گردد بخش آلبومین تخم مرغ حاوی لکه های خونی گردد، این لکه ها با مرور زمان روشن می شوند، در حالی که لکه های خونی تیره نشان دهنده تازگی تخم مرغ است.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: برخی افراد عقیده دارند که لکه های خون ممکن است به معنی آن باشد که تخم وارد مرحله جنینی شده و به علت تخم گذاری در اواسط این فرآیند، این مرحله متوقف شده است که البته به لحاظ علمی این مورد تایید نشده، ولی در عین حال می توان در صورت ایجاد این موضوع، لکه ها را به راحتی برداشته و تخم مرغ را مصرف کرد.

وی بعلاوه درباره این موضوع که می توان تخم مرغ را برای جلوگیری از ترک خوردن در کیسه فریزر آب پز کرد یا خیر؟ شرح داد: ماده اصلی نایلون های فریزر پلی اتیلن خطی است که در دسته پلیمر های پلاستیکی نسبتا ایمن است که خطری را متوجه سلامت انسان نمی نماید.

او با تاکید بر این که مطالعات جدیدی با موضوع ریزپلاستیک ها اجرا شده که این مواد می توانند از پوسته تخم مرغ عبور نموده و وارد بدن شوند، عنوان نمود: توصیه می گردد برای اطمینان از سلامت ماده غذایی که مصرف می کنیم، آن را در معرض مواد پلاستیکی داغ و یا آب شده قرار ندهیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا برجستگی های سفید روی پوست تخم مرغ به علت وجود هورمون است یا خیر؟ گفت: در حدود 2 درصد از تمام پرندگان تخم گذار، تخم مرغ ها پوسته های غیرمعمول دارند که در یک درصد به شکل برجستگی ها و نقاط سفید رنگ برجسته دیده می شوند. این برجستگی ها به علت رسوب کریستال های کربونات کلسیم اضافی بر روی پوسته تخم مرغ ایجاد می شوند؛ بنابراین مصرف این تخم مرغ ها هیچ مسئله ای برای سلامت ایجاد نمی نماید.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 68561

به "راه هایی ساده برای تشخیص تخم مرغ سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی ساده برای تشخیص تخم مرغ سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید