روان کننده بتن و کاربرد آن

به گزارش بلاگ پو، روان کننده بتن به منظور بهبود قابلیت ها و کارایی بتن به آن افزوده می شود. این روان کننده ها که افزودنی های کاهنده آب نیز نامیده می شوند از مواد آلی و یا ترکیب آنها با مواد معدنی بدست می آیند. افزودن روان کننده به بتن یکی از بهترین روش های بالا بردن کارایی و روانی بتن محسوب می شود به نحوی که بدون نیاز به افزایش نسبت آب به سیمان می توان در مصرف سیمان صرفه جویی نموده و عمل تراکم و اختلاط بتن را به سهولت اجرا کرد. روانی بتن به شکل پذیری آن اشاره دارد و اندازه گیری آن با استفاده از آزمایش اسلامپ صورت می گیرد.

روان کننده بتن و کاربرد آن

افزودنی های کاهنده آب یا روان کننده ها باعث پراکنده شدن سیمان در مخلوط بتن می شوند و با ایجاد سطوح بیشتر برای تماس با آب عمل هیدراتاسیون سیمان را بهبود می بخشند. مقاومت بتنی که با روان کننده ها مخلوط می شود نسبت به بتنی که با نسبت مشابه آب به سیمان و بدون روان کننده ها ساخته می شود بالاتر می باشد. تقلیل دهنده های آب به میزان قابل توجهی باعث بهبودی خواص بتن می شوند.

عملکرد روان کننده ها

در صورت ترکیب سیمان پرتلند با آب، کم بودن نیروی دافعه در بین ذرات سیمان باعث چسبیده شدن این ذرات به یکدیگر و ایجاد کلوخه می شود. افزودن روان کننده ها این کلوخه های ایجاد شده را از هم باز می کند و ذرات سیمان را پراکنده می سازد، پخش شدن ذرات سیمان و کاهش نیروی جاذبه بین آنها حرکت ذرات را آسان تر می کند. در این صورت بتن حاصل شده از خاصیت روانی بالایی برخوردار است و کارایی آن نیز نسبت به بتن بدون روان کننده بیشتر می باشد.

مزایای استفاده از روان کننده ها

  • نسبت آب به سیمان یکی از مهمترین عوامل موثر بر بهبود خواص مکانیکی بتن است. کاهش این نسبت باعث بهبود ویژگی های مکانیکی بتن و افزایش مقاومت و پایایی آن در برابر نفوذ آب می شود.
  • روان کننده های بتن، دوام بتن را در مقابل خشکی و یا رطوبت مداوم، ذوب شدگی و یخبندان مستمر و مواردی نظیر آنها بالا می برد.
  • این افزودنی های کاهنده آب با کاهش مصرف آب و سیمان مصرفی باعث افزایش روانی سیمان و شکل پذیری آن می شوند.
  • این مواد کارایی مورد نیاز در هنگام بتن ریزی را فراهم می کنند و با افزایش کارایی در مکان های دور از دسترس و قالب ها با آرماتور انبوه باعث سهولت در بتن ریزی می شوند.
  • این مواد افزودنی با کاهش میزان مصرف سیمان کارایی لازم را برای بتن فراهم نموده و باعث کاهش حرارت هیدراتاسیون در بتن خواهند شد.
  • کاهنده های آب بر زمان گیرش بتن تاثیرگذار هستند و انواع این کاهنده ها با توجه به مواد تشکیل دهنده خود اثرات مختلفی بر گیرش بتن می گذارند.
  • روان کننده ها با کاهش میزان آب اختلاط در اسلامپ باعث کاهش جمع شدگی سیمان و افزایش مقاومت بتن می شوند. کاهش آب اختلاط به نوع سیمان، نوع و مقدار افزودنی هایی نظیر خاکستر بادی و روباره، نحوه اضافه کردن افزودنی ها، مقدار هوا، نسبت آب به سیمان و نوع سنگدانه های سیمان بستگی دارد.
  • استفاده از روان کننده های بتن منجر به کاهش تخلخل خمیر سیمان و در نهایت نفوذناپذیری آن می شود. در بتن های حاوی روان کننده می توان با کاهش عیار سیمان مصرفی میزان نفوذپذیری بتن را کاهش داد که این امر ناشی از درجه حرارت بالای هیدراتاسیون می باشد.
  • مواد افزودنی باعث افزایش کیفیت، مقاومت، دوام، کارایی و نفوذناپذیری بتن در برابر آب شده و اجرای عملیات بتن ریزی را آسان تر می کنند.

انواع روان کننده ها

روان کننده ها بر اساس زمان گیرش اولیه ای که با افزودن آن ها در بتن اتفاق می افتد به سه دسته تقسیم می شوند:

روان کننده دیرگیر

روان کننده های دیرگیر هم زمان با کاهش نسبت آب به سیمان، میزان کارایی و روانی بتن را بالا برده و زمان گیرش اولیه آن را به تاخیر می اندازند. این روان کننده ها به دلیل ایجاد تاخیر در زمان گیرش بتن برای بتن ریزی در فصل تابستان و مناطق گرمسیری مناسب هستند. با استفاده از روان کننده های دیرگیر می توان از ایجاد ترک در سطح بتن, خزش و انقباض آن جلوگیری نمود. پمپاژ بتنی که با روان کننده ها مخلوط می شود راحت بوده و نیازی به افزایش آب ندارد. این افزودنی ها میزان چسبندگی مصالح را در بتن هایی که از دانه بندی مناسب برخوردار نیستند افزایش می دهند و برای بتن ریزی ستون ها, تیرها و دیوارهای برشی مناسب می باشند.

روان کننده زودگیر

روان کننده های زودگیر مدت زمان گیرش بتن را کاهش داده و برای بتن ریزی در آب و هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرند. این روان کننده ها با افزایش کارایی و روانی بتن, پرداخت پذیری آن را نیز بهبود می بخشند و به میزان 5 درصد آب اختلاط بتن را کاهش می دهند. این افزودنی های کاهنده بدون نیاز به آب بیشتر, عمل پمپاژ را آسان تر می کنند. روان کننده های زودگیر در بتن ریزی با مصالح سنگی و بتن ریزی توسط پمپ کاربرد دارند. علاوه بر آن این مواد را می توان به بتن هایی که از ترکیبات پوزولانی تشکیل شده اند نیز افزود.

روان کننده معمولی

روان کننده هایی که کارایی آنها در حد معمولی و مطلوب است به منظور بتن ریزی در آب و هوای معتدل مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این افزودنی ها روانی و مدت زمان کارایی بتن را افزایش داده و با کاهش جداشدگی در روانی بتن مقاومت فشاری آن را نیز بالا می برد. این مواد را می توان به ملات سیمانی، بتن های مسلح و معمولی افزود و در بتن ریزی درجا و بتن ریزی توسط پمپ نیز مورد استفاده قرار داد.

قیمت روان کننده بتن

موضوعقیمتتاریخ به روز رسانی
ابر روان کننده بتن (کربوکسیلاتی)111,000 ریال به ازای هر کیلو گرم1398/4/4
فوق روان کننده نرمال بتن95,000 ریال به ازای هر کیلو گرم1398/5/7
سوپر روان کننده بتن بافر100,000 ریال به ازای هر کیلو گرم1398/7/6
فوق روان کننده نرمال55,000 ریال به ازای هر کیلو گرم1398/11/30

روان کننده های بتن به صورت های ابر روان کننده، سوپر روان کننده و روان کننده موجود هستند که با توجه به شرکت تولید کننده قیمت های مختلفی دارند. با توجه به طرح اختلاط بتن می توان میزان روان کننده لازم برای حجم و وزن مشخصی از بتن را مشخص کرد و سپس نسبت به خرید روان کننده اقدام نمود.

دلیل استفاده از روان کننده بتن چیست؟

افزودن روان کننده به بتن یکی از بهترین روش های بالا بردن کارایی و روانی بتن محسوب می شود به نحوی که بدون نیاز به افزایش نسبت آب به سیمان می توان در مصرف سیمان صرفه جویی نموده و عمل تراکم و اختلاط بتن را به سهولت اجرا کرد.

استفاه از روان کننده چه تاثیر بر کارایی و مقاومت بتن دارد؟

نسبت آب به سیمان یکی از مهمترین عوامل موثر بر بهبود خواص مکانیکی بتن است. کاهش این نسبت باعث بهبود ویژگی های مکانیکی بتن و افزایش مقاومت و پایایی آن در برابر نفوذ آب می شود که با استفاده از روان کننده بتن، با حفظ نسبت آب به سیمان کارایی بتن، بالا برده می شود.

روان کننده ها بر اساس زمان گیرش اولیه ای که با افزودن آن ها در بتن اتفاق می افتد، به چند دسته تقسیم می شوند؟

روان کننده دیرگیر، روان کننده زودگیر و روان کننده معمولی

قیمت روان کننده بتن چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت بتن و روان کننده آن کلیک کنید.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ساختمانچی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 20829

به "روان کننده بتن و کاربرد آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روان کننده بتن و کاربرد آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید