روایت وارونه قزاق ها از کوروش

به گزارش بلاگ پو، کشته شدن کوروش در این جنگ و افتادن سرش به دست ملکه ماساگت ها صرفا یک داستان هرودوتی است، نه واقعیت تاریخی. چراکه هیچ مورخ دیگری روایت هرودوت را تکرار و تایید نکرده است.

روایت وارونه قزاق ها از کوروش

از کوروش پادشاه باستانی حکایت های مختلفی در تاریخ نقل شده است که با وجود محبوبیتش نزد ایرانیان زندگی او دربعضی از آثار مورخان یونانی از جمله هرودوت به صورت مغرضانه و با تحریف روایت شده که منبع الهام آثار سینمایی شده اند.

از جدیدترین تحریف ها می توان به فیلمی اشاره نمود که به زودی در قزاقستان به نمایش درخواهد آمد؛ تحریفی که فقط در غیاب حکایت ها و فیلم های ساخت ایران با موضوع چنین شخصیتی و با استناد به منابع معتبر امکان حیات می یابد.

به گزارش خبرآنلاین در روز های گذشته انتشار تیزر فیلم تومروس در فضای مجازی از اکران قریب الوقوع این فیلم خبر می دهد؛ فیلمی که گفته می گردد داستان آن به نوعی تحریف تاریخی محسوب می گردد. ساخت فیلم تومروس در قزاقستان دو سال زمان برده است.

بیشتر صحنه های این فیلم در شهر آلماتی فیلمبرداری شده است. کارگردان این فیلم آکان ساتایئو است و نقش ملکه تومروس را آلمیرا تورسایان دختر ترک قزاق بازی می نماید. قزاقستان تاکنون فیلم ها، انیمیشین ها و تئاتر های زیادی در خصوص آنا تومروس ساخته است.

صفحه اینستاگرامی دانستنی تاریخ درباره این فیلم و اشکالات تاریخی آن این طور نوشته است: در این فیلم می بینیم که تومروس ملکه ماساگت ها که از ظلم و ستمِ ایرانیان به ستوه آمده، قیام نموده و با پیروزی بر هخامنشیان پیروز به کشتن کوروش می گردد.

در حالی که ماساگت ها، بنابر نظر اکثریت صاحب نظران، گروهی از سکا ها بودند که مردمانی ایرانی تبار بوده و ارتباطی به قزاق ها -چنان که در این فیلم به تصویر کشیده شده و از سوی آن ها تبلیغ می گردد - ندارند.

دیگر اینکه اصلا روشن نیست که جنگ کورش با ماساگت ها در کجا صورت گرفته است. تنها روایت موجود یعنی هرودوت آن را در قفقاز در کنار ارس می داند و پژوهش های جدید صندلی این قوم را به آسیای مرکزی در کنار سیردریا (سیحون) منتقل نموده است.

با این حال اخیرا بعضی دوباره به همان نظر قدیمی بازگشته اند؛ بنابراین هیچ اطمینانی در ارتباط این داستان با قزاقستان وجود ندارد. گذشته از اینها، کشته شدن کوروش در این جنگ و افتادن سرش به دست ملکه ماساگت ها صرفا یک داستان هرودوتی است، نه واقعیت تاریخی. چراکه هیچ مورخ دیگری روایت هرودوت را تکرار و تایید ننموده است. براساس نظر غالب صاحب نظران، کوروش در جنگ های خود با این اقوام پیروز بوده است.

چنین تحریفی در حالی شکل می گیرد که بعضی فیلمسازان ایرانی از جمله مسعود جعفری جوزانی سال هاست در پی ساختن فیلمی درباره شخصیت کوروش هستند، اما به دلیل نبود حمایت کافی پیروز به این کار نمی شوند. جوزانی به تازگی با گلایه از بلاتکلیفی این پروژه گفته بود: تاکنون 700 و خرده ای میلیون تومان بابت فیلم کوروش هزینه نموده ام، ولی فعلا ساخت آن را متوقف نموده اند. این کارگردان با اشاره به علت توقف کار شرح داد: متاسفانه اراده فراوری در دست ملت نیست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9465

به "روایت وارونه قزاق ها از کوروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت وارونه قزاق ها از کوروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید