رود دوورو در پرتغال مسیر عبور کشتی کروز

به گزارش بلاگ پو، سفر با کشتی کروز همیشه در خاطرات خواهد ماند مخصوصا اگر در مسیر زیباترین مسر آبی دنیا باشد. رودخانه دوورو پرتقال از شگفت انگیزترین مسیرهای ابی دنیا بوده و محل رفت و آمد کشتی های غولپیکر کروز میباشد. در ادامه بیشتر با این رود آشنا خواهیم شد.

رود دوورو در پرتغال مسیر عبور کشتی کروز

شرکت در تور پرتغال، با سفر با کشتی در رود دوورو تجربه ای فوق العاده است. پنجره های صومعه سرای دو پیلار (Serra do Pilar) به روی یکی از زیباترین رودخانه های جهان گگردده می شوند. منظره ای که به احتمال زیاد دوک ولینگتون اول (Duke of Wellington) را در آستانه حمله به پورتو، در طول جنگ مشهور به شبه جزیره، مسحور نموده است. دوک ولینگتون، از سراسر حاشیه رودخانه، خانه بازرگانان، بانک ها و کلیساها دیدار نموده و تنها سازه ای که در آن زمان از دیدش پنهان بود، پلی است که در سال 1886 در امتداد تپه های این منطقه ساخته شد. خورشید در امتداد این رودخانه همانند چراغ های صحنه تئاتر، زمان طلوع یکی پس از دیگری صحنه را روشن می نمایند، امتداد رودخانه را نورانی می کند.

ترسا لونیان (Teresa Levonian) امتداد روی رودخانه دوورو را با کشتی کروز طی کرد و سفرنامه خودش را از زیباترین جاده آبی جهان منتشر نموده است.

شهر پورتو که در ابتدای ورودی رودخانه قرار گرفته، معماری متشکل از ترکیب موزون سه معماری متفاوت قرون وسطایی، کلاسیک و مدرن گرانیتی دارد. این سه ترکیب به شکلی موزون و زیبا در کنار هم قرار گرفته اند. این رودخانه، از اواسط دهه شصت میلادی باعث سرعت بخشیدن به حمل و نقل و همچنین راهی امن برای عبور کشتی های بازرگانی گردیده است. اغلب کشتی های تجاری متعلق به تجار انگلیس بودند که در حدود دویست سال قبل در این مناطق حضور داشتند و آثار زندگی آن ها در بندرها مختلفی که در طول رودخانه قرار دارند، به جا مانده است.

متأسفانه کشتی که ما با آن این رودخانه را طی کردیم، کشتی انگلیسی نبود، بلکه کشتی فرانسوی بود که بیشتر سکنه آن فرانسویان جهانگردی بودند که فرصت دیدن یکی از بهترین جاده های آبی جهان را به دست آورده بودند. کشتی با نام مس گیل اینز (MS Gil Eanes) که یکی از راحت ترین کشتی های ناوگان فرانسوی کروز اروپا است، دارای اتاقک های سفید و فیروزه ای است که ازجمله امکانات موجود در هر اتاقک تلویزیون های بزرگ است. هر اتاق دارای روشنایی مناسبی است که بتوانید در آن به مطالعه بپردازید. ویژگی جذاب این کشتی پنجره های تمام قد اتاقک ها است که به شما امکان می دهد از زیبایی های ساحل و دریا از سپیده دم تا شب لذت ببرید. منظره صبحانه شما اگر خوش شانس باشید، می تواند عقابی باشد که غذای خود را از رودخانه به چنگ آورده است و از روی آب به آسمان بال های خودش را می گشاید.

طول مسیر ما، 125 مایل است که در کل این مدت، من روی عرشه کشتی کروز به دیدن از مناظر ساحل رودخانه پرداختم. سنگ های خارا و سخت اطراف رودخانه در اثر سیل آب های شدید، از قرن هجدهم ناپدید گردیده اند، سیل بندها در اطراف رودخانه به قایق های گردشگران اجازه می دهد تا در کناره ساحل رودخانه پهلو بگیرند. رودخانه در قسمت هایی که سنگ های خارا از آب بیرون زده اند، سر به خروش می گذارد و در نشیب رود آرام می گیرد.

در طول مسیر به کلیساهای قدیمی ساخته گردیده روی رودخانه، پل های فلزی متروکه به جزایر خالی از سکنه برخورد کردیم. سکوت کامل در فضای رودخانه حاکم است و تنها صدایی که می تواند این سکوت را به هم بزند، صدای جیرجیرک ها است؛ آب به شدت آرام است و گاهی مارماهی با حرکت خودش موجی در دوردست به آب می دهد. آفتاب در تابستان به شدت این قسمت را شرجی و گرم می کند.

رودخانه دوورو تا قبل از سال 1848 نقشه نگاری نگردیده بود؛ اولین کسانی که اقدام به نقشه برداری کردند، خانواده فورستر (Forrester) بودند. جیمز فوستر (James Forrester) در یکی از سفرهای اکتشافی خود در اثر برخورد با گرداب های، دچار حادثه شد و به همراه طلاهایی که از اکتشافات خودش به دست آورده بود، در رودخانه غرق شد. همسرش بر اثر معلق ماندن لباس هایش روی آب از این حادثه جان سالم به در برد.

اغلب راهنماهای همراه در این مسیر به زبان های فرانسوی و انگلیسی مسلط هستند و شما می توانید از بومیان آن منطقه برای شنیدن داستان های رودخانه بهره ببرید.

شهری در حاشیه رودخانه قرار گرفته است که به داشتن ناقوس ها و کلیساهای قدیمی در پرتغال مشهور است. شهر براگا (Braga) در سی مایلی پورتو واقع شده است. شما می توانید در این شهر پیاده شوید و از کلیساهای متعددی که غرق در گل های خوشبو، پیاده روهای مسحورنماینده، اوای دل انگیز پیانو کلیسا است، لذت ببرید. خانه هایی که در این ناحیه قرار دارند، پر از دختان زیتون هستند. خیابان ها معمولا با سایه بندهایی پوشیده گردیده است تا عابران در معرض گرمای آفتاب نباشند. ازجمله دیدنی های این شهر کلیسای باروک (baroque) است که مردم برای راه یافتن به آن باید بر روی زانوی خودشان 686 پله را طی نمایند.

غذاهای سرو گردیده در کشتی، اغلب از غذاهای بومی است. در این ناحیه از پرتغال معمولا استفاده از ادویه بسیار شایع است. در کنار تمامی غذاها، سالاد سرو می گردد و ترشی یکی از اجزای این قسمت از برنامه است. ناهار و شام روی عرشه کشتی سرو می شد. شما اگر به سفر دریایی با کشتی کروزی که من با آن عازم پورتو گردیده ام، سفر کنید باید غذای خودتان را در گوشه دنجی میل کنید یا برای تصرف جایگاه های محدود، مسابقه جایگاه دور میز را ببرید.

انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 889

به "رود دوورو در پرتغال مسیر عبور کشتی کروز" امتیاز دهید

1 کاربر به "رود دوورو در پرتغال مسیر عبور کشتی کروز" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رود دوورو در پرتغال مسیر عبور کشتی کروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید