روش های یاری باروری خطر افسردگی پس از زایمان را بیشتر می نماید؟

به گزارش بلاگ پو، انتظار می رود مادرانی که به هر علت از روش های یاری باروری استفاده می نمایند، در اثر مسائل و فشار های روانی ناشی از استفاده از این روش ها، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان باشند.

روش های یاری باروری خطر افسردگی پس از زایمان را بیشتر می نماید؟

به گزارش، به منظور مقایسه میزان وقوع افسردگی پس از زایمان در مادران با بارداری طبیعی و مادران باردار شده با روش های یاری باروری، دکتر ملک زاده، دکتر امیر چقماقی، دکتر چهرازی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی بابل و دانشگاه علوم پزشکی ایران، 406 مادر با نوزادانی بین 3 تا 9 ماه را آنالیز کردند.

از میان مادران انتخاب شده 308 نفر به صورت طبیعی و 98 نفر با روش های یاریی باردار شده بودند. مادران مورد آنالیز به سوالاتی در مورد میزان تحصیلات، اشتغال، چگونگی بارداری، تعداد فرزند، سابقه بستری شدن نوزاد، روش شیردهی، سن مادر و نوزاد، روش یاری باروری (در صورت استفاده) و سابقه افسردگی پاسخ دادند. نتایج به دست آمده با استفاده از روش های آمار مورد ارزیابی نهاده شد.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی International Journal of Fertility and Sterility به چاپ رسیده است، نشان می دهد میزان افسردگی پس از زایمان، بر اساس شاخص ادینبورگ، در مادران با باروری طبیعی 0.35±8.38 و در مادران باردار شده با روش های یاری باروری 0.63±7.69 بود.

همچنین میزان گزارش افسردگی پس از زایمان در گروه کنترل (مادران با بارداری طبیعی) 26 درصد و در مادران باردار شده با روش های یاری باروری 4/20 درصدبود.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد، علی رغم باور موجود اختلاف معنی داری میان افسردگی پس از زایمان مادران با باروری طبیعی و مادران باردار شده با روش های یاری باروری وجود ندارد.

منبع :ایسنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18341

به "روش های یاری باروری خطر افسردگی پس از زایمان را بیشتر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های یاری باروری خطر افسردگی پس از زایمان را بیشتر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید