سرگذشت عجیب هرکول محجوب

به گزارش بلاگ پو، سعید علی حسینی را می گردد یکی از بدشانس ترین وزنه برداران جهان دانست. پسر محجوبی که حقش بیشتر از اینها بود و شاید اگر هزار و یک اتفاق برایش نیفتاده بود، نام او در این جهانی پرهیاهو بیشتر برجسته می شد. سعید یک عمر رؤیای حضور در المپیک و شکست دادن تالاخادزه گرجستانی را در سر داشت، اما هیچ وقت به آرزویی که داشت، نرسید.

سرگذشت عجیب هرکول محجوب

به گزارش شرق، وزنه بردار سنگین وزن اردبیلی که بیش از یک دهه قبل در رده جوانان خوش می درخشید و از او به عنوان جانشین حسین رضازاده یاد می شد، سرنوشتش آن چنان با پدیده شوم دوپینگ گره خورد که بعید است از ذهن کسی بیرون برود؛ سرنوشتی که خیلی ها از آن به عنوان عجیب ترین دوپینگ تاریخ ورزش ایران اسم می برند.

آغاز ناکامی های هرکول

علی حسینی بار اول، مهر ماه سال 1385 به دلیل دوپینگ دسته جمعی در اردوی تیم ملی، از حضور در همه مسابقات محروم شد و بازی های المپیک 2008 پکن را از دست داد. پس از انتها محرومیت دو ساله، سعید در رقابت های جوانان 2008 آسیا از 450 کیلو هم فراتر رفت که برای کسب مدال در المپیک پکن کافی بود اما او در روزهای برگزاری المپیک، دوران محرومیتش را می گذراند. دوران پس از محرومیت نیز دیری نپایید و او بار دیگر از سال 2009 گرفتار محرومیتی سنگین تر شد. پیش از چهره شدن بهداد سلیمی، این سعید علی حسینی بود که رکوردهای رضازاده در رده جوانان را فرو ریخت. او بخت اصلی قهرمانی فوق سنگین در مسابقات دنیای 2009 گویانگ هم بود اما شب مسابقه به طرز مشکوکی اعلام شد به دلیل مصدومیت نمی تواند وزنه بزند. در این رابطه عکسی هم از آرنج مصدوم او در رسانه ها منتشر شد که البته سعید آن مصدومیت را جعلی خواند و گفت هادی پانزوان از مربیانی که در ترکیب تیم اعزامی حضور داشته، با دهان آرنج او را می مکید تا کبود شود که عکس بگیرند و بگویند مصدوم شده است! بعد از مدتی افشا شد قبل از مسابقه، فدراسیون دنیای وزنه برداری علی حسینی را به دلیل مثبت شدن نمونه آزمایش دوپینگش، محروم نموده است؛ خبری که با اعلامش وزنه برداری ایران وارد بحرانی عظیم شد. محرومیت مادام العمر حکمی بود که برای وزنه بردار طلایی اسبق آسیا در نظر دریافتد تا زندگی کابوس وار او آغاز شد.

تخفیف در محرومیت مادام العمر غول سنگین وزن

حسین رضازاده، سرمربی وقت تیم ملی، در صف اول متهمان نهاده شد. علی حسینی و چند وزنه بردار سنگین وزن دیگر ایران که هم زمان با سعید محروم شده بودند، کادر فنی تیم ملی را مقصر و آمپول های تزریق شده به ورزشکاران در طول اردوها را دلیل این اتفاق می دانستند. فدراسیون سابق حتی پروژه محرومیت مادام العمر رضازاده را در دستور کار قرار داد، اما چندی بعد، این مربی با حکم رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی توانست سرپرست فدراسیون وزنه برداری شود. رضازاده هیچ گاه این اتهام را که در دوپینگ علی حسینی و دیگران نقشی داشته باشد، نپذیرفت. او این بهانه را که می ترسیده رکوردش توسط سعید شکسته شود، خنده دار می خواند. با روی کار آمدن رضازاده، فدراسیون وزنه برداری در دو مرحله پرونده سعید را در دادگاه استیناف فدراسیون دنیای طرح کرد تا شاید فدراسیون دنیای از در نظر دریافت مجازات محرومیت مادام العمر علی حسینی منصرف شود اما دفاعیات وکلای ایرانی نتیجه بخش نشد.

علی حسینی در حالی تمام این مدت معتقد بود که با دست های پشت پرده دوپینگ او مثبت شده که بی کار ننشست و این بار به دادگاه بین المللی حکمیت ورزش (CAS) شکایت برد تا اینکه بعد از مسیری طولانی پیروز شد محرومیت مادام العمرش را به 12 سال کاهش دهد. سعید در شرایطی با تقلیل محرومیتش امیدوار به حضور دوباره روی تخته شد که چندی بعد با تغییر قوانین فدراسیون دنیای وزنه برداری به طور شگفت انگیزی سورپرایز شد. بر این اساس محرومیت وزنه بردارانی که برای بار دوم دوپینگ شان محرز شده بود، به هشت سال کاهش یافت و او توانست زودتر از آنی که فکرش را می کرد به صحنه مسابقات برشود.

خداحافظی تلخ سعید

سه سال پیش بود که سعید علی حسینی بعد از 8 سال دوری از وزنه برداری با استقبال مسئولان به تیم ملی بازگشت و آغاز خوبی هم داشت. او در مسابقات دنیای 2017 در آمریکا، توانست عنوان نایب قهرمانی دنیا را بالاتر از بهداد سلیمی کسب کند. بعد از آن در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا هم سهم او مدال نقره بود تا اثبات شود با آمادگی کامل برگشته و می خواهد به آرزوهای دست نیافته خود یعنی حضور در المپیک 2020 توکیو برسد. با اینکه به نظر می رسید بعد از خداحافظی بهداد سلیمی، گزینه اول مدال آوری وزنه برداری ایران در المپیک سعید علی حسینی باشد، او قبل از مسابقات دنیای 2019 به دلیل مصدومیت از لیست تیم ملی خارج شد و وقتی برای بازگشت به تیم ملی اقدام کرد که دیگر دیر شده بود! سعید علی حسینی تا سه هفته قبل از آغاز رقابت های دنیای 2019 پاتایا در اردوی تیم ملی حضور داشت و به دلیل آسیب دیدگی و البته غیبت در رکوردگیری از سوی کادر فنی از تیم ملی کنار گذاشته شد.

غیبت سعید در مسابقات دنیای پاتایا، تاوان سنگینی برای او به همراه داشت؛ چراکه نامش برای حضور در مسابقه گزینشی دیگری رد نشده بود و به همین دلیل هم شانس کسب سهمیه المپیک را از دست داد. او در آستانه 32 سالگی چند هفته ای با خودش کلنجار رفت تا اینکه سال گذشته خبر رسمی خداحافظی او و امضای نامه بازنشستگی اش منتشر شد. علی حسینی مثل دو دفعه قبلی که با تلخی هر چه تمام تر از تیم ملی کنار رفت، آخرین بار هم با خاطره ای ناخوشایند کمپ تیم ملی وزنه برداری را ترک کرد. دلخوری او این بار به خاطر اختلاف نظرهایش با محمد حسین برخواه، سرمربی تیم ملی بود. او در این باره گفت: همواره یکسری اشکالاتی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها تغییرات پی در پی سرمربی است. گاهی تفکرات سرمربی روی یک ورزشکار جواب نمی دهد. مثلا تفکرات برخواه روی سعید علی حسینی جواب نمی دهد. تفکرات ایشان به زمان ایوانوف برمی شود. همان برنامه هایی که تا 25 سالگی فقط جواب می دهد. من 230 کیلوگرم را 230 پوش می کردم اما سرمربی اعتقادی نداشت.370 کیلوگرم را لیفت می کردم اما سرمربی اعتقادی نداشت. گناه من چیست که ویژگی های من جایی در بین اعتقادات سرمربی ندارد؟.

بازگشت دوباره پسر محجوب

روزی که سعید علی حسینی برای همواره از تیم ملی وزنه برداری خداحافظی کرد، کمتر کسی فکرش را می کرد که او به این زودی ها بتواند خودش را با سیستم فعلی فدراسیون وزنه برداری وفق بدهد و دلخوری هایی را که از مدیریت این فدراسیون دارد، فراموش کند. حالا اما خبر می رسد که نایب قهرمان فوق سنگین وزنه برداری دنیا درست یک سال بعد از چالش هایی که با اهالی این رشته داشته، با آنها سر میز مذاکره نشسته است. پسر محجوب وزنه برداری که همه او را به کم حرفی و خوش خلقی می شناسند، از این بعد می خواهد در کسوت مربیگری برای وزنه برداری ایران خدمت کند. شورای فنی فدراسیون وزنه برداری به اتفاق مسئولیت تیم ملی جوانان را به او سپرده اند.

محسن بیرانوند، دبیر فدراسیون وزنه برداری در این باره به شرق می گوید: سعید علی حسینی از وزنه برداران خوب ماست. او اخلاق و کارنامه ورزشی قابل دفاعی در وزنه برداری ایران دارد. ایشان دانشجوی دکترای فیزیولوژی ورزشی هم هستند. همه جوره از خوبان هستند و شورای فنی این مسئولیت را به او داد. علی حسینی از اول دی ماه کارش را با تیم ملی وزنه برداری جوانان برای شرکت در رقابت های دنیای عربستان آغاز می نماید.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39392

به "سرگذشت عجیب هرکول محجوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگذشت عجیب هرکول محجوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید