سفارت آلمان در پراگ به دنبال صاحب یک چمدان می شود

به گزارش بلاگ پو، 30 سال پیش یک شهروند آلمان شرقی قصد داشت به وسیله سفارت جمهوری فدرال آلمان در پراگ به آلمان غربی فرار کند. او یک چمدان چهارخانه قرمز رنگ به همراه داشت. چمدان همان جا ماند. سفارت آلمان اکنون به دنبال صاحب چمدان می شود.

سفارت آلمان در پراگ به دنبال صاحب یک چمدان می شود

به گزارش دویچه وله، در سپتامبر سال 1989 یک شهروند آلمان شرقی چمدان می بنند و به سمت پراگ حرکت می نماید. در این زمان باغ سفارت آلمان غربی پناهگاهی شده برای هزاران شهروند مهاجر از آلمان شرقی (جمهوری دموکراتیک آلمان) که خواهان آزادی اند.

اکنون سی سال پس از آن روزها یک چمدان یاد آن روزهای پرتلاطم را زنده می نماید. محتویات چمدان را هرچند خالی نموده اند اما چمدان مثل همان روزهاست و تغییری ننموده؛ قرمز رنگ، چهارخانه با زیپی سرتاسری.

این چمدان 30 سال تمام در خانه یک زن آلمانی ساکن پراگ نگهداری شده است.

در سپتامبر سال 1989 بسیاری از اهالی پراگ پشت حصار باغ سفارت آلمان جمع می شدند تا انبوه مهاجران را از نزدیک با چشم خودشان ببینند و پوشاک، خوراکی و دیگر وسایل مورد احتیاج کوچک را به هر طریقی که می شد به دست آنها برسانند. یکی از این افراد، صاحب کنونی چمدان بود.

خاله او هم یکی از مهاجرانی بود که در باغ سفارت در انتظار امکان سفر و مهاجرت به آلمان فدرال، بست نشسته بودند. برای اینکه در راه به سوی سفارت، شکی برنینگیزد، چمدانش را در جعبه امانات ایستگاه قطار گذاشته بود و برای رسیدن به آزادی از حصار سفارت در پراگ بالا رفته بود؛ مثل هزاران شهروند دیگر که روزهای سپتامبر سال 1989 حصار را به امید آزادی بالا رفتند. او از دخترخواهرش خواست که کمی بعدتر چمدان را برایش به سوی سفارت بیاورد.

دختر خواهر هنگامی که به آنجا رسید و چمدان را به دست صاحبش رساند، با خواهش پناهجویان دیگر روبرو شد که آنها هم از او می خواستند چمدان هایشان را به دستشان برساند. همین باعث شد که در آن روز چندین بار کلیدی از پناهجویان بگیرد، به ایستگاه قطار برود، چمدان را بیاورد، آن را از روی حصار به درون سفارت پرتاب کند و باز سراغ خواهش بعدی و چمدان بعدی برود.

  • جمله نیمه کاره مشهور

شب سی سپتامبر 1989 به دیوار سفارت رسید این بار با یک چمدان کوچک چهارخانه قرمز در دست. برای تحویل دادن. اما در بین پناهجویان ولوله ای به پا بود. گفته می شد که گنشر به سفارت آمده.

هانس دیتریش گنشر، سیاستمدار آلمانی، در آن موقع وزیر امورخارجه و معاون صدراعظم بود. تقریبا حوالی ساعت 7 شب گنشر در بالکن سفارت ظاهر شد و سخن شروع کرد: امروز نزد شما آمدیم تا به اطلاعتان برسانیم که اجازه خروج شما ... این جمله نیمه کاره گنشر به یکی از مشهورترین جمله ها در تاریخ آلمان بدل شد. ادامه جمله او در میان فریادهای شادی و خوشحالی جمعیت، شنیده نشد.

آن شب آنچه در میان همهمه درست شنیده نمی شد، اعلام خبر امکان فوری سفر هزاران شهروند جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی)، به آلمان فدرال توسط گنشر بود.

در همان شب مهاجرانی که در سفارت بودند با اتوبوس به ایستگاه قطار برده شدند. به قطارهایی سوار شدند که آنها را به آلمان غربی می رساند. آنها با عجله چمدان ها و هر چه را که با خود آورده بودند جمع و جور نموده بودند. بعضی چیزها جا ماندند. از جمله چمدان قرمز کوچک.

  • سفارت به دنبال صاحب چمدان

چمدانی کوچک با تاریخی بزرگ، خالی اما پر از خاطره. اکنون کریستوف ایزرانگ، سفیر کنونی آلمان در پراگ میخواهد به مناسبت سی امین سالگرد این واقعه و حضور مهاجران جمهوری دموکراتیک آلمان، صاحب چمدان را پیدا کند. برای همین منظور سفیر آلمان از مردم خواسته، اگر نشانه و اشاره جدی ای برای یافتن صاحب چمدان دارند، به سفارت خبر دهند.

روز 28 سپتامبر صدها مهاجر آن موقع که در سفارت جمع شده بودند، برای جشن آزادی در سفارت آلمان در پراگ جمع می شوند. سفارت امیدوار است که در این روز بتواند چمدان را به صاحبش بازگرداند. اگر صاحب چمدان پیدا گردد، سفارت آلمان در ازای بازگرداندن چمدان، تنها یک خواسته از صاحب آن دارد: اینکه داستانش را تعریف کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 8882

به "سفارت آلمان در پراگ به دنبال صاحب یک چمدان می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفارت آلمان در پراگ به دنبال صاحب یک چمدان می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید