شانزه لیزه در آتش؛ جلیقه زردها کنترل مرکز پاریس را به دست گرفتند

به گزارش بلاگ پو، ایسنا نوشت: معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردها برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان ها رفته و برخی از آنان در خیابان شانزه لیزه پاریس به چند ساختمان حمله کردند.

شانزه لیزه در آتش؛ جلیقه زردها کنترل مرکز پاریس را به دست گرفتند

در حالی که در هفته های گذشته از شمار جلیقه زردها در سراسر فرانسه کاسته شده و تظاهرات آنها با خشونت کمتری همراه بود، امروز (شنبه) گروهی از تظاهرکنندگان خشمگین شیشه های چند رستوران، مغازه، بانک و ساختمان های دیگر را در خیابان شانزه لیزه شکسته و آنها را به آتش کشیدند.

برخی از این افراد که به جای جلیقه زرد، لباس و ماسک سیاه داشتند، با شکستن حصارهای فلزی تعبیه شده برای محافظت از مغازه ها در برابر خرابکاری، وسایل مغازه ها و رستوران ها را بیرون ریخته و شکستند. آنها به سوی نیروهای پلیس چوب و سنگ پرتاب کرده و در مواردی تلاش کردند تا مأموران را از درون خودرو بیرون بکشند.

شماری از معترضان جلیقه زرد نیز که از شهرهای دیگر فرانسه خود را به پاریس رسانده بودند، در نزدیکی ایستگاه های مهم قطار پایتخت دست به تظاهرات زدند. پاتریک دروئه، یکی از چهره های سرشناس جنبش جلیقه زردها از چند روز پیش از تمامی مردم فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا خواسته بود تا به حرکت اعتراضی پاریس بپیوندند.

راهپیمایی هجدهم جلیقه زردها که خودشان آن را ضرب الاجل به امانوئل ماکرون خوانده اند، در حالی برگزار شد که اجرای طرح گفت وگوی ملی به پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه تازه به انتها رسیده است.

یورو نیوز گزارش داد، میزان خسارت مادی و حتی موارد حمله به خودروهای پلیس در راهپیمایی روز شنبه بسیار چشمگیرتر از هفته های پیش بود.

کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه با اعلام این که حدود 10 هزار تن در اعتراض امروز پاریس شرکت کردند، گفت که حدود 1500 تن از این افراد خرابکار بوده اند. وی در توئیتر خود نوشت، کسانی که حمله و تخریب می کنند، در واقع نه معترض هستند و نه حتی خرابکار، بلکه قاتل هستند.

شمار افرادی که بر اثر درگیری مجروح شدند، 60 تن گزارش شده که 42 تن آنان از معترضان، 17 تن از مأموران پلیس ضدشورش و یک نفر آتش نشان بوده است.

همچنین بر اثر آتش زدن یک بانک به دست برخی معترضان و سرایت آتش به طبقاتی از مجتمع ساختمانی بالای آن، 11 تن نیز جراحت سطحی برداشتند.

به گزارش پلیس فرانسه، بیشترین حجم حمله اقلیت تخریبگر در خیابان شانزه لیزه و چند خیابان اطراف آن از حدود ساعت 11 صبح به بعد روی داد. پلیس که از همان نخستین ساعات درگیری شدیدی را با معترضان آغاز و از گاز اشک آور و شلنگ آب پرفشار استفاده کرده بود، یکی از اهداف اصلی حمله معترضان بود.

پلیس همچنین بعد از ظهر شنبه از دستگیری 151 تن از معترضانی خبر داد که به ساختمان ها و نیروهای ضدشورش و حتی خبرنگاران حمله ور شده بودند.

حوالی ساعت دو بعدازظهر در بالادست خیابان و در نزدیکی طاق نصرت میدان اتوال کنترل اوضاع از دست پلیس خارج شد اما مجدداً آرامش نسبی به منطقه بازگشت.

در پی آرام شدن نسبی اوضاع در خیابان شانزه لیزه، ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه بعدازظهر شنبه به این خیابان رفت. وی انگیزه خود از این حضور را سپاسگزاری از پلیس عنوان کرد.

فیلیپ در شانزه لیزه گفت: من از نیروهای پلیس و ژاندارمری تشکر می کنم. این خشونت ها مطلقاً پذیرفتنی نیست. کسانی که تخریبگران را تشویق می کنند و حتی آنهایی که این حرکت را بر آنها می بخشند، در عمل آنها شریکند.

نخست وزیر فرانسه همچنین در توئیتر خود نوشت که اعمال خشونت بار امروز در شانزه لیزه نه کار راهپیمایان، بلکه کار غارتگران، آتش افروزان و مجرمان است.

از حدود ساعت چهار عصر به بعد بار دیگر خیابان توریستی شانزه لیزه دستخوش ناآرامی شد. برخی مغازه های لوکس موجود در این خیابان از جمله فروشگاه های بولگاری، فوت لاکر و فروشگاه تیم فوتبال پاری سن ژرمن مورد حمله و غارت قرار گرفتند.

رستوران معروف فوکتس نیز که ثبت میراث فرهنگی فرانسه است، به همراه چند دستگاه خودپرداز بانک در خیابان شانزه لیزه حوالی ظهر مورد حمله و غارت معترضان خشمگین قرار گرفته بود.

60231

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 5478

به "شانزه لیزه در آتش؛ جلیقه زردها کنترل مرکز پاریس را به دست گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شانزه لیزه در آتش؛ جلیقه زردها کنترل مرکز پاریس را به دست گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید