شرط جدید برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها، امید به اختصاص ارز 4200 تومانی به پژوهش

به گزارش بلاگ پو، معاون پژوهشی وزارت علوم از الزام اعضای هیات علمی جوان دانشگاه ها برای گذراندن دوره های تخصصی شش ماهه از سال 98 اطلاع داد.

شرط جدید برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها، امید به اختصاص ارز 4200 تومانی به پژوهش

به گزارش خبرنگاران، دکتر مسعود برومند در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های کشور که امروز در وزارت علوم برگزار گردید، با بیان اینکه از سال 98 اعضای هیات علمی جوان کشور باید شش ماه دوره های تخصصی مربوط به دروسی که خوانده اند را بگذرانند، گفت: این دوره ها به صورت نیمه وقت و تمام وقت خواهد بود و برای شرایط استخدامی این افراد الزام آور است.

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: طرح فوق برای دیگر اعضای هیات علمی به صورت اختیاری خواهد بود و امتیاز مثبت برای آنها خواهد داشت.

وی با اشاره به اجرای طرح ساز و کار اختصاص بودجه های پژوهشی در وزارت علوم، اظهار کرد: از ابتدای مهر ماه این طرح اجرا می گردد، در واقع این طرح در تمامی حوزه ها از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی و هنر احتیاجهای کشور را به صورت فراخوان اعلام می نماید و اعضای هیات علمی برای برطرف این احتیاجها گرنت علمی دریافت خواهند کرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: طی چهار هفته آینده اولین ویرایش طرح فوق به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ارسال خواهد شد.

تمرکز بخش پژوهش بر مشکلات زیست محیطی

به گفته وی، موضوع توسعه کارآفرینی، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری از برنامه های معاونت پژوهشی وزارت علوم به شمار می رود که در این راستا به موضوع افزایش کیفیت توجه خواهد شد.

برومند افزود: در حال حاضر دستاوردهای خوبی در پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه ها داریم اما احتیاجمند یک جهش وسیع هستیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین متذکر شد: تمرکز بر چالش های ملی کشور به خصوص چالش های زیست محیطی از اولویت های وزارت علوم است که در این راستا برنامه ریزی های لازم را انجام خواهیم داد.

برومند در ادامه به ارتباط صنعت و دانشگاه پرداخت و گفت: باید بستری فراهم گردد تا اعضای هیات علمی در همه حوزه های تخصصی خود بتوانند ارتباط دقیق و مستمر با بخش ها، دستگاه ها و سازمان های مربوطه خود داشته باشند.

وی بیان کرد: در حال حاضر طرح های صنعتی در دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور اجرا می گردد اما باید موضوع افزایش کیفیت را در این پروژه ها مد نظر قرار دهیم که در این راستا احتیاجمند مدیران تحقیقاتی هستیم، بنابراین باید برای تربیت این مدیران آموزش های لازم را ارائه کنیم.

نمی خواهیم دو دانشگاه تهران یا شریف داشته باشیم

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: تمرکز بر برنامه محور کردن فعالیت های پژوهشی از دیگر اولویت های وزارت علوم است چرا که نباید فعالیت های پژوهشی بر اساس وظایف روزمره دنبال گردد.

برومند با بیان اینکه شناسایی توانمندی اساتید، دانشجویان و دانشگاه ها در مناطق مختلف کشور بسیار مورد توجه است، اضافه نمود: ما نمی خواهیم دو دانشگاه تهران یا صنعتی شریف داشته باشیم بلکه هر دانشگاهی باید اولویت ها و برنامه های خود را به صورت منطقه ای و ملی دنبال کند.

به گفته وی، شکل گیری تیم های پژوهشی بسیار مورد اهمیت است چرا که چالش های کشور نسبت به گذشته متفاوت تر گردیده و برای برطرف آنها احتیاجمند فناوری های گوناگون و تیم های تخصصی هستیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: یکی از احتیاجهای امروز وزارت علوم ایجاد نظام آماری است که در حال حاضر با معاونت های مختلف وزارت علوم صحبت کردیم و قرار است یک نظام آماری یکپارچه در این وزارتخانه تشکیل گردد.

امیدواری برای اختصاص ارز 4200 تومانی به پژوهش

معاون پژوهشی وزارت علوم در بخش دیگری از مراسم امروز، از کوشش این وزارت خانه برای کاهش محدودیت های ناشی از نوسانات ارز در عرصه پژوهش دانشگاه ها اطلاع داد و گفت: در این زمینه با مسئولین مختلف دولت رایزنی هایی را انجام دادیم و قول هایی نیز به ما داده گردیده است، امیدواریم فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها همانند کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت کند.

به گزارش خبرنگاران، مسعود برومند در جمع بندی نشست معاون پژوهشی دانشگاه های کشور که امروز در وزارت علوم برگزار گردید بر لزوم ورود دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای حل مشکلات و چالش های ملی تاکید نمود و گفت: ما در همین رابطه به تمامی دانشگاه های کشور نامه ارسال کردیم که در خصوص حل چالش های زیست محیطی و همچنین سایر مسایل و مشکلاتی که جامعه با آن دست و پنجه نرم می نماید ورود نمایند و برنامه ریزی های لازم را در این زمینه انجام دهند. در واقع اگر هر دانشگاهی برای یک چالش زیست محیطی برنامه ای داشته باشد مطمئنا می تواند در برطرف آن مشکل کمک کند.

وی در ادامه توضیح داد:دانشگاه ها باید راهکارها و برنامه های خود در خصوص حل چالش های زیست محیطی را تا ابتدای مهر ماه به وزارت علوم ارسال نمایند. به طور مثال در حال حاضر دانشگاه چمران در حوزه ریزگردها فعالیت می نماید وبه نتایج علمی قابل قبولی نیز دست یافته است.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: ما در شرایط فعلی وظیفه داریم برای حل مشکلات و معضلات جامعه کوشش کنیم و اگر لازم هم باشد به سراغ سازمان های مربوط برویم اما ابتدا باید چالش های مختلف را شناسایی و برای برطرف آن این ارتباط را با دستگاه های مربوطه بگیریم. اما لازمه اجرای این برنامه این است که دانشگاه ها در درون خود کارگروه هایی را شکل بدهند و این کارگروه های تخصصی با بخش های خصوصی و غیره فعالیت های خود را آغاز نمایند.

ورود تمام دانشگاه ها به بحث ریزگردها و بحران آب

به گفته وی در حوزه ریزگردها و چالش آب تمامی دانشگاه ها ، کارگروه های تخصصی خود را شکل دهند و ایده و فکر خود برای حل معضلات این دو حوزه را به وزارت علوم ارسال نمایند و دقیقا اعلام نمایند که در حوزه محیط زیستی در آینده با چه چالش هایی روبرو خواهیم بود، بنابراین این نوع فعالیت ها باید در کنار ماموریت هایی که به دانشگاهها محول گردیده است صورت بگیرد.

برومند ادامه داد: تمامی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور برنامه های خود در حوزه برطرف چالش ها و معضلات محیط زیستی کشور را تدوین و نتایج آن را تا سرانجام سال جاری به وزارت علوم اعلام نمایند.

احتیاج پژوهش به اعتبار 200 میلیون یورویی

وی با اشاره به مشکلات و محدودیت های ناشی از نوسانات ارز خاطر نشان کرد: متاسفانه در حال حاضر اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به دلیل همین مشکلات با محدودیت هایی روبرو شدند، در واقع این افراد که طی چند ماه گذشته از ارز 4200تومانی برای فعالیت های پژوهشی و ارتباطات خارجی استفاده می کردند در حال حاضر دچار محدودیت شدند.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: وزارت علوم طی چند ماه گذشته یک احتیاجسنجی در حوزه ارز پژوهشی را انجام داد و بر اساس آن از روی عملکرد پژوهشی دانشگاه ها حدود 200 میلیون یورو اعتبار استخراج کردیم و نتایج آن به معاونت فرهنگی و علمی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد اما با تغییرات اخیر ارزی در کشور متاسفانه با مشکلات اساسی روبرو شدیم.

برومند با اشاره به تمهیدات وزارت علوم برای کاهش محدودیت های ارزی در حوزه پژوهش خاطر نشان کرد: ما برای برطرف محدودیت های ناشی از نوسانات ارز در حوزه فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها با سازمان برنامه و بودجه کشور، بانک مرکزی و معاون اول ریاست جمهوری مذاکراتی را داشته ایم و خواهان توجه ویژه دولت به ارز پژوهشی شدیم تا با قرار دریافت این امر در حوزه کالاهای اساسی دانشگاه ها برنامه های پژوهشی خود را با خیال راحت دنبال نمایند.

برومند خاطر نشان کرد: البته در راستای برطرف محدودیت های ناشی از ارز در حوزه فعالیت های پژوهشی یک سری قول هایی نیز از سوی مسئولان داده گردیده است. ضمن این که عصر امروز نیز در جلسه ای در کمیته ارز مشکلات بخش پژوهش در اثر محدودیت های ارزی را آنالیز خواهیم کرد تا پیچیدگی های این موضوع برطرف گردد.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: یکی از چالش هایی که در اثر محدودیت های ارزی با آن روبرو شدیم بحث پایگاه های اطلاعاتی است تا بتوانیم از آن به صورت استاندارد و رسمی استفاده کنیم و قراردادی نیز در این زمینه با الزویر تهیه کردیم تا بخشی از این قرارداد توسط دانشگاه ها و بخشی با کمک وزارت علوم انجام گردد و برنامه ریزی هایی نیز در این زمینه انجام دادیم اما متاسفانه با پیچیدگی های ارزی این برنامه با مشکل روبرو شد بنابراین دنبال راهکاری برای گذار از این مشکلات و محدودیت های ناشی از ارز با همفکری مسئولان و دانشگاهیان هستیم.

توضیحاتی درباره هزینه های پژوهشی

سهم 60 درصدی دانشجویان تحصیلات تکمیلی

معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین در این مراسم از اجرای طرح تخصیص اعتبارات پژوهشی به فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از اول مهر ماه و به صورت پایلوت اطلاع داد و گفت: در صورتی که اجرای این طرح در مرحله پایلوت مشکلی نداشته باشد از سال 98 بر اساس بند ط تبصره 9 به صورت کلی آن را اجرایی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگاران، دکتر مسعود برومند در حاشیه نشست معاونین پژوهشی دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور که امروز (شنبه 27 مرداد) در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار گردید، در خصوص بند ط تبصره 9 در حوزه پژوهشی، اظهار کرد: این تبصره اشاره می نماید که 40 درصد هزینه های پژوهشی شرکت ها و نهادهای دولتی که هر سه ماه یک بار به حساب خزانه وارد می گردد برای انعقاد قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی بین شرکت ها و دانشگاه ها صرف گردد.

به گفته وی در واقع شخص بر اساس تبصره فوق، 60 درصد این موارد باید به دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پسا دکتری و کسانی که در اجرای این طرح فعالیت می نمایند پرداخت گردد تا زمینه تمرکز آنها به موضوع تحصیلات تکمیلی فراهم گردد.

برومند ادامه داد: بر اساس تبصره فوق عملا طرح به این جهت تدوین گردیده است که ارتباط مناسب تر و ضابطه مندی بین دانشگاه ها و شرکت ها فراهم گردد. امیدواریم هدف منظور گردیده در این طرح به خوبی اجرایی گردد.

وی از اجرای طرح تخصیص اعتبارات پژوهشی به فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها بخصوص در حوزه تحصیلات تکمیلی از اول مهر ماه اطلاع داد و گفت: اولین پایلوت این طرح که به طرح ستاب معروف است، موضوعاتی که احتیاجها و چالش های کشور در هر کدام از شاخه های علوم انسانی و فنی مهندسی است را به صورت فراخوان ارائه خواهیم کرد و اعضای هیات علمی می توانند برای اجرای این طرح درخواست و پیشنهاد بدهند و در حوزه علوم انسانی آغاز خواهیم کرد. البته اجرای این طرح برای پروژه های دوره دکتری و کارشناسی ارشد و دانشجویان پسا دکتری نیز مطرح و منابع مالی آن تامین گردیده است بنابراین اعضای هیات علمی که طرح خوبی از نظر کیفیت اجرا ارائه بدهند می توانند برنده واقعی اجرای طرح شوند.

برومند خاطر نشان کرد: همانطور که عنوان شد طرح فوق از اول مهر ماه اجرایی می گردد و اگر در پایلوت مشکلی نداشته باشیم از سال 98 بر اساس بند ط تبصره 9 این طرح به طور کلی به مرحله اجرا گذاشته می گردد البته به شرطی که سازمان برنامه و بودجه و همچنین مجلس منابع لازم را در اختیار ما قرار بدهند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود نیز آنالیز برنامه ها، راهکارها و سیاست های پژوهشی مراکز علمی دانشگاهی کشور را مهمترین هدف از برگزاری نشست امروز بیان کرد و گفت : در حال حاضر بسیاری از طرح ها و برنامه های پژوهشی دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی به این صورت است که ابتدا به صورت پایلوت انجام می گردد و بعد این طرح با برطرف نواقص و چالش های قبلی به صورت کلی به مرحله اجرایی می رسد.

وی توضیح داد: در نشست امروز معاونین پژوهشی دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور سه موضوع کلی پژوهشی و تحقیقاتی مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد که بحث ارتباط صنعت و جامعه یکی از این موضوعات است. همچنین سعی می کنیم هماهنگی های لازم برای اجرای این طرح در دانشگاه ها مورد آنالیز قرار بگیرد چرا که از نظر وزارت علوم پژوژه شکل گیری ارتباط با جامعه و صنعت امری بسیار مهم است و در این زمینه سامانه ای نیز طراحی گردیده و موضوعات را مورد آنالیز قرار می دهد.

معاون پژوهشی وزارت علوم، مهارت افزایی دانشجویان را یکی دیگر از موضوعات مورد آنالیز در نشست امروزمعاونین پژوهشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دانست و اضافه نمود: این طرح به منظور برطرف اشتغال دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه ها انجام می گردد و پیشرفت هایی نیز انجام شده و کلیه موازین اجرایی این طرح توسط معاونین پژوهشی آنالیز خواهد شد.

دکتر برومند همچنین توسعه کارآفرینی و فعالیت های تجاری سازی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را به عنوان یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در نشست امروز وزارت علوم بیان کرد و گفت: این طرح در جهت ایجاد اشتغال و توسعه فعالیت های مراکز رشد علم و فن آوری در دانشگاه ها صورت می گیرد و سعی می کنیم در نشست امروز برنامه های خود را در زمینه هماهنگی اجرای این طرح مورد آنالیز قرار دهیم و اگر پیچیدگی هایی نیز وجود داشت با هم اندیشی برطرف خواهیم کرد.

به گفته وی نقش دانشگاه ها در چالش های محیط زیستی از دیگر مباحث مورد آنالیز در نشست امروز معاونین پژوهشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است و انتظار می رود دانشگاه ها در اجرای این طرح مشارکت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 شهریور 1397 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 586

به "شرط جدید برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها، امید به اختصاص ارز 4200 تومانی به پژوهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط جدید برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها، امید به اختصاص ارز 4200 تومانی به پژوهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید