شناسایی بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی در لارستان

به گزارش بلاگ پو، فصل اول برنامه مطالعاتی آنالیز های باستان شناسی لارستان ،در راستای تکمیل نقشه و اطلس باستان شناسی ایران، به شناسایی بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی منجر شد.

شناسایی بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی در لارستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا سرداری، سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: برنامه مطالعاتی آنالیز های باستان شناسی لارستان در راستای تکمیل نقشه و اطلس باستان شناسی ایران زیرنظر پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در حال اجرا است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی اضافه کرد: لارستان که درواقع جزو اولین شهرستان ها در تقسمیات مدرن کشوری از دهه اول 1300 محسوب می گردد، یکی از شهرستان های بزرگ ایران است که در حال حاضر بخشی از قلمرو لارستان بزرگ یا لارستان کهن در جنوب فارس به شمار می آید.

او خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر، لارستان منطقه بینابینی و دالان ارتباطی فرهنگ های پیش از تاریخی و تاریخی حوزه مرکزی فارس (انشان) با سواحل و پسکرانه های خلیج فارس بوده است.

وی اضافه کرد: این منطقه از منظر تاریخی، حوزه فرهنگی- تاریخی مستقلی نیز محسوب می گردد که براساس مدارک باستان شناسی پیشینه سکونت در آن از دوران پارینه سنگی (عصر حجر) درحدود 100 هزار سال پیش ثابت شده است.

سرداری اظهار کرد: در ادامه شواهدی از جوامع هزاره پنجم قبل از میلاد معروف به فرهنگ باکون نیز در این منطقه شناسایی شده که تداوم زندگی اجتماعی پیش از تاریخ تا دوره هخامنشی ادامه یافته است.

به گفته این باستان شناس، شواهد باستان شناسی نشان می دهد که لارستان در دوران اشکانی، ساسانی و اسلامی یکی از پرجمعیت ترین سرزمین های ایران بوده که حضور بقایای زیادی استقرارها، شهرها و بناهای این دوران مانند قلعه ها، آتشکده ها، قنات ها، آب انبارها، پل ها و همچنین گورهای سنگ چین منتسب به عشایر کوچرو دلالت بر این امر دارد و مدارک تاریخی و زبان شناسی همخوانی دارد.

سرپرست هیأت باستان شناسی اضافه کرد: فصل اول این آنالیز ها در حال حاضر در بخش ها و دهستان های شمالی این شهرستان مانند جویُم، بنارویه، کاریان، اِوَز، بیدِشهر، دهفیش و فیشوَر در حال اجرا است که در نتیجه آن بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی شناسایی شده و در ادامه در قسمت های جنوبی مانند بَیرَم، صحرای باغ و بالاده ادامه خواهد یافت.

او در سرانجام توضیح داد: این برنامه که می تواند پایه ای برای شناخت توالی فرهنگ های تاریخی منطقه، کاوش های باستان شناسی، حفاظت و احیای آثار تاریخی، رشد گردشگری و پایش طرح های عمرانی شهرستان قلمداد گردد، با همکاری فرمانداری ویژه، شورای شهر، شهرداری و بخشداری ها و دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان لارستان عملیاتی شده است.

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10981

به "شناسایی بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی در لارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی بیش از 220 اثر و محوطه تاریخی در لارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید