شورای امنیت طرفین درگیر در مناقشه سد النهضه را به مذاکره زیر نظر اتحادیه آفریقا فراخواند

به گزارش بلاگ پو، شورای امنیت شامگاه چهارشنبه با صدور بیانیه ای از طرف های درگیر در مناقشه سد النهضه خواست تا مذاکرات را زیر نظر اتحادیه آفریقا از سر بگیرند.

شورای امنیت طرفین درگیر در مناقشه سد النهضه را به مذاکره زیر نظر اتحادیه آفریقا فراخواند

به نقل از روسیا الیوم، در این بیانیه آمده است که شورای امنیت مرجع ذیصلاح در اختلافات فنی و اداری بر سر منابع آبی و رودخانه ها نیست.

این شورا با تاکید بر ضرورت بازگشت به توافق اصول منعقد شده در سال 2015 ، از مصر، سودان و اتیوپی خواست تا مذاکرات را از سر بگیرند.

وزیر خارجه سودان در واکنش به این بیانیه گفت: ما بار دیگر از میانجی گری اتحادیه آفریقا برای یاری به حصول توافق درباره سد النهضه استقبال می کنیم و انتظار داریم فرایند مذاکرات سد النهضه زیر پرچم اتحادیه آفریقا در اسرع وقت از سر گرفته گردد.

همزمان، اتیوپی در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره سد النهضه اعلام نمود: ما هیچ مطالبات احتمالی بر اساس قطعنامه شورای امنیت در خصوص سد النهضه را به رسمیت نمی شناسیم.

وزارت خارجه اتیوپی گفت، این کشور از موضوع مذاکرات سه جانبه به رهبری اتحادیه آفریقا استقبال می نماید. اما مایه تاسف است که شورای امنیت موضع گیری درباره مساله مربوط به حق آب و توسعه را خارج از اختیارات خود اعلام نمود.

وزارت خارجه مصر هم اعلام نمود: صدور این بیانیه از سوی شورای امنیت تاکیدی بر اهتمام ویژه اعضای شورا به مسئله سد النهضه و مهار پیامدهای منفی آن بر صلح و امنیت بین المللی است.

وزارت خارجه مصر اضافه کرد: این بیانیه با توجه به ماهیت الزام آور آن، انگیزه مهمی برای کوشش های صورت گرفته با هدف موفقیت فرایند مذاکرات آفریقا است که اتیوپی را به مشارکت با جدیت و اراده سیاسی صادقانه به منظور دستیابی به یک توافقنامه حقوقی الزام آور در خصوص قوانین آبگیری و بهره برداری از سد النهضه ملزم می نماید.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 54372

به "شورای امنیت طرفین درگیر در مناقشه سد النهضه را به مذاکره زیر نظر اتحادیه آفریقا فراخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت طرفین درگیر در مناقشه سد النهضه را به مذاکره زیر نظر اتحادیه آفریقا فراخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید