طرح مسکن ملی در شمال غرب کلید خورد

به گزارش بلاگ پو، با اجرای طرح اقدام ملی برای فراوری و عرضه مسکن در استان های شمال غربی، 8600 واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل ساخته خواهد شد.

طرح مسکن ملی در شمال غرب کلید خورد

به گزارش خبرنگاران در طرح اقدام ملی برای فراوری و عرضه مسکن، قرار است 400 هزار واحد مسکونی تا سال 1400 ساخته گردد که 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت فرسوده و 100 هزار واحد نیز از سوی بنیاد مسکن در شهرهای زیر 500 هزار نفر احداث می گردد.

  • 4900 واحد در آذربایجان شرقی

مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در گفت وگو با خبرنگاران از احداث 4900 واحد مسکونی با اجرای این طرح ملی در استان اطلاع داد و گفت: در قالب اجرای این طرح، 100هزار واحد در کشور از سوی بنیاد مسکن احداث خواهد شد که این تعداد واحد سهم بنیاد مسکن استان خواهد بود. متولی اصلی این طرح وزرات راه و شهرسازی است و تامین اعتبار تسهیلات هم از سوی بانک مسکن خواهد بود.

حافظ باباپور اضافه نمود: ابلاغیه استانی اجرای این طرح آمده و پروژه های بنیاد برای اجرای طرح شروع شده است. چند پروژه در نقاط مختلف شهرهای استان که عمدتاً مناطق خوبی هم به شمار می روند، معرفی نموده ایم و احتیاجی به خرید زمین از سوی راه و شهرسازی نیست. پروژه هایی مثل 80 واحدی لاله در تبریز، 72 واحدی باسمنج و طرح های دیگر که به زودی عملیات اجرایی آن ها شروع خواهد شد. باباپور درباره ورود بخش خصوصی به این طرح ها عنوان نمود: هماهنگی های لازم برای مشارکت بخش خصوصی در حال اجرا است و با توجه به جانمایی و مکان یابی مناسب برای احداث این طرح ها پیش بینی مناسبی از ساخت این مسکن ها برای تحول در بازار مسکن داریم.

  • 2700 واحد در آذربایجان غربی

مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان غربی هم با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی برای فراوری و عرضه مسکن در استان عنوان نمود: در قالب اجرای این طرح، 100هزار واحد در کشور از سوی بنیاد مسکن احداث خواهد شد که از این تعداد سهمیه آذربایجان غربی 2700 واحد است و در شهرهای زیر 500 هزار نفر اجرا می گردد. محمود بدلی اضافه نمود: در اجرای طرح یادشده برای هر واحد 75 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 9 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله اعطا می گردد. بدلی با بیان این که در اجرای این طرح بنیاد مسکن، راه و شهرسازی و بانک مسکن مشارکت دارند، عنوان نمود: در حال حاضر 1100 پرونده تشکیل شده است و آماده معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات هستند.

  • هزار واحد در اردبیل

مدیرکل بنیاد مسکن اردبیل هم سهم استان از واحدهای طرح ملی مسکن را هزار واحد مسکونی عنوان نمود و به خبرنگاران گفت: سیاست جدیدی که دولت تعریف نموده در حدود چهارصد هزار واحد مسکونی است و بخشی از آن در شهرهای زیر 500 هزار نفر از سوی بنیاد مسکن استان ها انجام می گردد. فرهاد سبحانی می افزاید: در استان اردبیل برای تمام شهرها و شهرستان ها این پروژه تعریف شده و سهمیه هر شهر به تناسب جمعیت آن مشخص شده است. سبحانی با اشاره به شاخص های مشخص شده برای استفاده از این سهمیه اظهار می نماید: پروژه های مشارکتی مسکونی که برای ما تکلیف شده با طرح اقدام ملی، برای محرومان و در مناطقی که احتیاج به مسکن به قیمت متوسط و پایین زیاد است، سیاستگذاری شده و انجام می گردد.

  • طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن چیست؟

طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن یکی از جدی ترین برنامه هایی است که وزارت راه و شهرسازی به منظور تعادل بخشی به عرضه و فراوری مسکن در دست انجام دارد. طرحی که می تواند در کنار سایر گزینه های این وزارتخانه، فراوری مسکن را به جریانی پایدار تبدیل کند. این طرح بیشتر متکی به منابع بخش خصوصی و تسهیلاتی است که به صورت معمول سیستم بانکی پرداخت می نماید. در ابتدای اجرای پروژه برای آن که به سرمایه گذار هزینه ای تحمیل نگردد، قیمت زمین از سازنده اخذ نمی گردد اما زمین به عنوان سهم دولت در قرارداد مشارکت لحاظ می گردد. به این معنا که زمین آورده دولت و هزینه ساخت، آورده سازنده است.

در انتها عملیات ساخت و ساز، سهم هر یک مشخص می گردد. اگر در جایی ارزش زمین بیشتر بود، سهم دولت بیشتر می گردد و اگر در شهری زمین از ارزش بالایی برخوردار نبود، سهم سرمایه گذار از پروژه بیشتر خواهد بود. در این طرح 400 هزار واحد مسکونی تا سال 1400 ساخته می گردد. 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در بافت فرسوده و 100 هزار واحد نیز از سوی بنیاد مسکن در شهرهای زیر 500 هزار نفر با اجرای این طرح در شهرهای مختلف کشور ساخته خواهد شد.

به تاکید حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی، وجه تمایز اصلی میان این طرح با طرح مسکن مهر این است که در برنامه اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن، سرمایه گذار خصوصی ورود می نماید؛ بنابراین تمام محاسبات مربوطه را برای آن که پروژه ای شروع و ساخته نگردد که کارآیی و فروش نداشته باشد، انجام می دهد. بر خلاف آنچه در مسکن مهر رخ داد و ما با حجم انبوهی از واحدهای فاقد متقاضی روبرو شدیم، در این برنامه قطعاً چنین مسئله ای بروز نخواهد کرد چون بخش خصوصی وقتی می خواهد در طرحی سرمایه گذاری کند، مطالعات لازم را برای بازاریابی فروش واحدها انجام می دهد؛ همچنین یکی دیگر از تفاوت های برنامه اقدام ملی با طرح مسکن مهر این است که اجرای این برنامه، به هیچ وجه منجر به افزایش محدوده شهرها به خصوص در مجموعه شهرهای جدید نخواهد شد بلکه در قالب ظرفیت های طرح های جامع تفصیلی شهرها اجرا می گردد؛ بر خلاف آنچه در مسکن مهر رخ داد و محدوده بعضی شهرهای جدید اضافه شد.

عملیات اجرایی بخشی از واحدهای مسکونی این طرح به گفته محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در شهرهای مختلف کشور شروع شده و با سرعت مناسبی در حال اجرا است. اما احتیاج است برای تسریع و تکمیل طرح های مسکن سازی در کشور مشوق های مالی برای سازندگان در نظر گرفته گردد؛ چراکه بحران مالی و گرانی مصالح همیشه یکی از مسائل ساخت وساز در کشور بوده است. از سوی دیگر ارائه مصالح ساختمانی به صورت شرایطی به سازندگان راه حل دیگری است که می تواند مد نظر مسئولان وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9318

به "طرح مسکن ملی در شمال غرب کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مسکن ملی در شمال غرب کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید