طرح ناسا برای انتقال نمونه های جمع آوری شده از مریخ به زمین

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیتال ترندز، یکی از موفقیت های علمی ماموریت آپولو جمع آوری نمونه از سطح ماه و ارسال آن به زمین بود. حتی 50 سال پس از انجام این ماموریت هنوز هم نمونه های موجود به اکتشافات علمی جالبی منجر می شوند. به همین دلیل ناسا امیدوار است با ماموریت مریخ 2020 خود این موفقیت را دوباره تکرار کند. این ماموریت 2020 میلادی انجام می شود و قرار است نمونه هایی از مریخ را جمع آوری کند.

طرح ناسا برای انتقال نمونه های جمع آوری شده از مریخ به زمین

چالش اصلی این فرایند چگونگی بازگرداندن نمونه ها به زمین است. اگر این ماموریت موفقیت آمیز باشد، این نخستین باری خواهد بود که نمونه ای از یک سیاره دیگر جمع آوری می شود.

توماس زوربوشن معاون بخش ماموریت های علمی ناسا در بیانیه ای می نویسد: امروز ما از تجارب آپولو استفاده می کنیم و خود را برای گامی مهم در جهت جمع آوری نمونه از یک سیاره دیگر و ارسال آن به زمین آماده می کنیم.

ناسا جزئیات طرح جمع آوری نمونه از مریخ را اعلام کرده است. این عملیات نزدیکی دهانه جزرو انجام می شود. کاوشگر مریخ 2020 نیز در همین منطقه فرود می آید. این کاوشگر نمونه ها را جمع آوری و در محل تحلیل می کند. در مرحله بعد دو ماموریت دیگر انجام می شوند تا این نمونه ها را به زمین برگردانند.

نخستین ماموریت برای بازگرداندن نمونه ها به زمین ارسال موشکی به نامmars Ascent Vehicle همراه یک فضاپیما و کاوشگر ثانویه به مریخ است. سپس نمونه ها وارد مدار مریخ می شوند. در ماموریت دوم نمونه ها از مدار جمع آوری و به زمین ارسال می شوند.

برای این منظور ناسا با سازمان های فضایی مختلف از جمله سازمان فضایی اروپا همکاری می کند. انجام این ماموریت به ماموریت وسیع تر ناسا برای ارسال فضانوردان به مریخ وابسته است .

زوربوشن در این باره می گوید: ناسا و سازمان فضایی اروپا مشغول فعالیت روی طرح اولیه این ماموریت ها هستند تا نمونه های جمع آوری شده را به زمین برگردانند. ارسال نمونه از یک سیاره دیگر به زمین رویدادی تاریخی خواهد بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10708

به "طرح ناسا برای انتقال نمونه های جمع آوری شده از مریخ به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ناسا برای انتقال نمونه های جمع آوری شده از مریخ به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید