عرضه 270 میلیون یورو ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما

به گزارش بلاگ پو، احمدمهدوی ابهری، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی در مصاحبه با خبرنگاران، درباره میزان ارز عرضه گردیده واحدهای عضو این انجمن در سامانه نیما گفت: در هفته گذشته (پس از ارایه بسته جدید ارزی دولت) 270 میلیون یورو در سامانه نیما عرضه گردیده است. به این میزان رقم 2 میلیارد و 700 میلیون دلاری که از ابتدا سال به این سامانه عرضه نموده ایم را نیز اضافه کنید.

عرضه 270 میلیون یورو ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما

به گزارش بلاگ پو، با ارایه بسته جدید ارزی دولت و الزام عرضه ارز پتروشیمی ها به عنوان موثرترین بازیگر این بازار، پیش بینی می شد که نوسانات این حوزه کاهش یافته و تاثیر محسوسی در بازار احساس گردد. این در حالی است که به گفته فعالان بازار ارز، این تزریق ارز محدود و منقطع بوده و تاکنون نتوانسته است بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

در این میان به نظر می رسد تاکیدات و بخشنامه های دولتی به منظور گرفتن ارز صادرات پتروشیمی ها آنطور که پیش بینی می شد افاقه نکرده است. چرا که همچنان اختلاف قیمت ارز در بازار جذاب بوده و به گفته کارشناسان با توجه به اینکه هزینه های این واحد در بخش جاری و همچنین هزینه ریالی خوراک آنها افزایشی را تجربه نکرده است، فروش ارز در بازار بجای عرضه در سامانه نیما، توجیه اقتصادی بیشتری دارد. به این ترتیب کارشناسان بازار ارز و همچنین صنعت پتروشیمی بر این عقیده اند که دولت باید از اهرم های دیگری برای تضمین سرعت و حجم ارز عرضه گردیده این واحد در سامانه نیما استفاده کند.

یکی از این اهرم ها را می توان محاسبه و تسویه ارزی نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی مطرح کرد. مصوبه ای که در دولت قبلی وجود داشت و به نظر می رسد به دست فراموشی سپرده گردیده است. اهرم دیگری که می تواند برای گرفتن به موقع و کامل ارز پتروشیمی ها به دولت کمک کند، معین بازه زمانی برای عرضه ارز است. به این ترتیب نبض بازار ارز در دست دولت و بر اساس سیاست های این حوزه انجام می گردد نه خواست پتروشیمی ها.

البته صاحبان این صنایع می گویند که نرخ خوراک همین حالا هم نسبت به قیمت خوراک در منطقه بالاست.

اما کارشناسان می گویند این صنایع از امتیازات زیادی برخوردار هستند؛ نخست اینکه تسویه نرخ خوراک این واحدها ریالی است (واحد پولی که به دلایل مخالف ارزش آن نسبت به سایر واحدهای پولی منطقه کاهش یافته است)، از سویی دیگر اغلب پتروشیمی های صادرات محور در مناطق ویژه اقتصادی واقع گردیده اند و از معافیت های مالیاتی برخوردار هستند. این در حالی است که این واحد ها عموما جوان هستند بنابراین مدت زمان معافیت آن ها از پرداخت مالیات کم نیست. از طرفی صورت های مالی ارائه گردیده توسط این واحدها نشان دهنده سوددده بودن آنها در سال گذشته بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 528

به "عرضه 270 میلیون یورو ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه 270 میلیون یورو ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید