علت اختلاف نظر آمریکایی ها در برخورد با مسئله شمال سوریه

به گزارش بلاگ پو، به عقیده کارشناس روس، سیاست مقامات آمریکایی در برخورد با کردها تنها در جهت تامین منافع خود، به خصوص در جریان مبارزات انتخاباتی است و سخنان ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه نیز در این راستاست.

علت اختلاف نظر آمریکایی ها در برخورد با مسئله شمال سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشته است: قصد ترکیه برای انجام عملیات نظامی در مناطق شمال شرق سوریه، مسائل جدی برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بوجود آورده است. دموکرات ها وی را به خیانت و تسلیم کردن متحد آمریکا به آنکارا، یعنی شبه نظامیان کرد نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) متهم نموده اند.

این نقدها پس از آن شنیده شد که ترامپ خاطرنشان کرد سربازان آمریکایی مناطق شمال شرق سوریه را قبل از شروع عملیات ارتش ترکیه نظامی ترک خواهند کرد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا خواستار لغو این تصمیم خطرناک شد. به گفته وی، خروج نظامیان آمریکایی در آستانه شروع عملیات نظامی ترکیه علیه نمودها که متحد واشنگتن در مبارزه با گروه تروریستی داعش در سوریه بودند، به دوستان آمریکا نشان می دهد که آمریکایی ها شریک قابل اطمینانی نیستند.

در میان هم حزبی های ترامپ، یعنی حزب جمهوری خواه نیز با تصمیم وی در این باره مخالفت شده است. میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواستار سنای آمریکا معتقد است، خارج کردن عجولانه نظامیان آمریکایی از سوریه، تصمیمی است که تنها به نفع روسیه، ایران و ارتش سوریه تمام خواهد شد.

ولادیمیر واسیلی اف کارشناس ارشد موسسه آمریکا و کانادا در گفت وگو با این روزنامه یادآور شده: سیاستمداران آمریکایی در واکنش به عملیات نظامی ترکیه علیه نمودها، تنها به دنبال منافع خود و بخصوص مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 هستند. دموکرات ها اصولاً مخالف هر تصمیمی هستند که ترامپ اتخاذ کند. اگر او تصمیم می گرفت که در این وضعیت از نمودها حمایت کند، آنها باز هم مخالفت می کردند. دونالد ترامپ هم به خاطر حفظ اعتبار خود و وعده خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه، کوشش می کند. وی در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2016 بود که از ضرورت خروج نظامیان آمریکایی از سوریه صحبت می کرد.

دولت آمریکا میخواهد در هزینه های نظامی خود در سوریه صرفه جویی کند

این کارشناس اضافه نمود: علاوه بر این ترامپ به خاطر بودجه دولت آمریکا نیز چنین تصمیمی گرفته. کسری بودجه دولت آمریکا 984 میلیارد دلار است. دولت ترامپ پول کافی برای هزینه کردن میلیاردها دلار برای حضور نظامی در سوریه را ندارد. به همین دلیل به دنبال راهی است تا در این هزینه ها صرفه جویی کند.

به گفته وی، ترامپ عملاً عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه را تحریم کرد، از جمله برای آنکه روابط با اردوغان را سر و سامان داده و منافع مضاعفی برای اقتصاد آمریکا به همراه آورد. ترامپ از فعال شدن تماس ها بین مسکو و آنکارا در زمینه همکاری های نظامی ، از جمله خرید سامانه موشکی اس-400 روسی ناراضی است.

این کارشناس معتقد است که تحریم های آمریکا علیه ترکیه تحقق نخواهد یافت، برای اینکه حتی اگر نمایندگان کنگره از این تحریم ها حمایت نمایند ، حرف آخر در این باره را کاخ سفید می زند. بدین ترتیب رئیس جمهوری آمریکا امکان متوقف کردن اعمال تحریم ها را دارد.

واسیلی اف اضافه نمود، اقدام آمریکا در خودداری از همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه را نباید اشتباه برداشت کرد. واقعیت این است که عملیات حمایت از نمودها توسط پنتاگون و به صورت مخفیانه تامین می گردد. بعید نیست که خروج نظامیان آمریکایی از منطقه واقعاً تغییری بر روابط آمریکا با نیروهای دموکراتیک سوریه ندهد. ممکن است آمریکایی ها اقدامات مخفیانه در این رابطه انجام دهند. حتی ممکن است نیروهای دموکراتیک سوریه، برخلاف دستور ترامپ همچنان تحت پشتیبانی پنتاگون قرار داشته باشند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13376

به "علت اختلاف نظر آمریکایی ها در برخورد با مسئله شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت اختلاف نظر آمریکایی ها در برخورد با مسئله شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید