علت بروز رفتار های پرخطر در نوجوانان چیست؟

به گزارش بلاگ پو، یک روانشناس بالینی با اشاره به علل بروز رفتار های پرخطر در نوجوانان گفت: نیاز به دیده شدن را باید به وسیله کسب یک مهارت و تخصص در نوجوانان برطرف کرد.

علت بروز رفتار های پرخطر در نوجوانان چیست؟

به گزارش، علیرضا کاسه گران روانشناس بالینی و مشاور خانواده درباره علت بروز رفتار های پرخطر در نوجوانان گفت: گروهی از والدین، سبک تربیت سهل گیر را در پیش می گیرند به عبارتی معتقدند نوجوان را باید به حال خودش گذاشت و هیچ برنامه ای برای پیگیری شرایط دوستیابی، ورزش، هنر و یا آموزش مهارت های زندگی فرزند خود ندارند و حتی نام این کم کاری و بی توجهی را آزادی به نوجوان تلقی می کنند.

وی افزود: این رفتار والدین نه تنها باعث پرورش فرزندان نمی شود بلکه آن ها را در برابر محیط و اجتماع آسیب پذیر می کنند.

این روانشناس بالینی شرح داد: نوجوانی و بلوغ دوران بحران و شورش است، تفاوتی نمی کند که نوجوان دختر باشد یا پسر، اساسا آن ها در این برهه زمانی به دنبال دیده شدن هستند و یکی از بزرگ ترین نیاز های آن ها پذیرفته شدن در گروه دوستان است، وقتی نوجوانی فاقد هرگونه مهارتی نظیر هنر، ورزش، موسیقی و مطالعه باشد، چطور می تواند خود را به شیوه های سالم برای دیگران بروز دهد؟

کاسه گران گفت: بنابراین در نوجوانان بدون برنامه تنها وسیله ای که می تواند به آن هویت ببخشد و از آن طریق دیده شود مصرف سیگار، تتو، دعوا، قلدری و رفتار های پرخطر است.

وی با بیان اینکه نیاز دیده شدن را باید به وسیله کسب یک مهارت و تخصص در نوجوانان برطرف کرد؛ افزود: اگر نوجوان به کار و یا مهارتی مشغول نباشد، آن ها خیلی زود گرفتار مسائل بزرگی می شوند پس برنامه فعالیت روزمره نوجوان را باید با کار های مثبت پر کرد تا بتوان رفتار های منفی را در آن ها کاهش داد؛ درواقع بزرگترین هدیه ای که می توان به نوجوان داد، احساس مسوولیت پذیری است.

این روانشناس بالینی ادامه داد: برخلاف والدین سهل گیر، متاسفانه گاهی والدین کمالگرا با زیاده روی و تعیین هدف های غیر واقع بینانه و دور از دسترس احساس منفی نوجوانان را که ناشی از شکست های مکرر است افزایش می دهند و آن ها را در آستانه افسردگی قرار می دهند درواقع این رفتار نیز نوعی دیگری از تربیت اشتباه است.

وی با تاکید بر اینکه فرزند بازتابی از والدین است، افزود: مادری که سالی یک کتاب هم نمی. خواند چطور از فرزندش توقع دارد که دائم مطالعه کند و یا پدری که سیگاری است چگونه انتظار دارد نوجوانش سراغ مصرف سیگار نرود. اگر بچه ها بعد از اشتباه عذر خواهی نمی کند باید دید آیا پدر و مادر بعد از اشتباه عذر خواهی می کنند.

کاسه گران گفت:همچنین از نقدها نوجوان خود در سبک زندگی نباید تعجب کرد، بزرگترین خواسته نوجوان استقلال است و گام اول فرزندان برای اثبات فردیت خود، زیر سوال بردن ارزش های خانواده است. والدین باید آگاه باشند و برآشفته نشوند و جنگ قدرت در زندگی به راه نیاندازند، بلکه باید این را نشانه ای مبنی بر ورود فرزند به دوره نوجوانی دانست.

منبع: فارس

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 29046

به "علت بروز رفتار های پرخطر در نوجوانان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت بروز رفتار های پرخطر در نوجوانان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید