عوارض حشره کش ها

به گزارش بلاگ پو، در یکی از تبلیغات تلویزیونی، مادری برای حفظ آرامش شبانه کودک خردسال اش هنگام خواب، یک قرص حشره کش برقی را نزدیک تخت خواب کودک روشن می نماید و البته این کار را به این خیال انجام می دهد که حشرات را در طول شب از فرزندش دور کند اما ظاهرا او غافل است از این که با همین کار، فرزندش را در معرض چه آسیب های جدی تری قرار می دهد.

عوارض حشره کش ها

عوارض حشره کش ها

نویسنده:ندا احمدلو

هشدار دکتر لیدا عطارد فوق تخصص آسم و آلرژی و دکتر محمد منشوری دکترای محیط زیست

در یکی از تبلیغات تلویزیونی، مادری برای حفظ آرامش شبانه کودک خردسال اش هنگام خواب، یک قرص حشره کش برقی را نزدیک تخت خواب کودک روشن می نماید و البته این کار را به این خیال انجام می دهد که حشرات را در طول شب از فرزندش دور کند اما ظاهرا او غافل است از این که با همین کار، فرزندش را در معرض چه آسیب های جدی تری قرار می دهد.

دکتر لیدا عطارد، فوق تخصص آسم و آلرژی در خصوص قرص های حشره کش می گوید: این قرص ها حاوی ماده ای به نام پرمترین هستند و اصولا این نوع حشره کش ها، با اثر گذاشتن روی سیستم اعصاب حشره ها و از کار انداختن آن، باعث مرگ شان می شوند.

تاثیر حشره کش ها بر سلامت آدم ها

دکتر عطارد معتقد است که قرص های حشره کش، همان طور که روی اعصاب حشرات اثر می گذارند، می توانند به مرور زمان روی اعصاب پاراسمپاتیک انسان هم تاثیر بگذارند: پودرهای حشره کش یا بخارهایی که از قرص های حشره کش ساطع می شوند، می توانند به ریه افراد راه یابند و با اثر گذاشتن روی سیستم عصبی و ایجاد اختلال در کارکرد آن، باعث خس خس سینه و تنگی نفس شوند. حتی افراد سالمی که زیاد در معرض این گونه مواد قرار دارند، ممکن است گرفتار سرفه های شدید یا حمله آسم شوند. به همین دلیل هم هست که بیشتر کشاورزان و افرادی که در کارخانه و فراوری مواد حشره کش کار می نمایند، از ناراحتی های ریوی و آلرژی های شدید رنج می برند. وی بعلاوه تاکید می نماید: ماده موثر و آلرژی زایی که در قرص یا اسپری های حشره کش وجود دارد، می تواند سبب تورم، قرمزی، خارش، درد یا تاول پوستی گردد. دکتر عطارد استفاده از قرص یا اسپری های حشره کش را در فضاهای بسته و کوچک جایز ندانسته و توصیه می نمایند: بهتر است که سالمندان، بچه ها و افراد مبتلا به آسم و آلرژی هم از این مواد به دور باشند. ضمن اینکه تنفس هر روزه این قرص ها می تواند سبب عطسه های پی در پی و سرفه های خشک در افراد گردد.

روی دیگر حشره کش ها

دکتر محمد منشوری، دکترای محیط زیست، هم عوارض دیگری را علاوه بر ناراحتی های ریوی و پوستی برای استفاده از انواع حشره کش ها اسم می نماید: سموم آلی کلره و فسفره، بسته به نوع حشره کشی که استفاده می گردد، در حشره کش ها وجود دارد که حشرات با مواجهه با آنها دچار مرگ می شوند. وقتی این سموم به وسیله دست و پای حشرات وارد گردش خون آنها می گردد، خون ریزی داخلی در بدن این موجودات ریز موذی رخ می دهد و به این ترتیب، آنها می میرند. دکتر منشوری اعتقاد دارد که اثر سموم موجود در حشره کش ها (چه اسپری ها و چه بخار ناشی از قرص ها)، بسته به نوعی که مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند تا مدت ها روی در و دیوار خانه باقی بماند و در صورت تماس فیزیکی افراد خانواده وارد گردش خون گردد و سیستم گوارشی را مختل کند. این اختلال می تواند شامل مسائل مزاجی یا خونی باشد و خطر و شدت اثرش هم کاملا به نوع ماده ای که استفاده می گردد بستگی دارد. دکتر منشوری، برخورد فیزیکی را برترین راه مبارزه با حشرات می داند و می گوید: برای دور کردن حشرات بهتر است به جای استفاده از مواد شیمیایی پرعارضه از روش های فیزیکی و ساده استفاده کرد.

5نکته ایمنی درباره حشره کش های برقی

این روزها حشره کش های برقی در بسیاری از خانه ها و رستوران ها استفاده می گردد. درباره استفاده یا عدم استفاده از این حشره کش ها دلایل علمی و اثبات شده ای در دست نیست. تنها نکته قابل ذکر این است که پرتوهای ماورای بنفش ساطع شده از این وسایل، حاوی مواد گندزدایی هستند که می توانند به مرور زمان روی بافت های زنده بدن انسان تاثیر بگذارند و بیماری های پوستی یا حتی در بعضی از موارد، انواع سرطان ها را در پی داشته باشند. در صورت استفاده از این وسایل باید نکات ایمنی را هم رعایت کرد. اگر در خانه حشره کش برقی دارید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

1 دستگاه حشره کش را روی فرش و نزدیک به مواد اشتعال زا نگذارید.

2 از دست زدن به میله های حشره کش، در صورت روشن بودن دستگاه، پرهیز کنید.

3 دستگاه حشره کش را پیش از جا به جا کردن، خاموش کنید.

4 برای جلوگیری از برق گرفتگی، دستگاه را روی میز و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

5 دستگاه حشره کش را در محلی قرار ندهید که نور آن به صورت مستقیم به سمت شما بتابد.

5 راه برای مبارزه با حشرات

1.اگر می خواهید در و پنجره های خانه را باز بگذارید و از هوای خنک بیرون لذت ببرید، حتما روی پنجره ها توری نصب کنید و در اولین فرصت هم یک در توری دار آلومینیومی را کنار در بالکن یا بهارخواب تعبیه کنید.

2.به جای استفاده از انواع حشره کش های شیمیایی، از یک پشه کش کوچک و سبک برای کشتن پشه ها بهره ببرید.

3.مانداب ها برترین مکان برای تخم ریزی و پیدایش حشرات هستند، اجازه ندهید که آب در جاهایی مثل زیرگلدانی یا سینک ظرف شویی برای مدت طولانی راکد بماند و همواره آن ها را خشک و تمیز نگه دارید.

4.همواره از سطل زباله دردار بهره ببرید و سطل زباله را حداقل هر دو هفته یک بار با آب کاملا داغ و مواد ضدعفونی نماینده بشویید و از انباشته کردن زباله در حمام یا بالکن پرهیز کنید.

5.اگر پوست حساسی دارید، یا با به کار بردن همه روش ها، باز هم پشه ها از خانه تان دور نمی شوند، هنگام خواب با لباس های پوشیده بخوابید یا به دست و پای تان کِرِم یا اسپری های دورنماینده حشرات بزنید تا آنها جرأت نزدیک شدن به شما را پیدا ننمایند.

منبع:www.salamat.com

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: راسخون
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 54767

به "عوارض حشره کش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض حشره کش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید