فایننشال تایمز: روسیه برای پیوستن به اینستکس ابراز تمایل کرد

به گزارش بلاگ پو، وزارت خارجه روسیه به نشریه فایننشال تایمز گفته است که این کشور تمایل دارد برای عملیاتی شدن ساز و کار اینستکس با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشد.

فایننشال تایمز: روسیه برای پیوستن به اینستکس ابراز تمایل کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشریه فایننشال تایمز روز پنج شنبه از ابراز تمایل روسیه برای پیوستن به ساز و کار مبادله ای موسوم به اینستکس اطلاع داد و نوشت مسکو خواستار آن است که این ساز و کار صادرات نفت ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد.

فایننشال تایمز پیوستن روسیه به این کانال اقتصادی را یک گام قابل توجه رو به جلو توصیف نموده و به نقل از وزارت خارجه روسیه نوشته است: روسیه به همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا درباره اینستکس، علاقمند است. هرچه تعداد کشورها و قاره های دخیل بیشتر گردد، این ساز و کار به طور کلی مؤثرتر می گردد.

در بیش از یک سالی که از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران می گذرد، اتحادیه اروپا بارها وعده جبران آثار این اقدام آمریکا را مطرح نموده، اما اینستکس که قرار بود روند تجارت با ایران را تسهیل کند، هنوز به طور کامل عملیاتی نشده و فعلا هم قرار است صرفا اقلامی را تحت پوشش قرار دهد که تحت تحریم های آمریکا قرار ندارند.

وزارت خارجه روسیه در این مورد گفته است: پتانسیل کامل اینستکس تنها زمانی قابل به کارگیری است که برای مشارکت دیگر کشورها، نه فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گگردده باشد.

در حال حاضر 10 کشور عضو اتحادیه اروپا برای پیوستن به این ساز و کار اعلام آمادگی نموده اند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تعداد این کشورها به زودی افزایش می یابد و احتمالا کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا نیز به این ساز و کار می پیوندند. (جزئیات بیشتر)

وزارت خارجه روسیه در گفت وگو با فایننشال تایمز، اینستکس را ابزاری خوب برای اجرای پروژه هایی خوانده است که ایالات متحده قویا آن ها را تخریب نموده است.

مسکو با بیان اینکه این ساز و کار باید صادرات نفت ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد، گفته است: اگر بیانیه های دلگرم کننده اتحادیه اروپا... با گام های مستحکم و پیشرفت های عملی، از جمله در ارتباط با استفاده از اینستکس برای انجام تجارت نفت ایران، همراه گردد، در آن صورت می تواند به بازگرداندن ثبات به وضعیت دشواری که حول برجام ایجاد شده، یاری کند.

دو مقام اتحادیه اروپا به فایننشال تایمز گفته اند که این اتحادیه به پیوستن روسیه به اینستکس متمایل است، اما فعلا به دنبال آن است که این کانال ابتدا برای انتقال اقلام انسانی به طور کامل عملیاتی گردد و سپس احتمالا به اقلام دیگر بسط داده گردد.

موگرینی این هفته گفت اینستکس همیشه برای در برگیری کشورهای ثالث، گگردده بوده است... همین حالا هم داریم علاقه بعضی از این [کشورهای ثالث] برای مشارکت را مشاهده می کنیم.

او البته در خصوص پوشش تجارت نفت توسط اینستکس، گفت: این مسئله که آیا اینستکس باید به نفت هم بپردازد یا نه، بحثی است که همچنان میان سهامداران آن، در جریان است.

مقام های دولت ایران پیش از این گفته اند که اینستکس تا زمانی که صادرات نفت ایران را تحت پوشش قرار ندهد و کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا را نیز در برنگیرد، نمی تواند منافع مردم ایران را تأمین کند.

ق

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9114

به "فایننشال تایمز: روسیه برای پیوستن به اینستکس ابراز تمایل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایننشال تایمز: روسیه برای پیوستن به اینستکس ابراز تمایل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید