محاسبه آب بهای دشت میناب بر اساس سه درصد قیمت محصول در مزرعه

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران/هرمزگان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: بر اساس قانون، قیمت آب بها بر اساس سه درصد قیمت محصول در مزرعه محاسبه می شود.

محاسبه آب بهای دشت میناب بر اساس سه درصد قیمت محصول در مزرعه

هوشنگ ملایی روز گذشته(27 مردادماه) در جمع خبرنگاران، در خصوص تعرفه آب بهای کشاورزی اظهار کرد: تا به امروز از هیچ کدام از چاه های کشاورزی استان هرمزگان آب بها دریافت نمی شد. بر اساس قانون تثبیت آب بهای زراعی مصوب مجلس شورای اسلامی دریافت آب بها تنها مربوط به شبکه های آبکمک استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان مطرح نمود: آب بهای دریافتی از شبکه های آب رسانی به دلیل پرداخت هزینه های جاری شبکه و تعمیرات ضروری است و صرفا در همان شبکه هزینه خواهد شد؛ شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان هیچگونه عایدی خاصی از این پرداختی کشاورزان زحمتکش ندارد.

وی تشریح کرد: بر اساس قانون، قیمت آب بها بر اساس سه درصد قیمت محصول در مزرعه و متوسط عملکرد محصول منتشر شده در آمارنامه رسمی وزارت جهادکشاورزی محاسبه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان واقعی سازی قیمت آب در راستای استفاده بهینه در جهت خلق سرمایه و اشتغال را یکی از اقدامات شرکت آب منطقه ای دانست و افزود: در حال حاضر کشاورزان شبکه آبکمک دشت میناب برای دریافت هزار لیتر آب (یک متر مکعب) هزار و 40 ریال پرداخت می کنند. یعنی به ازای هر لیتر یک ریال که هزینه های جاری شبکه را نیز تامین نمی کند.

ملایی ادامه داد: با توجه به وسعت شبکه و فرسودگی شبکه آبرسانی دشت میناب، هزینه هایی نظیر تعمیر و نگه داری، برق مصرفی، لایروبی کانال ها و ابزارآلات افزایش یافته است. سال گذشته بالغ بر 40 میلیارد ریال هزینه در دفاتر مالی ثبت شده، در حالیکه وصول درامد در این بخش کمتر از 6 میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: کمبود منابع در این بخش موجب تاخیر در پرداخت حقوق پرسنل شرکت بهره برداری و باعث عدم پرداخت هزینه های خرید تجهیزات و برق مصرفی و ... شده است.

ملایی گفت: جهت بهبود شرایط شبکه و کاهش هزینه های انتقال و توزیع آب؛ شرکت آب منطقه ای هرمزگان طرح بهسازی و بازسازی شبکه آبرسانی دشت میناب و اجرای سامانه آبکمک تحت فشار را در چهار هزار و 500 هکتار از دشت میناب به کمک جهاد کشاورزی را در دستور کار واقع شده است که طی فصول آینده حدود دو هزار و 500 هکتار از آن به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: این طرح در گذشته در شبکه شمالی دشت میناب به مساحت سه هزار و 300 هکتار اجرا شد و موجب افزایش راندمان کشاورزی شد و رضایت مندی کشاورزان عزیز را به عهده داشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 32337

به "محاسبه آب بهای دشت میناب بر اساس سه درصد قیمت محصول در مزرعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسبه آب بهای دشت میناب بر اساس سه درصد قیمت محصول در مزرعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید