مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است

به گزارش بلاگ پو، محمدحسین ایمانی خوشخو گفت: صدای طیف مخالف با گردشگری که در دهه 80 بلند بود، فروکش کرده و نگرش ها درحال تغییر است.

مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است

به گزارش خبرنگاران، سمپوزیوم ملی یکصد سال گردشگری ایران با حضور عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر کل این سمپوزیوم و رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ و سیدسعید هاشمی ـ رییس دانشگاه علم و فرهنگ سه شنبه بیست و هفتم مهر ماه در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر سمپوزیم یکصدسال گردشگری ایران و رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی ـ گفت: ما برای آینده گردشگری حتماً باید گذشته را مد نظر قرار می دادیم به همین دلیل در سمپوزیوم گردشگری باید تحقیق خوبی در 100 سال قبل انجام می شد. باید بدانیم چه کارهایی نشده و چه کارهایی اجرا شده است. به همین دلیل با سلوک گردشگری برنامه ریزی کردیم.

وی اضافه نمود: همه ما می گوییم گردشگری فرابخشی است، اما کمتر به آن عمل می کنیم، خاطره ای از ماهاتیر محمد می خواندم، می دانید که مالزی منابع نفت ندارد، برای همین هم فکر ها در این کشور به سمت گردشگری رفت و مسؤولیت در حد معاون اول برای گردشگری ایجاد شد و با این دیدگاه، مالزی گردشگری را می چرخاند.

دبیر سمپوزیوم یکصدسال گردشگری با بیان این که 90 درصد از فعالیت های گردشگری به عهده بخش خصوصی و نظارت بر فعالیت ها به عهده دولت ها باید باشد، اظهار کرد: بخش های گردشگری با هم پیوستگی لازم را ندارند. به عنوان مثال گردشگری مذهبی از مدار گردشگری خارج است. شاید وقت مطرح کردن الحاق اوقاف همین حالا باشد. در گردشگری همه سازمان ها و دستگاه ها باید به کمک هم بیایند. مثلا ما گردشگری پزشکی نداریم، بلکه بیمار بین المللی داریم. فعالان گردشگری پزشکی ما در واقع رانندگان تاکسی فرودگاه امام هستند.

او مدیریت گردشگری در دوران پساکرونا را سخت تر دانست و با اشاره به شلوغی جاده ها در پایان هر هفته، گفت: ما تقاضای نهفته داریم، اگر برنامه نداشته باشیم، این تقاضا به سونامی تبدیل می گردد.

ایمانی خوشخو ادامه داد: فرصت طلایی در حوزه گردشگری وجود دارد. زمانی که آقای ضرغامی وزیر گردشگری شد احساس کردم فرصت طلایی در حوزه گردشگری به وجود آمده است. تاریخچه فعالیت های او را بررسی کنید. برنامه های پربیننده صدا و سیما در دوره او ساخته شد. چه زمانی سراغ داشتید که سه وزیر بهداشت، خارجه و میراث فرهنگی در کنار یکدیگر درباره گردشگری تصمیم بگیرند؟ با این تخصص و ارتباط، حتماً اتفاقات خوبی برای صنعت گردشگری می افتد. دولت سیزدهم عزم دارد که از ظرفیت های مغفول استفاده کند و زمینه های آن نیز فراهم است. سال 83 که کار می کردیم طیفی مخالف گردشگری بودند که الان فروکش کرده است و برای اولین بار رییس حوزه های علمیه کشور در روز جهانی گردشگری پیام داد، یعنی نگرش ها درحال تغییر است. یقین دارم اگر دست به دست بدهیم روزهای طلایی رقم می خورد

سعید هاشمی ـ رییس دانشگاه علم و فرهنگ ـ نیز گفت: شاید پاندمی کرونا کرونا باعث شده باشد صنعت گردشگری آسیب جدی ببیند، اما به طور قطع صنعت گردشگری جای خود را حفظ کرده است. از آن جایی که بسکمک از کشورها عملاً توسعه اجتماعی و اقتصادی خود را مدیون گردشگری هستند، امیدواریم این سمپوزیوم و رویدادهای مشابه در آینده بتواند راهکار جدی برای دولت تازه ارائه دهد.

او اضافه نمود: در این جهت صدساله، کشور ما شاید مسائل متعددی در صنعت گردشگری داشته است که آن به هماهنگی و همکاری بین نهادهای علمی و سیاست گذاری برمی گردد. در واقع به همین دلیل بوده است که نتوانستیم از آن بهره لازم را با وجود پتانسیل های خوب ببریم. در این هم افزایی می خواهیم به این پتانسیل ها رنگ واقعیت ببخشیم. ناگفته نماند که بخش خصوصی در این حین بسیار خوب عمل کرده است.

هاشمی ادامه داد: یکی از مؤلفه های مهم در توسعه صنعت گردشگری سیاست ملی در نظام گردشگری است که باید با تدوین اسناد معتبر فضای بهبوددهنده ای را ایجاد کنیم. در واقع شکوفایی کشور به توسعه اقتصادی و اجتماعی وابسته است که صنعت گردشگری پایه مهمی برای رسیدن به این هدف است، امیدواریم که گردشگری بتواند در زندگی مردم اثر خوشایندی بعد از این بیماری منحوس بگذارد.

در این مراسم سیداحمد محیط طباطبایی ـ رییس کمیته ملی ایکوم ایران ـ، محمد بهرام زاده ـ معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی ـ و ابراهیم پورفرج ـ رییس جامعه تورگردانان ایران ـ به سخنرانی پرداختند. همچنین عباس بیدگلی ـ مدیر اجرایی جامعه هتلداران ایران و مدیر کارگروه هتل، مراکز اقامتی و تجهیزات و دکتر فرید جواهرزاده ـ رییس انجمن علمی طبیعتگردی ایران و مدیر کارگروه گردشگری فرهنگی، زیارتی، تاریخی، طبیعتگردی و ورزشی ـ به ارائه مقاله پژوهشی خود پرداختند، درحالی که پس از پایان سخنرانی ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بسکمک از شرکت کنندگان سالن همایش را ترک کردند که باعث گله سخنران ها شد.

در جریان این سمپوزیوم، از کتاب سیر تاریخ و نقش کلان شهرها در یکصد سال گردشگری ایران رونمایی شد.

این سمپوزیوم تا روز چهارشنبه 28 مهرماه در دانشگاه علم و فرهنگ ادامه دارد. برای حضور در این گردهمایی شرکت کنندگان با کد ملی استعلام کرونا می شوند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 56793

به "مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید