مرغ 70 هزار تومانی در راه است؟

به گزارش بلاگ پو، کارشناس حوزه دام و طیور با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی باعث افزایش قیمت مرغ به 70 هزار تومان خواهد شد، گفت: اینکه بعضی می گویند قیمت ها تنها 10 درصد افزایش پیدا می نماید، مانند شوخی است.

مرغ 70 هزار تومانی در راه است؟

به گزارش تسنیم، شاید بتوان گفت که بحث حذف ارز ترجیحی یکی از مهم ترین موضوعات بودجه سال آینده است. دولت از ابتدای تدوین لایحه بر حذف ارز 4200 اصرار داشت و نرخ ETS را به عنوان مبنای تسعیر ارز در کل بودجه در نظر گرفت.

به نظر می رسد مجلس نیز این اختیار را به دولت داده است تا نسبت به حذف ارز ترجیحی اقدام کند اما این مسئله به سبب تاثیرات شدید که می تواند بر کالاهای اساسی داشته باشد، باعث نگرانی های زیادی شده است.

پرویز فروغی کارشناس حوزه دام و طیور در مورد حذف ارز ترجیحی در سال 1401 گفت: مقداری از ارز ترجیحی به بیراهه رفت اما اینکه بگوییم همه آن اینطور بوده است غلط است. نهاده های مرغداری ها با این ارز تامین می شد و اگر شما ارز ترجیحی را حذف کنید تورم زیادی را ایجاد خواهد نمود.

وی اضافه نمود: موضوع انحراف چیزی نیست که دولت بخواهد به آن دلیل ارز ترجیحی را حذف کند. اینکه عده ای بخواهند از واردات حمایت نمایند باید به فکر مرغداری های داخل نیز باشید. فرض کنید کسی 100 تا 200 تن نهاده تامین می نماید اگر ناگهان قیمت نهاده به این مقدار افزایش پیدا کند، قیمت مرغ به بیش از 70 هزار تومان خواهد رسید مگر ممکن است با این کار قیمت تنها 10 درصد افزایش پیدا کند؟

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 62481

به "مرغ 70 هزار تومانی در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرغ 70 هزار تومانی در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید