مصائب کوچکترین شهر جهانی ثبت شده؛ضایعات سفال نفس لالجین را گرفت

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران- گروه استان ها: لالجین با جمعیتی افزون بر 15 هزار نفر در 23 کیلومتری مرکز استان همدان واقع شده و بیش از 1200 واحد خرد، کوچک و متوسط فراوری، تکمیل و فروش سفال و سرامیک را در خود جای داده است به گونه ای که فعالیت بیش از 60 درصد مردم این شهر با صنعت سفال و سرامیک اعم از فراوری، تکمیل، فروش، صادرات، حمل ونقل مرتبط است.

مصائب کوچکترین شهر جهانی ثبت شده؛ضایعات سفال نفس لالجین را گرفت

ساختار منحصربه فرد فراوری سفال در این شهر به گونه ای توسط دست توانمند طبیعت رقم خورده است که از تهیه انواع مختلف مواد اولیه تا فراوری، تکمیل، توزیع و درنهایت صادرات سفال و سرامیک همگی یا در لالجین انجام می شود یا قابلیت انجام آن در این شهر وجود دارد.

سال 94 و درحالی که ماه ها را یکی پس از دیگری پشت سر می گذاشتیم برای نخستین بار زمزمه هایی مبنی بر ثبت شدن لالجین به عنوان شهر دنیای سفال به گوش رسید تا اینکه داوران یونسکو اردیبهشت ماه سال 95 در شهر لالجین حضور یافته و جوانب هنر سفال سازی در این شهر را موردآنالیز قرار دادند.

همین اتفاق سبب شد جدیت در ثبت لالجین به عنوان شهر دنیای سفال دوچندان شود و در نهایت زحمات و کوشش های مسئولان، هنرمندان لالجینی و رسانه های استان به ثمر نشست و لالجین به عنوان شهر دنیای سفال به ثبت سازمان دنیای یونسکو رسید.

پس از کسب این امتیاز لالجین زیر ذره بین نهاده شد چراکه باید این عنوان برای لالجین حفظ می شد و تنها در حد یک اسم به آن بسنده نمی شد.

پیگیری ها برای آنالیز مقید بودن ساکنان شهر لالجین به آنچه داوران یونسکو در ثبت دنیای سفال لالجین عنوان نموده بودند ادامه داشت تا اینکه سال گذشته و در اولین سالگرد معرفی شهر دنیای سفال لالجین یک بار دیگر کارشناسانی رهسپار این شهر شدند و جوانب را از زاویه ای دیگر آنالیز کردند.

لالجین کوچک ترین شهر دنیای ثبت شده

امسال نیز در دومین سالگرد این رویداد؛ لالجین که به عنوان کوچک ترین شهر دنیای ثبت شده مطرح است مورد بازدید نهاده شد اما این بار قضیه متفاوت بود چراکه همدان در امسال به واسطه انتخاب شدن به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی و نیز میزبانی از اجلاس دنیای گردشگری با شرایط خاصی روبرو بود و کوشش ها برای معرفی هر چه بیشتر و بهتر همدان و سایر ظرفیت های آن با قوت دنبال می شد.

در این میان شهر دنیای سفال لالجین به طور ویژه موردتوجه قرار داشت به طوری که در بیشتر جلساتی که به منظور برنامه ریزی برای بهتر برگزار کردن رویدادهای همدان 2018 دنبال می شد ردپای لالجین وجود داشت و خواسته و ناخواسته ذهن را به سمت خود می کشاند.

عایدی لالجین از رویداد همدان2018 چه بود

با تمام این تفاسیر دو رویداد بین المللی همدان برگزار گردید و به خاتمه رسید اما اینکه از محل برگزاری این برنامه ها چه چیزی عاید لالجین شد و آیا مسائلی که هر از چند گاهی تیتر رسانه ها و خبرگزاری ها می شد برطرف شده است یا خیر سؤالی است که خبرنگاران به آنالیز بیشتر آن پرداخته است.

کارشناس گردشگری استان همدان در شرح ویژگی های شهر لالجین در مصاحبه با خبرنگاران بابیان اینکه لالجینی ها با هنر سفالگری عجین هستند و بیشتر مردم به هنر سفالگری مشغول اند، گفت: اگرچه سفالگری در جای جای ایران رونق دارد اما فقط لالجین؛ پایتخت سفالگری دنیا است و این نشان دهنده متفاوت بودن لالجین است.

لیلا غفاری بابیان اینکه لالجین رتبه اول صادرات سفال کشور را به خود اختصاص داده و این امتیاز را همچنان داراست، گفت: صنایع دستی و هنر سفالگری در لالجین سابقه ای چند هزارساله دارد تا جایی که گفته شده چنگیز خان مغول در حیرت از هنر سفالگری لالجینی ها، دستور داد که از هنرمندان لالجینی، هنر سفالگری آموخته شود.

وی با تأکید بر اینکه هنر سفالگری نسل به نسل به مردم شهر لالجین رسیده و سفالگری، میراث اجدادی مردم این شهر است، گفت: اگر کسی در لالجین متولد شود به سختی می تواند سفالگر نشود، به ویژه اگر پدرش هم سفالگر باشد.

غفاری با اشاره به اینکه در لالجین بیش از 8 هزار مدل سفال با لعاب ها و سایزهای متفاوت فراوری می شود و این شهر با 17 هزار نفر جمعیت، یک هزار و 200 کارگاه سفالگری و 300 واحد فروشگاهی دارد که کار بازاریابی و فروش را انجام می دهند، ادامه داد: اشتغال زایی لالجین به حدی است که نه تنها خود را سیراب نموده بلکه باری هم از روی دوش مرکز استان برداشته است.

وی بابیان اینکه باوجود ظرفیت های بسیار در لالجین مسائلی نیز گریبان گیر این منطقه است، گفت: درحالی که بارها برای برطرف معضل ضایعات سفال جلسه برگزار و تدابیری اتخاذشده اما همچنان این مشکل که چهره نامناسبی نیز به شهر داده پابرجاست.

وی بابیان اینکه پسماند فراوریی در شهر لالجین موضوعی است که به سابقه فراوری سفال و سرامیک در این شهر برمی شود، گفت: این مسئله به معضلی جدی تبدیل شده است.

غفاری بابیان اینکه مشکل وجود سفال چینی در بازار لالجین نیز بارها مطرح و البته در خصوص برطرف آن اقداماتی اجرا شده است، گفت: برطرف مسائل موجود لالجین را به شهری منحصربه فرد تبدیل خواهد نمود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز در مصاحبه با خبرنگاران بابیان اینکه سفال لالجین بعدازآنکه عنوان دنیای گرفت صاحب یک برند شد، گفت: در پی کسب امتیاز دنیای شدن سفال لالجین یک برند برای آن تعریف شد و در بحث تبلیغات مدنظر نهاده شد.

علیرضا قاسمی بابیان اینکه برندسازی را در تمام صنایع دستی پیگیری می کنیم، گفت: لالجین هم با این عنوان دارای یک برند دنیای شد و در پی آن عرصه برای حضور محصولات در نمایشگاه های داخلی و خارجی باز شد.

وی بابیان اینکه بر این اساس توانستیم با برنامه ریزی های متعدد در کشورهای مختلف محصولات سفال لالجین را معرفی کنیم، گفت: یکی از مسائلی که در بحث صنایع دستی مطرح است فروش و بازار عرضه است که عنوان شهر دنیای سفال لالجین یاری کرد تا بتوانیم به بازارهای دنیای دست یابیم.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اشاره به برنامه ریزی های مختلف برای افزایش سطح مهارت و آموزش صنعتگران، گفت: این مهم در راستای افزایش کیفیت برای حضور در بازار دنیای انجام شد کما اینکه به جز این ها نیز اقدامات حمایتی نظیر پرداخت تسهیلات به سفالگران اجرا شده است.

قاسمی بابیان اینکه اقدامات اجرا شده ما شامل چند بخش است، گفت: آموزش شاغلین، بالا بردن سطح علمی صنعتگران به وسیله آموزش های مختلف ویژه شاغلین، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و حضور در نمایشگاه های خارجی سفال از عمده ترین برنامه ها است که اجرا شده و همچنان نیز دنبال می شود.

سفال لالجین 8 درصد صادرات استان را به خود اختصاص داده است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان تأکید کرد: اولین محصول صنعتی و صادراتی استان همدان سفال لالجین است که 8 درصد صادرات استان را به خود اختصاص داده و با به کارگیری سیاست هایی که گفته شد به دنبال افزایش این میزان هستیم.

وی بیان کرد: ثبت دنیای شهری همچون لالجین، عنوان مهمی بوده و روی گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال زایی و توسعه صادرات صنایع دستی به طور مستقیم تأثیر دارد.

قاسمی همچنین بابیان اینکه فروشگاه ها در شهر لالجین به دودسته تقسیم می شوند، گفت: برخی فروشگاه ها در کنار عرضه سفال لالجین به عرضه سفال چینی هم مبادرت می ورزند اما لالجین به خاطر تبدیل شدن به شهر دنیای سفال باید تنها فروشنده سفال فراوریی منطقه خود باشد که از زمان تبدیل شدن لالجین به شهر دنیای سفال جلسات متعددی با صاحبان فروشگاه ها، اصناف، تعزیرات و سایر دستگاه های مرتبط برگزارشده تا از عرضه سفال چینی در این شهر جلوگیری شود.

عرضه سفال چینی بسیار کم شده است

وی بابیان اینکه بازدیدهای مشترک از وضعیت عرضه سفال نیز به انجام رسیده و اخطارها و تذکرها داده شده است، گفت: تاکنون بیشتر اقدامات اجرا شده در راستای فرهنگ سازی انجام شده و تذکرها داده شده است و عرضه سفال چینی بسیار کم شده است.

اما در خصوص انباشت روزافزون ضایعات سفال و سرامیک و دفع آن در محیط زیست نیز شهردار لالجین در مصاحبه با خبرنگاران بابیان اینکه کارگاه های فراوری سفال لالجین روزانه مقدار قابل توجهی ضایعات فراوری می نمایند، گفت: موضوع ضایعات سفال در لالجین مشکل جدیدی نیست.

حمید محبی بابیان اینکه این ضایعات در حریم جاده ها، حریم رودخانه و داخل زمین ها ریخته و موجب آلودگی خاک و آب های زیرزمینی می شود، گفت: 3 پیمانکار برای انتقال ضایعات سفال از شهر لالجین در نظر گرفته شده هرچند برخی کارگاه ها به صورت روزانه و برخی به صورت هفتگی ضایعات خود را دفن می نمایند.

لزوم راه اندازی صنایع تبدیلی برای حل معضل ضایعات سفال و سرامیک و گچ

وی بابیان اینکه قرار بود فکری برای جمع آوری ضایعات سفال موجود در حریم رودخانه قره چای صورت گیرد و شهرداری نیز برای یاری اعلام آمادگی نموده بود، اما تاکنون اقدامی نشده است، به لزوم راه اندازی صنایع تبدیلی برای حل معضل ضایعات سفال و سرامیک و گچ اشاره و بیان کرد: با ایجاد صنایع تبدیلی و استفاده از این ضایعات در صنایع نسوز می توان مشکل را حل کرد.

وی بابیان اینکه ایجاد صنایع تبدیلی در این زمینه احتیاج به سرمایه گذار، ارائه طرح و تسهیلات زیادی دارد، گفت: هرچند به تازگی سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع تبدیلی اعلام آمادگی نموده اما در مرحله تغییر کاربری زمین باقی مانده و در صورت اخذ مجوز تغییر کاربری از جهاد کشاورزی، می تواند به دنبال تسهیلات باشد.

محبی با تأکید بر اینکه شهرداری لالجین از طرح ها و سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع تبدیلی استقبال می نماید، بیان کرد: ایجاد صنایع تبدیلی راهکاری برای برون رفت از معضل انباشت این ضایعات است.

وی همچنین با تأکید بر اینکه همدان 2018 به معرفی جاذبه ها و تسهیلات گردشگری استان همدان و به ویژه لالجین یاری کرد، گفت: لالجین نباید این فرصت و امتیاز را از دست بدهد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 3461

به "مصائب کوچکترین شهر جهانی ثبت شده؛ضایعات سفال نفس لالجین را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصائب کوچکترین شهر جهانی ثبت شده؛ضایعات سفال نفس لالجین را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید