مقتدایی در گفت وگو با خبرنگاران: احتیاج اروپا به حفظ برجام بیش از ایران است

به گزارش بلاگ پو، کارشناس سیاست خارجی در جریان سفر موگرینی به آنکارا با محوریت گفت وگو پیرامون تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: اگر اتحادیه اروپا نتواند به شکلی مناسب اقدام کند، در تور ایالات متحده آمریکا گرفتار خواهد شد.

مقتدایی در گفت وگو با خبرنگاران: احتیاج اروپا به حفظ برجام بیش از ایران است

به گزارشفدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اتفاق هیئت همراه برای دیدار با مقامات ترک و گفت و گو پیرامون برجام و تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان به آنکارا سفر نموده است. به اذعان موگرینی هدف از این سفر حمایت اتحادیه اروپا از ترکیه درباره معافیت از تحریم هایی است که از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اعمال شده است. در همین راستا عباس مقتدایی کارشناس سیاست خارجی گفت وگویی با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی خبرنگاران در رابطه با اهداف سفر رئیس اتحادیه اروپا به ترکیه داشته که در ادامه ارائه شده است.

عباس مقتدایی کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار با بیان اینکه اتحادیه اروپا در ماه های اخیر دوران سختی را می گذراند، گفت: اتحادیه اروپا در ماه های اخیر یکی از سخت ترین دوران های خود را سپری نموده است؛ خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا بخشی از اعتبار آن را زیر سوال برده و فشارهای رئیس جمهور آمریکا به اروپایی ها برای همسویی بیشتر آنها با ایالات متحده، دردسر دیگری است که پس از روی کار آمدن ترامپ شدت گرفته است.

مقتدایی ادامه داد: از سوی دیگر همراهی برخی از سران اروپا با آمریکا، بخشی از سیاست واحد اتحادیه اروپا را به مخاطره انداخته است از این رو اتحادیه اروپا در سطح کلان به ویژه در بخش سیاست خارجه کوشش می نماید تا این نواقص را به حداقل رسانده و دکور بیرونی اتحادیه اروپا را به عنوان یک مجموعه واحد تصمیم گیرنده حفظ کند.

این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به سفر اخیر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ترکیه و برخی از کشورهای دیگ، تاکید نمود: سفر رئیس اتحادیه اروپا به آنکارا برای جبرای ضعف های عملکردی اروپا در اتخاذ سیاست هایش است. در روزهای اخیر برخی از روسای کشورهای اروپایی مانند رئیس جمهور فرانسه و حتی مسئولان تراز اول کشورهایی نظیر آلمان با اتخاذ مواضعی که بر استقلال اتحادیه اروپا پافشاری می نماید، به نوعی تاکید دارند که از ضعف اتحادیه اروپاست که نتوانسته سیاست های خود را آنگونه که باید و شاید مستقل از آمریکا اتخاذ کند.

وی توضیح داد: ترامپ با تحریم ایران همزمان با یک تیر چند هدف را نشانه گرفته است که کاهش قدرت اقتصادی اروپا، افزایش مسائل اروپا برای دست یابی به نفت و به تبع آن کاهش قدرت اقتصادی و تولیدی اروپایی ها از جمله آنهاست. این اهداف در کنار هدف اعلامی یعنی تحریم ایران، عملاً اتحادیه اروپا را در موضع ضعف قرار می دهد.

مقتدایی اضافه نمود: اگر اتحادیه اروپا نتواند به شکلی مناسب اقدام کند، قطعا در دام ایالات متحده آمریکا گرفتار خواهد شد و این همان چیزی است که رئیس این اتحادیه و مسئول سیاست خارجی آن را نگران نموده است. حمایت های آنها از ایران و پشتیبانی از برجام به عنوان یک قرارداد بین المللی که اتحادیه اروپا در آن نقش ویژه ای دارد هم در همین جهت انجام می گردد؛ ما نباید تصور کنیم که اتحادیه اروپا به حفظ برجام کمتر از ما احتیاج دارد.

این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه اروپا بیش از ایران به حفظ برجام احتیاجمند است، اظهار کرد: اتحادیه اروپا باید بتواند کلیت پیمانی چند جانبه که نقش اصلی در آن داشته را حفظ کند. در واقع ترامپ در عمل می خواهد ثابت کند که اتحادیه اروپا بدون همراهی آمریکا قادر نیست به پیمان های بین المللی دست پیدا کند. فهم این موضوع برای مسئولان تصمیم گیرنده سیاست خارجی در جمهوری اسلامی ایران بسیار لازم است، احتیاج اروپا به برجام بیش از احتیاج ایران به آنها است، زیرا اتحادیه اروپا تسلط و نفوذ خود در منطقه مهم و استراتژیک خلیج فارس را از دست داده و به دنبال آن است تا به وسیله برجام بتواند بخشی از نفوذ خود را حفظ کند.

وی در سرانجام خاطر نشان کرد: اروپا به خوبی می داند ایران تنها کشور مستقلی است که در برابر یک جانبه گرایی و اقتدار طلبی ایالات متحده آمریکا ایستادگی می نماید و این ایستادگی می تواند به کاهش نفوذ و اعتبار واشنگتن بیانجامد، همان نکته ای که اتحادیه اروپا هم به دنبال آن است.

banima.ir: مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

chinaro.ir: مجله گردشگری چین، سفر به پکن، شانگهای هانگزو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 2974

به "مقتدایی در گفت وگو با خبرنگاران: احتیاج اروپا به حفظ برجام بیش از ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقتدایی در گفت وگو با خبرنگاران: احتیاج اروپا به حفظ برجام بیش از ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید