نخستین سری ماهواره های اینترنت استارلینک سال 2021 در مدار نهاده شد

به گزارش بلاگ پو، اسپیس ایکس ساعتی قبل نخستین پرتاب گروه تازه ای از مجموعه ماهواره های استارلینک در سال 2021 را انجام داد تا 60 ماهواره دیگر به این صورت فلکی ماهواره ای بپیوندد.

نخستین سری ماهواره های اینترنت استارلینک سال 2021 در مدار نهاده شد

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس (SpaceX Falcon 9) اولین امروز در ساعت 08:02 منطقه زمانی شرقی (16:32 به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شد. این پرتاب پیش از این برای روز دوشنبه برنامه ریزی شده بود اما به دلیل شرایط جوی تا امروز به تأخیر افتاد. با پرتاب موشک و قرارگیری این مجموعه در موقعیت مناسب، تزریق مداری ماهواره ها لحظاتی پیش انجام شد تا 60 ماهواره دیگر به شبکه اینترنت ماهواره ای استارلینک بپیوندند.

پرتاب امروز هفدهمین پرتاب کلی مجموعه اینترنت ماهواره ای استارلینک (Starlink) و شانزدهمین پرتاب ماهواره های عملیاتی بود و اسپیس ایکس می کوشد تا پوشش سراسری اینترنت پرسرعت ماهواره ای خود را گسترده تر کند. این شرکت چندی پیش مجوز پرتاب ماهواره های آزمایشی استارلینک به مدارهای قطبی را هم دریافت کرد.

موشک فالکون 9 استفاده شده در این مأموریت، پیش از این هفت بار دیگر هم پرتاب شده است. از جمله در سال 2019 نخستین پرتاب نمایشی سرنشین دار کپسول دراگون با آن انجام شد. اسپیس ایکس با استفاده از موشک های قابل بازیابی هزینه های هر پرتاب را به شدت کاهش داده و به همین دلیل قادر به انجام پرتاب های پرشمار در سال است. به طوری که سال گذشته صدمین پرتاب خود را هم انجام داد.

پرتاب امروز دومین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2021 بود و این شرکت پیش از این نسل بعدی ماهواره ترک ست را در مدار قرار داده بود. بوستر مرحله اول پرتاب امروز هم برای آماده شدن و قابلیت استفاده در پرتاب بعدی، با موفقیت بر روی سکوی شناور و بدون سرنشین فقط دستورالعمل ها را بخوان که یکی از دو سکوی فرود دریایی اسپیس ایکس است، فرود آمد.

با پرتاب امروز شماره ماهواره های استارلینک به بیش از 900 عدد رساند. اینترنت ماهواره ای این شرکت هم اکنون به صورت آزمایشی فعال است. سرعت دانلود در این مرحله تا بیش از 200Mbps سرعت آپلود تا 33Mbps هم گزارش شده است. اسپیس ایکس میخواهد با رساندن شمار ماهواره ها به 1440 فروند خدمات دهی رسمی خود را شروع کند.

عکس کاور: پرتاب موشک فالکون 9 حامل نخستین سری سال 2021 ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس

Credit: SpaceX

منابع: Space, NASA Space Flight

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 42047

به "نخستین سری ماهواره های اینترنت استارلینک سال 2021 در مدار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین سری ماهواره های اینترنت استارلینک سال 2021 در مدار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید