نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری ، نماینده دادستان: انوشه افراد پرونده دار در دستگاه قضایی را شناسایی می کرد

به گزارش بلاگ پو، نماینده دادستان گفت: طبری در ذیل شبکه های مختلف خود پیگیر شناسایی افراد پرونده دار قضایی بود تا با نفوذ در آن ها ارتشاء هایی داشته باشد، در این میان فردی...

نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری ، نماینده دادستان: انوشه افراد پرونده دار در دستگاه قضایی را شناسایی می کرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و سایر متهمان در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی شروع شد.

در ابتدای جلسه قاضی ضمن اعلام رسمیت جلسه از نماینده دادستان خواست در جایگاه قرار گیرد.

ماجرای تلاش طبری برای شناسایی افراد پفراینده دار

قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و درباره پفراینده متهم طبری پیرامون دریافت رشوه گفت: طبری در ذیل شبکه های مختلف خود پیگیر شناسایی افراد پفراینده دار قضایی بود تا با نفوذ در آن ها ارتشاء هایی داشته باشد، در این میان فردی به نام محمد انوشه که به واسطه دستگیری طبری از کشور متواری شده وظیفه شناسایی طعمه در شبکه طبری را داشت. انوشه افراد پفراینده دار در دستگاه قضایی که به لحاظ مالی پر پیمانه بودند را شناسایی می کرد.

نقش محمد انوشه در شبکه طبری

قهرمانی در ادامه به مصداق هایی از نفوذ طبری در برخی پفراینده های قضایی به واسطه انوشه اشاره کرد و گفت: در یکی از ملاقات ها طبری به یکی از متولین که پفراینده قضایی داشته است، گفت که انوشه خود من هستم و تمام کار ها را باید با انوشه هماهنگ کنید.

قهرمانی ادامه داد: در یکی از موارد فردی به انوشه وصل می گردد و با انوشه نزد بازپرس می فرایند. انوشه در چند مرحله نزد بازپرس می رود و در مرحله اول می گوید طبری سلام رساند. من از طرف طبری مأموریت دارم در این پفراینده مساعدت کنید.

وی افزود: در مرحله دیگری انوشه نزد بازپرس می رود و می گوید وقتی از آقای طبری گرفتیم که خدمت او برسید و اگر خواسته ای دارید مطرح کنید.

قهرمانی خطاب به طبری گفت: شما چه کاره بودید که این کار را می کردید؟

عدم اجابت خواسته طبری توسط بازپرس وظیفه شناس

در ادامه نماینده دادستان می گوید: بازپرس درخواست انوشه را اجابت نمی کند. انوشه بار دیگر می آید و می گوید ماشین جلوی در است، اگر خواسته ای دارید نزد آقای طبری بروید که خواسته شما را اجابت کند. در نهایت بازپرس خواسته انوشه را انجام نمی دهد.

قهرمانی درباره اینکه طبری در ازای فعالیت خود چه چیزی دریافت کرده است، گفت: طبری در این رابطه اموالی را به دست آورده است.

قهرمانی گفت: انوشه هم به همین دلیل دریافتی های زیادی داشته است.

وی افزود:. برخی افرادی که به انوشه و طبری در خصوص پفراینده های قضایی وصل می شدند جمله نفیس دارند و میگویند ما دیگر بی تاب شدیم؛ وقتی طبری به ما وصل شد ما می خواستیم از طبری رها شویم، ولی او ما را رها نمی کرد .

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم طبری گفت: برای ادای شرحات در جایگاه قرار گیرد.

طبری: انوشه کارمند نهاد ریاست جمهوری بود

طبری مدعی شد: انوشه کارمند نهاد ریاست جمهوری و در اصل کارمند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود من اصلا او را نمی شناختم.

نماینده دادستان از طبری پرسید: چرا زمانی که شما دستگیر شدید، انوشه از کشور خارج شد؟

طبری گفت: نه؛ قبل از بازداشت رفت.

نماینده دادستان گفت: انوشه 4 مرداد 98 از کشور خارج شد و شما 17 تیر دستگیر شدید.

در ادامه طبری در خصوص برخی اتهامات موجود در پفراینده از جمله پرداخت رشوه 400 میلیون تومانی، اعمال نفوذ با سوءاستفاده از روابط خصوصی با مستخدمین دولتی و اعمال نفوذ در پفراینده داوود سرخوشی دفاعیاتی را ارائه داد.

این متهم ادامه داد: اعمال نفوذی صورت نگرفته است، هیچگونه وجهی به اینجانب پرداخت نشده است .

متهم طبری گفت: بخشی از پرداخت های مربوط به مشایخ، یعنی 400 میلیون به حدود 11 سال قبل بر می گردد که بر اساس سه فقره قرارداد مشاوره و مشارکت در ساخت بوده است.

قاضی بابایی پرسید: چه آشنایی با سرخوش داشتی؟

متهم طبری گفت: یک بار او را دیدم و هیچ مراوده مالی نداشتم و 400 میلیون را از مشایخ گرفتم. از شخصی شکایت داشت که به او گفتم باید به سازمان بازرسی مراجعه کنی.

قاضی گفت: براساس ردیابی مالی اجرا شده چکی که توسط سرخوش صادر شده بود توسط مشایخ برداشت شده و به حساب شما واریز شده است.

متهم طبری گفت: بله هر 4 فقره اینگونه بوده است .

قاضی گفت: اظهارات سرخوش را قبول دارید؟

متهم طبری افزود: اصلا ندیده ام.

قاضی گفت: سرخوش در اظهاراتش گفته که مبلغ 2 میلیارد و 600 میلیون تومان از شهرداری طلب داشتم و موضوع را به طبری گفتم که به من پاسخ داد هزینه دارد و باید 400 میلیون تومان بدهی که سرخوش قبول کرده است.

متهم طبری پاسخ داد: نظری ندارم و یک بار بیشتر سرخوش را ندیدم بیان تکمیلی در این بحث را وکلیم ارائه می کند.

قاضی از متهم مشایخ خواست در جایگاه حاضر گردد و خطاب به متهم مشایخ گفت: در خصوص اتهام تفهیم شده به طبری و 400 میلیون تومان شرح دهید.

متهم مشایخ: صدوقی و سرخوش را نمی شناسم و مبلغ را به طبری دادم

متهم مشایخ گفت: سال 88 دو چک به من دادند که آن را وصول کنم از منشا چک اطلاعی ندارم و صدوقی و سرخوش را نمی شناسم و مبلغ را به طبری دادم.

وی خطاب به طبری ادامه داد: می گویید با نجفی مشکل داشتم این صحبت ها چیست؟ هم من را خراب می کنید و هم رفیقتان را حداقل حقیقت را بگویید.

در ادامه متهم مشایخ گفت: من اصلا نمی دانستم این 400 میلیون تومان برای چه کسی است، طبری از من خواهش کرد و گفت که این کار را برای من انجام بده و من هم آن را انجام دادم.

قاضی از متهم مشایخ پرسید: چرا مبلغ را به حساب خود واریز کردید؟

متهم پاسخ داد: او از من خواهش کرد .

پخش فیلمی از مواجهه حضوری سرخوش و طبری در دادگاه

بعد از اظهارات متهم مشایخ نماینده دادستان از قاضی خواست تا فیلمی در خصوص مواجهه حضوری سرخوش و طبری به نمایش دربیاید؛ چراکه به عقیده نماینده دادستان این فیلم قرائن خوبی بر موضوع پفراینده است؛ بنابراین گزارش فیلم مذکور در دادگاه به نمایش درآمد که پیرامون اظهارات فرهاد مشایخ درباره پولشویی به مبلغ 400 میلیون تومان در سال 88 برای اکبر طبری در خصوص پفراینده داوود سرخوش بود، بر این اساس بعد از سرانجام نمایش این فیلم قاضی از محمدباقر صدوقی خواست در جایگاه قرار گیرد و به عنوان مطلع اظهارات خود را بیان کند.

صدوقی در جایگاه قرار گرفت و گفت: جریانات اینجانب با طبری مربوط به دهه 80 است.

وی خطاب به طبری گفت: شما چک های زیادی از بنده به حساب همسرت خواباندید.

لازم به ذکر است صدوقی در ادامه شرحات خود به این نکته اشاره کرد که شکایتی از طبری انجام دادم؛ اما از همان روز اول من را تهدید کردند که باید رضایت دهید، آقای قاضی او میلیارد ها پول از من خورده که باید آن ها را بدهد.

قاضی از صدوقی خواست در خصوص چک ها شرح دهد.

صدوقی گفت: طبری کلیه چک هایی که از بنده گرفت را به حساب همسرش خواباند، او برای من نوشته بود که کارشناس رسمی دادگستری است.

در ادامه قاضی از نماینده دادستان خواست شرحات خود را بیان کند.

قهرمانی در جایگاه قرار گرفت و درباره موضوع مبادله مالی، تحصیل نامشروع مال و رابطه طبری و سرخوش شرحاتی ارائه داد.

وی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور زمانی که به ردیابی شرایط مالی سرخوش ورود می کند تعیین می گردد در تاریخ 88.02.23 مبلغ 400 میلیون تومان طی یک فقره چک به حساب فرهاد مشایخ واریز شده است.

وی ادامه داد: پفراینده سرخوش به جریان می افتد و رای او قطعی می گردد؛ سازمان بازرسی کل کشور در ادامه تحقیقات، ردیابی لایه دوم را شروع می کند. در این ردیابی تعیین می گردد که در تاریخ 88.02.31 مشایخ 400 میلیون تومان را تبدیل به 2 فقره چک می کند که این چک ها به حساب بانک پارسیان طبری می رود.

قهرمانی ادامه داد: بازپرس شجاع ما موضوع را گزارش می کند اما این پفراینده به شعبه 15 بازپرسی یعنی شعبه علیزاده(متهم پفراینده) می رود.

نماینده دادستان گفت: در اینجا بازپرس باید مشایخ را به عنوان رابط پولشویی احضار می کرد، اما بازپرس پفراینده بلافاصله قرار منع تعقیب مشایخ را صادر می کند.

وی افزود: علی ایحال بازپرس پفراینده بدون کمترین تحقیقی از مشایخ که پول از طرف او آمده بود در خصوص موضوع اتهام طبری منع تعقیب صادر می کند. نکته قابل تامل آنکه پیش نویس همین قرار هم بدون تاریخ و بدون امضا در منزل طبری با همین سربرگ کشف می گردد. این ها از موارد سوء نیت بازپرس است.

نماینده دادستان خطاب به متهم طبری گفت: درباره پیش نویس قرارداد چه شرحی دارید؟ پیش نویسی که در خانه شما پیدا شده است؟

قاضی خطاب به متهم گفت: شما چه دخالتی در این پیش نویس داشتید که آن را به شما بدهند؟

متهم ادامه داد: در رابطه با پیش نویس من دخالتی نداشتم، این پیش نویس به من داده شد، من گفتم اینکه امضا ندارد، امضادار را به من بدهید و آن را در کشو گذاشتم.

قاضی خطاب به متهم طبری گفت: یکی از اتهامات شما دریافت وعده با ادعای داشتن نفوذ و اعمال نفوذ در پفراینده هاست، آیا قبول دارید؟

متهم طبری گفت: خیر قبول ندارم.

قاضی از نماینده دادستان خواست در جایگاه حاضر گردد.

قهرمانی گفت: طبری افرادی داشت که به شعب مراجعه می کردند و از قضات تقاضا می کردند. افرادی همچون انوشه، ترکمان و صادقی این کار ها را انجام می دادند.

متهم طبری در جایگاه قرار گرفت و گفت که هیچ یک از این اتهامات را قبول ندارم درباره خانه سازمانی ،جابه جایی او(بازپرس) ارتباطی با من نداشته است.

وی ادامه داد: اگر من اعلام نفوذ کردم پس از بابت آن چه منفعتی کسب نمودم؟

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم طبری گفت: شما خواسته ای داشته اید و عمل نشده است.

متهم طبری گفت: نه، خواسته ای نداشتم. زنگ زدم و گفتم وقت ملاقات بدهید.

قاضی خطاب به متهم گفت: آیا شما دستور تخلیه خانه سازمانی را صادر کردید یا خیر؟

طبری پاسخ داد: نه؛ حالا یک اشتباهی شده به من ارتباطی ندارد.

قاضی از متهم طبری پرسید در خصوص او هم اشتباه شد؟

طبری پاسخ داد: بله

قرائت اظهارات دو نفر از کارمندان طبری در دادگاه توسط قاضی

در ادامه قاضی گفت: من اظهارات دو تن از کارمندان شما را قرائت می کنم. علی صادقی که زیر نظر شما بود در مورخ 98.04.29 نزد بازپرس گفته از بازپرسی در دادسرای پولی بانکی کمک خواسته شد، اما وی همکاری نکرد در نتیجه اجاره منزل سازمانی وی را افزایش داد.

قاضی در ادامه گفت: همچنین اظهارات امیرعباس مصدق از این قرار است: شخصی در دادسرای پولی بانکی پفراینده ای داشت که این پفراینده در شعبه 8 آن دادسرا نزد بازپرس رستمی بود. طبری به رستمی جهت سفارش زنگ زد، اما رستمی کاری برای وی انجام نداد. یک بار پیش رستمی رفتم. گلایه داشت و می گفت تخلیه خانه ام را زده است و از حقوقم بابت اجاره خانه کسر شده است. قاضی خطاب به متهم طبری در ادامه شرح داد: این مطالبی که مطرح شد اظهارات دو تن از کارمندانی بودند که تحت نظر شما کار می کردند.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم طبری گفت: آیا در خصوص بند های دیگر کیفرخواست آمادگی دفاع دارید تا آن ها را مطرح کنیم؟

طبری گفت: بله.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی با قرائت بند 13 کیفرخواست، گفت: بند 13 کیفرخواست اعمال نفوذ بر خلاف مقررات است.

قاضی بابایی خطاب به متهم طبری گفت: بفرمایید آیا اعمال نفوذ در این پفراینده را قبول دارید یا خیر؟

متهم طبری پاسخ داد: خیر.

متهم طبری خطاب به نماینده دادستان گفت: من درباره شخصی که از او زمین خریده ام هیچ اعمال نفوذی نداشته ام در این باره شکایت هم کرده ام. این پفراینده مفتوح است.

در ادامه جلسه دادگاه متهم طبری گفت: اتهام بند 16 کیفرخواست را قبول ندارم اینکه گفته می گردد با سوء استفاده از موقعیت شغلی این کار را انجام داده ام را قبول ندارم.

قاضی اعلام نمود: همه اتهامات تفهیم شده و در ادامه دفاعیات وکیل استماع می گردد.

وکیل طبری درباره اتهام مشارکت و تشکیل شبکه چندنفری در امر ارتشا با وصف سردستگی و به صورت سازماندهی شده گفت: اعضای شبکه چه کسانی هستند. متاسفانه این اتهام در کیفرخواست صرفا در حد یک تیتر و بدون مصادیق طرح شده است.

قاضی با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: تاریخ جلسه بعد متعاقبا اعلام خواهد شد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 29784

به "نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری ، نماینده دادستان: انوشه افراد پرونده دار در دستگاه قضایی را شناسایی می کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش یکی از متهمان متواری در شناسایی طعمه در شبکه طبری ، نماینده دادستان: انوشه افراد پرونده دار در دستگاه قضایی را شناسایی می کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید