هجوم کشورها به بازار جهانی برای احتکار مواد غذایی

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - خریداران کالاهای کشاورزی از قاهره گرفته تا اسلام آباد، به دلیل نگرانی از مختل شدن تامین مواد غذایی بر اثر شیوع ویروس کرونا، به خرید از بازار جهانی پرداخته اند.

هجوم کشورها به بازار جهانی برای احتکار مواد غذایی

به گزارش ایسنا، اردن میزان زیادی گندم ذخیره نموده و مصر که بزرگترین خریدار گندم در دنیا است، دست به اقدام غیرمعمولی زده و در زمان برداشت داخلی، وارد بازارهای بین المللی شده و خریدش را از آوریل بیش از 50 درصد افزایش داده است. تایوان اعلام نموده که ذخایر غذایی استراتژیک خود را تقویت خواهد نمود و چین سرگرم خرید برای تامین خوراک دام است.

خریدهای زودهنگام نشان می دهد چطور کشورها کوشش می نمایند از خود در برابر نگرانیها پیرامون مختل شدن فعالیت بنادر و آسیب دیدن تجارت دنیای بر اثر شیوع ویروس کرونا محافظت نمایند. این پاندمی زنجیره تامین مواد غذایی که تا به امروز به اندازه تقاضا، ذخیره سازی می کرد را تحت تاثیر قرار داده و قفسه های خالی فروشگاهها در سراسر دنیا باعث شده که مصرف نمایندگان عادتهای خریدشان را تغییر دهند.

به گفته تحلیلگران بانک امریکا، کووید 19 مصرف نمایندگان را وادار نموده رویکرد محافظه کارانه تری را در پیش بگیرند و در نتیجه مواد بیشتری را به عنوان احتیاط در برابر کمبودهای احتمالی عرضه ذخیره می نمایند.

شماری از عوامل به افزایش قیمتها برای ذرت، گندم و سویا افزوده که شامل وقوع سیل در چین و افزایش خرید این کشور برای تامین تعهداتش تحت توافق تجاری با آمریکا بوده است. اما منابع مطلع ماه گذشته اظهار کردند پکن می خواهد با درسهایی که از پاندمی گرفته است، اطمینان حاصل کند که ذخایر کافی برای تحمل مسائل عرضه دارد.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو در این باره گفت: بعضی از کشورها تصمیم گرفته اند خرید غذایی خود را جلو بیاندازند تا تامین مواد مورد احتیاجشان را در صورت اختلالات به وجود آمده بر اثر پاندمی ویروس کرونا تضمین نمایند. تنها شماری از کشورها مانند مصر و پاکستان به دنبال افزایش ذخایر استراتژیک خود هستند اما این کشورها دلایل دیگری هم برای انجام این کار دارند که شامل دسترسی به ارز خارجی، میزان عرضه داخلی و ضرورت کنترل قیمتهای داخلی است.

اما برداشت محصول در ترکیه و مراکش به احتیاج این کشورها برای افزایش واردات افزوده است. عباسیان در مصاحبه تلفنی از رم به بلومبرگ گفت: بسیاری از کشورها ممکن است اکنون خرید نمایند اما ممکن است در سال نو خرید کمتری داشته باشند زیرا به آن احتیاجی نخواهند داشت. ممکن است چنین اتفاقی بیافتد به خصوص که شرایط گندم زمستانه مطلوب نیست و اگر صبر نمایند، قیمتها ممکن است افزایش بیشتری پیدا کند.

قیمتهای کالاهای کشاورزی با افزایش خرید کشورها رو به رشد است. زیرشاخص کشاورزی بلومبرگ که معاملات کالاهای کشاورزی مهم را اندازه می گیرد، از ژوئن 20 درصد صعود نموده است.

به گفته مدیرعامل یک شرکت شکر و اتانول برزیلی، قیمتهای شکر با اقدام چین در ذخیره سازی، افزایش پیدا نموده است. فرایند ذخیره سازی چین در سال میلادی آینده ممکن است تشدید گردد. این کشور که بزرگترین واردنماینده هر کالایی از نفت خام گرفته تا سنگ آهن و سویا در دنیا است، در راستای برنامه پنج ساله خود میخواهد میزان ذخایر دولتی را افزایش دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این خرید بیشتر مورد استقبال تولیدنمایندگان قرار گرفته که شاهد افت تقاضا برای کالاها به دلیل مختل شدن حمل و نقل بر اثر کرونا بوده اند. خرید چین به معنای آن است که صادرنمایندگان غله و دانه روغنی در آمریکا با صادرات به این کشور، بیشترین درآمدزایی را در چند سال اخیر خواهند داشت.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 35728

به "هجوم کشورها به بازار جهانی برای احتکار مواد غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم کشورها به بازار جهانی برای احتکار مواد غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید