هشدار پکن به آمریکا درخصوص اقدامات تحریک آمیز این کشور در دریایی جنوبی چین

به گزارش بلاگ پو، وزیر امور خارجه چین به آمریکا درخصوص حضور نظامی و اقدامات تحریک آمیز این کشور در مناطق مورد مناقشه در دریای جنوبی چین هشدار داد.

هشدار پکن به آمریکا درخصوص اقدامات تحریک آمیز این کشور در دریایی جنوبی چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از پایگاه اینترنتی خبرگزاری اسپوتنیک، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، به آمریکا درخصوص حضور نظامی و اقدامات تحریک آمیز این کشور در مناطق مورد مناقشه در دریای جنوبی چین هشدار داد.

سخنگوی ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام اواخر ماه گذشته میلادی (سپتامبر) با اشاره به رهگیری ناو یو اس اس دیکیتر آمریکا توسط یک ناوشکن چینی در دریای جنوبی چین، اعلام نموده بود اینگونه اقدامات چین مانع از گشت زنی نیروی دریایی آمریکا در این منطقه نخواهد شد.

جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا، در این باره مدعی شده بود: ما به گسترش عملیات دریانوردی خود ادامه خواهیم داد. ما ده ها فقره از این عملیات را در سراسر دنیا برای روشن کردن مواضع مان در قبال ادعاهای نامشروع انجام می دهیم.

با تور چین همراه بشید.

وزیر امور خارجه چین نیز در پاسخ به این ادعاهای ریچارسون توضیح داد برخی از کشورهایی که به منطقه تعلق ندارند، با حضور نظامی خود باعث افزایش تنش ها در آب های مورد مناقشه می شوند. وانگ یی اضافه کرد: چین، فیلیپین و دیگر کشورهای حوزه دریای جنوبی چین باید برای جلوگیری از تنش ها و دخالت های خارجی در این دریا و حفظ صلح و آرامش در منطقه همکاری نمایند.

وزیر خارجه چین همچنین از آمادگی پکن برای ایجاد ساز و کارهایی به منظور افزایش ارتباطات میان کشورهای حوزه دریای جنوبی چین و مدیریت به موقع شرایط اضطراری اطلاع داد. وی اضافه کرد چنین ساز و کارهایی می تواند از قضاوت های اشتباه و عجولانه، وقوع حوادث غیرمترقبه و در نهایت دخالت کشورهای خارج از منطقه (آمریکا) پیشگیری کند.

اوایل مهرماه، یک فروند ناوشکن آمریکایی به جزایری که چین ادعای مالکیت آن ها را دارد، نزدیک شد. هدف آمریکا از این اقدام تحریک آمیز در دریای جنوبی چین، فرستادن این پیغام به پکن بود که واشنگتن این منطقه را جزئی از آب های بین المللی می داند.

تحریکات نظامی آمریکا در آب های مورد مناقشه در شرق آسیا در حالی صورت می گیرد که تنش های تجاری و سیاسی میان واشنگتن و پکن در ماه های اخیر روندی صعودی داشته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به تازگی چین را به کوشش برای دخالت در انتخابات میان دوره ای کنگره (که امسال میلادی برگزار می گردد) متهم نموده است. چین نیز اعلام نموده است در حال همکاری با روسیه و اتحادیه اروپاست تا تحریم های آمریکا را علیه ایران تضعیف کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 2471

به "هشدار پکن به آمریکا درخصوص اقدامات تحریک آمیز این کشور در دریایی جنوبی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پکن به آمریکا درخصوص اقدامات تحریک آمیز این کشور در دریایی جنوبی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید