هند به دلیل توئیت ظریف سفیر کشورمان را احضار کرد

به گزارش بلاگ پو، فارس نوشت: وزارت خارجه هند روز سه شنبه سفیر ایران در دهلی نو را به خاطر توئیت وزیر خارجه ایران درباره خشونتهای سازمان یافته علیه مسلمانان در هند فراخواند.

هند به دلیل توئیت ظریف سفیر کشورمان را احضار کرد

وزارت خارجه هند روز سه شنبه سفیر ایران در دهلی نو را به خاطر توئیت وزیر خارجه ایران درباره خشونتها در هند فراخواند.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده که وزارت خارجه هند سفیر تهران در دهلی نو را به خاطر اظهارات محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که خشونتها علیه مسلمانان در هند را محکوم نموده و آن را سازمان یافته خوانده بود، احضار نموده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه در توئیتی در واکنش به اقدامات خشونت آمیز علیه مسلمانان در هند نوشت: ایران موج خشونت سازمان یافته علیه مسلمانان هند را محکوم می نماید.

وی اضافه نمود: ایران برای قرن ها دوست هند بوده است. از مقامات هندی می خواهیم که رفاه همه هندی ها را تضمین نمایند و اجازه ندهند این آدمکشی بی معنا ادامه یابد.

وزیر خارجه ایران در این توئیت تأکید کرد: جهت پیش رو باید براساس گفتگوی مسالمت آمیز و حاکمیت قانون باشد.

خشونت علیه مسلمانان هندی از زمان تصویب قانون اعطای شهروندی که ضد مسلمانان به شمار می رود و اعتراضات مردم هند علیه این قانون افزایش یافته است.

طی روزهای اخیر انتشار تصاویر حمله هندوها به مسلمانان واکنشهای زیادی را برانگیخته است.

روزنامه گاردین گزارش داد که در خشونتهای 4 روزه در شمال شرق دهلی نو تعدادی از مساجد به آتش کشیده و مسلمانان زنده زنده در خانه هایشان سوزانده شده اند و یا آنها را به خیابانها کشانده و مورد ضرب و شتم شدید قرار داده اند. فروشگاههای و اماکن متعلق به مسلمانان به آتش کشیده شده و در خیابانهایی که مسلمانان و هندوها پیش از این مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کردند اجساد کف خیابان دیده شده و مغازه ها و منازل زیادی تخریب شده اند.

گاردین می گوید که پلیس هند در بسیاری از موارد کنار ایستاده و یا حتی به یاری هندوها رفته و در این جنایات به آنها ملحق شده است.

ناآرامیها در هند از دسامبر سال 2019 و پس از آن بالا گرفت که مجلس هند قانونی را با حمایت دولت این کشور به تصویب رساند که براساس آن به شهروندان غیرمسلمان کشورهای اطراف این کشور تابعیت هندی اعطا میشود؛ اقدامیکه مسلمانان آن را شدیدا تبعیض آمیز و نشانه ای تلاشهای دولت مودی برای منزوی کردن بیشتر مسلمانان در این کشور می دانند.

طبق این قانون اقلیتهای دینی کشورهای منطقه از جمله هندوها، سیکها و مسیحیان می توانند تابعیت هندی دریافت نمایند اما مسلمانان از دریافت آن محروم هستند.

براساس گزارش شبکه ان دی تی وی هند، 47 نفر در درگیریهای بین 23 تا 26 فوریه در پایتخت هند کشته شده اند که اغلب آنها از مسلمانان هستند.

310 310

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 21060

به "هند به دلیل توئیت ظریف سفیر کشورمان را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند به دلیل توئیت ظریف سفیر کشورمان را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید