واراناسی، رودخانه مقدس هند و ساکنانش

به گزارش بلاگ پو، واراناسی در هند

در یک جمله، واراناسی، تجسم شما از هند است. یکی از رنگارنگ ترین و جذابترین مکان های روی زمین که هر گوشه آن، یک سورپرایز دارد. واراناسی که به آن بنارس (Benares) هم گفته می گردد، یکی از قدیمی ترین شهرهای قابل سکونت دنیاست و در میان هندوها هم یکی از مقدس ترین ها محسوب می گردد. در توصیف این شهر اعجاب انگیز می توان گفت که بنارس، قدیمی تر از تاریخ است، قدیمی تر از سنت است و حتی از افسانه ها هم قدیمی تر است. البته که تا واراناسی را نبینید، نمی توانید درک درستی از هند داشته باشید بنابراین پیشنهاد می کنیم این مطلب جالب خبرنگاران را از دست ندهید:

واراناسی، رودخانه مقدس هند و ساکنانش

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

بله… در اینجا صحبت از واراناسی (Varanasi) یا همان بنارس است که در حاشیه رود گنگ قرار گرفته است که بسیار بسیار برای مردم این کشور مقدس و مهم است. واراناسی، شهر ادیان هندی است و 3 دین اصلی آنها در این شهر بوجود آمده است.

همانطور که گفته شد، واراناسی برای هندوها شهر مقدسی است و از همه جای کشور برای زیارت و انجام اعمال مذهبی، راه زیادی را طی می نمایند تا خودشان را به این شهر برسانند. دنبال ماجراجویی و دیدن چیزهای عجیب و شگفت انگیز هستید؟ واراناسی در هند پیشنهاد ماست. طبق داستان هایی که وجود دارد، این شهر حدود 5000 سال پیش توسط شیوا بنا شده است و هندوها بر این اعتقادند که اگر کسی در این شهر بمیرد، مطمئنا به رستگاری خواهد رسید و به همین دلیل است جمعیت بزرگسال آن زیاد است چون بیشتر مردم هندی در سنین پیری به واراناسی می روند تا در آنجا بمیرند.

خیابان های پر پیچ و تاب و تو در تو، حس خیلی جالبی به افراد در موقع بازدید از این شهر می دهد.

رود گنگ واراناسی، رود مقدس

رود گنگ (The Ganges)، از هیمالیا سرچشمه می گیرد و مقدس ترین و طولانی ترین رود هند است و به عنوان رود ملی هند اعلام شده است. در این رود پهناور، دلفین های زیادی زندگی می نمایند که آنها هم جانوران دریایی ملی هند، شناخته شده اند.

شاخه های زیای به رودخانه گنگ مثل یامونا، چمبال و بتوا وجود دارد که یکی از اصلی ترین آنها، Ghaghara است. 2 سد بزرگ در رود گنگ به نامهای Haridwar و Farakka وجود دارد و دهانه رودخانه گنگ، دلتای وسیعی به نام دلتای Sundarban را بوجود آورده است که بزرگترین دلتای دنیا است.

واراناسی، صومعه های زیادی دارد و به همین دلیل شهر صومعه ها هم نامیده می گردد.

ساکنان واراناسی

در این شهر نسبت به شهرهای دیگر هند، مردم پیوند عمیق تری با مذهب و ارزش های فرهنگی دارند و ساختار شهر از نظر اجتماعی و مالی طوری است که مردم آن با هم در هماهنگی کامل هستند و ارتباط زیاد و نزدیکی دارند.

بنارس، نسخه ادبیات و هنرهای تجسمی خاص خودش را دارد و بسیاری از نویسندگان بزرگ هند مثل Tulsidas، Ravidas، Saint Kabir و… از این شهر بوده اند. علاوه بر این، موسیقیدان هایی مثل Ravi Shankar، Bismillah Khan و Girija Devi هم در این شهر پرورش پیدا نموده اند و این نشان دهنده عمق هنر و ارزش های فرهنگی ای است که در خون این شهر جاری است.

دسترسی به قسمت جالب شهر که به موازات رود گنگ است به خاطر جاده های باریک و جمعیت بسیار زیاد، سخت است. در این قسمت می توان پاساژها و ساختمان های قدیمی هند را دید. برای رسیدن به این قسمت از شهر، استفاده از ریکشاو بهترین وسیله است چون هم ارزان است و هم با توجه به جمع و جور بودنش می تواند از میان خیل جمعیت راحت تر عبور کند.

مردم واراناسی ترجیح می دهند تا لباس های نخی سفید و نارنجی یپوشند و لباس های زعفرانی رنگ بر تن افراد مذهبی دیده می گردد. حوله سفیدی که به آن گامچا (Gamcha) هم گفته می گردد، یکی دیگر از خصیصه های متمایز نماینده مردم واراناسی است.

اگر چه در نسل های جدید، نشانه هایی از مدرنیزه شدن مثل استفاده از تلفن همراه و امکانات جدیدتر دیده می گردد با این حال واراناسی هنوز هم همان شهر قدیمی خارق العاده است که سنت های بی نهایت خاصش مجذوب نماینده است.

منبع: varanasi-tourism.net

منبع: الی گشت
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13669

به "واراناسی، رودخانه مقدس هند و ساکنانش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واراناسی، رودخانه مقدس هند و ساکنانش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید