واکنش نماد های خودرویی به آزادسازی واردات ، سهام خودرویی بخریم؟

به گزارش بلاگ پو، با تصویب طرح آزادسازی خودرو در مجلس، سهام خودرویی در بورس با افت قیمت روبرو شده اند. با توجه به عملکرد اقتصادی سه خودروساز برتر بورس ایران، آیا خرید این نماد ها به صرفه است؟

واکنش نماد های خودرویی به آزادسازی واردات ، سهام خودرویی بخریم؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، این روز ها تصویب طرح واردات خودرو در مجلس، حواشی زیادی به پا نموده است. طرحی که با وجود موافقان و مخالفان فراوان، حالا به علت مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام فعلا در حالت تعلیق قرار گرفته است. با این حال این حواشی تاثیر خود را از همین حالا روی بازار خودرو گذاشته است.

این طرح بعلاوه نماد های خودرویی بازار سهام را هم بی تاثیر نگذاشته است. سهام خودرویی در این هفته با عملکردی منفی کار خود را شروع کردند و تنها در جریان معاملات امروز بعضی از این نماد ها به محدوده صفر و مثبت رسیدند.

از شروع این هفته بازدهی تمامی نماد های خودرویی در بورس منفی بوده که بخشی از این تاثیر ناشی از همین تصمیم مجلس بوده است. از ابتدای هفته تا به امروز خودرو منفی 7.5، خساپا منفی 7 و خپارس منفی 8.2 بازدهی داشتند. البته کلیت بازار در این روز ها منفی بوده و شاخص کل بورس هم طی این چند روز چهار درصد منفی شده است.

* عملکرد اقتصادی خودروسازان

این آمار در حالی بدست آمده که عملکرد اقتصادی این چهار خودروساز در مردادماه عملکرد مناسبی بوده است. ایران خودرو در مرداد از فروش بیش از 28 هزار خودرو درآمدی 4.5 هزار میلیاردی داشته و مقدار فروش خودروی خود را در 5 ماه نخست سال به 162 هزار و 144 دستگاه رسانده است. رقمی که از نظر تعداد فروش رشدی 12 درصدی و از نظر مبلغ فروش رشدی 137 درصدی را نشان می دهد.

گروه خودروسازی سایپا هم عملکرد مثبتی در 5 ماه نخست سال جاری داشته و ضمن 3 برابر کردن فروش ریالی خود مقدار فروش خودروی خود را هم 20 درصد افزایش داده است. مقدار فروش پنج ماه نخست خپارس هم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 234 درصد بیشتر شده است.

* تاثیر آزادسازی واردات بر نماد های خودرویی

این در حالی است که نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر طرح آزادسازی واردات خودرو بر گروه خودرویی به تجارت نیوز گفته بود: طرح آزادسازی واردات خودرو در همان ابتدای راه موجی از واکنش های مثبت و منفی را در بین فعالین اقتصادی و از جمله جامعه سهامداران گروه خودرویی ایجاد کرد. طرحی که به نظر می رسد تا تصویب و ابلاغ نهایی، راستا سخت و پرفراز و نشیبی را پیش رو دارد و در همین ابتدای راه برگ برنده آن که واردات خودروی دست دوم بود حذف شد! اما در صورت تصویب به همین شکل، دو تاثیر غیرهمسو بر گروه خودرویی و قطعه سازان خواهد داشت.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 54819

به "واکنش نماد های خودرویی به آزادسازی واردات ، سهام خودرویی بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش نماد های خودرویی به آزادسازی واردات ، سهام خودرویی بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید