وزارت خارجه: ایران از مذاکرات یمنی، یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می کند

به گزارش بلاگ پو، وزارت خارجه ایران در آستانه ورود به هشتمین سال از جنگ عربستان سعودی و امارات علیه یمن، گفت که ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی جهت رفع محاصره، برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می کند.

وزارت خارجه: ایران از مذاکرات یمنی، یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه ای خواستار خاتمه دادن به جنگ عربستان سعودی و اماراتی علیه یمن شد.

در این بیانیه که به مناسبت ورود این جنگ بی فایده به هشتمین سال می شود، آمده است: جنگ ویرانگر و محاصره ظالمانه ائتلاف علیه مردم یمن در حالی وارد هشتمین سال می شود که این کشور مقاوم را با بزرگترین فاجعه انسانی قرن روبرو کرده و تبعات مستقیم و غیرمستقیم این جنگ بیش از همه دامن غیرنظامیان، زنان و بچه ها بیگناه را گرفته و موجب از بین رفتن زیرساخت های حیاتی و امکانات بخش های بهداشت و درمان، معیشت، اقتصاد و آموزش یمن شده است.

وزارت خارجه ایران تأکید کرد: ائتلاف متجاوز در طی هفت سال اخیر به بمباران و موشک باران اکتفا نکرده و با استفاده از محاصره غیرانسانی و غیرقانونی به عنوان اهرم فشاری در جهت کسب امتیازات سیاسی و نظامی، در حال تحمیل بدترین جنگ اقتصادی و شدیدترین محاصره با مسدود کردن راه های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی و ممانعت از ورود غذا، سوخت و دیگر مایحتاج ضروری مردم است.

وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: این جنایت ضد انسانی ائتلاف متجاوز در سایه تداوم فروش سلاح حامیان غربی و آمریکایی آنها و اعمال استانداردهای دوگانه و نگاه جانبدارانه در شورای امنیت سازمان ملل، موجب استمرار نقض تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری در صحنه بحران یمن است. جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی جهت رفع محاصره، برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی در پرتو تلاش های نماینده ویژه سازمان ملل حمایت کرده و همچنان تنها راه چاره بحران یمن را حل و فصل سیاسی با هدایت یمنی ها می داند.

یادآوری می شود، تا دو روز دیگر جنگ یمن در حالی وارد هشتمین سال خود می شود که اخیرا مسئولانی در شورای همکاری خلیج فارس مدعی شدند که این شورا در پی انجام مذاکرات بین طرف های درگیر جنگ در یمن است.

خبرگزاری رویترز دو هفته پیش به نقل از این مسئولان گزارش داد که این شورا در حال بررسی ارسال دعوت به طرف های جنگ یمن از جمله انصارالله جهت مذاکرات و گفت وگوها در مرکز عربستان است. با این حال، تعامل ریاض نشان می دهد که عربستان همانند گذشته در پی دیکته کردن مواضع خود به دولت نجات ملی یمن و حتی یمنی های وابسته به خود است.

خاتمهی پیام،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 62350

به "وزارت خارجه: ایران از مذاکرات یمنی، یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه: ایران از مذاکرات یمنی، یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید